Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
harkonnen
Situace v Sýrii je úplně jiná, neházet do stejného pytle
V Sýrii není žádná občanská válka jako byla fakticky v Lybii. Vzbouřenci jsou mnohem slabší a nemají žádné území které by bylo možno bránit. Srovnal bych to se srpnem 68 u nás, akorát že Bašár si vystačí sám a nepotřebuje na potlačení opozice "přátelskou pomoc".
Rusko mu kreje záda v OSN kvůli tomu, že je to velký odběratel kvérů a navíc mají Rusové zájem na vybudování zásobovací základny pro svoje loďstvo, takže akce OSN v Lybii je pouze argumentační munice, jinak by si vymysleli samozřejmě něco jiného.
peterudes
Re: Situace v Sýrii je úplně jiná, neházet do stejného pytle
souhlasím s vámi, že situace v Sýrii je v globálu odlišná od té v Libyi, ale stejně tak, jako posílal Muammar Kaddafí tanky proti povstalcům, tak stejně posílá tanky proti civilnímu obyvatelstvu Bashar al-Assad.. v obou případech umírají a trpí běžní lidé. Věřím, že pokud by západ dodržel podmínky bezletové zóny nad Libyí, měla šanci na projití i nějaká rezoluce o Sýrii v podobě, která by nějak omezovala Bashara od používání vojenské síly vůči civilnímu obyvatelstvu. Ostatně dobře by se dalo využít právě Rusko, které má se Sýrií dobré vztahy, ale díky vytření si zadele s rezolucí RB OSN o bezletové zóně nad Libyí, které postavilo právě Rusko do role "trouby", bohužel dostalo Rusko do rukou poměrně silné argumenty, které omlátilo západu o hlavu, nutno podotknout, že v tomto případě oprávněně. Ono ani Rusko, není úplný ignorant, a byla-li by dodržena rezoluce RB OSN v Libyi, mnohem hůře by se jim odmítala rezoluce o Sýrii, neboť primárním cílem obou rezolucí by byla ochrana obyvatelstva
kaktusak
Proti násilnických teroristům účinně zasahuje prezident Asad
Nikomu jinému do Sýrie nic není.
harkonnen
Re: Proti násilnických teroristům účinně zasahuje prezident Asad
A stejně jako Pinochet v Chille má právo povřaždit svoje "poddané" kdykoli se mu zlíbí, že?
Inzheim
Prosím
lépe se obyčejní Libyjci mít nebudou a to násilné vnucování tzv. svobody pro jinou partičku u koryta kdekoliv, je popřením Charty práv a svobod OSN. Za vším je buď ženská, častěji peníze. Ideály svobody hájit raketami, které se zásadně vyhýbají lumpům, je protiřeč. Sarkozy and his boys měl přiznat, že už nemá kam rakety poskládat a že v Líbyi narostli noví a mladí plukovníci, kteří to budou lépe válet se svými eurodárci, než jak to čaroval ten starý šibal Muammár.
modra-sance
Po přečtení článku
který uvádíte pod tímto novým (mimochodem krásná jednostranná agitka, která obhajuje Hitlerovo právo na území Česka) je mi jasné, proč chcete humanitárně bombardovat Sýrii. Jinak ty tisíce co tam prý Bašád zabil jsou stejné tisíce jako ty co prý zabil na začátku Kadáfí. podobně nabobtnané číslo z naprosto neověřitelných zdrojů, kde se zároveň neuvádí, že mírumilovní demonstranti vraždí provládní, a zase podobně jako v Lybii.
Dunja
zásah NATO
se nám nemusí z mnoha pohledů líbit, ale co většina Libyjců? Bez jejich volání po akci by odpor v Libyii zřejmě skončil během několika týdnů masakry těch, kteří se odváželi protestovat. V tomto případě bychom my určitě nevolali po ničem a na tož po nějakém vyšetření. Libye je země obrovská s malým počtem obyvatelstva, což umožnilo relativně bezpečný zásah ze zhora. Na stranu revoltující přeběhla hned na začátku obyčejná armáda. Libyjci své mrtvé sice oplakávají, ale jejich smrt považují za nutnou oběť svobodě. Zřejmě mají se smrtí daleko více zkušeností než my materialističtí "lidumilové".
Rozdíl mezi Libyí a Syrií není v ropě. Syrská opozice odmítla zásah zvenku, neboť se bojí, že by to mohlo vyvolat obč.válku. Také by to znamenalo velké množství obětí a škod hustě obydlené oblasti. Armáda je ovládána alavitskou elitou, sunnité jsou většinou jen nižší důstojníci. Na odmítnutí či zběhnutí už doplatila řada sun. vojáků. Každopádně stát má max. 6 měsíců životaschopnosti než dojde vše.
modra-sance
Re: zásah NATO
on se někdo ptal většiny na začátku ? a co ta demonstrace půl druhého milionů lidí v tripolisu na podporu plukovníka, to byli všichni v žoldu ?
petrhajek.bigbloger.lidovky.cz
souhlasím, vidím to stejně
když pominu, že se jednalo o vojenský zásah na cizím území, kde ani neměli gule vyhlásit válku (nakonec - on chyběl i casus beli), tak mi není jasné, kdo dal západním zemím právo určovat, že jejich zřízení a demokracie je to jediné správné řešení a vše osttaní může být zašlapáno. Přitom Kaddáfí, ač skutečně nebyl žádný andílek, byl z pohledu Afriky nebo arabského světa skoro ukázkový osvícený monarcha - staral se o zemi, nemalou část zisků z ropy vracel do země a její infrastruktury... Taky je dost pokrytecké takto reagovat po desítkách let jeho vlády, kdy sis ním třásli rukou.
A jak ji zmiňoval - že západním zemím neleží na srdci blaho lidí v Severní Koreji, Rwandě, Kongu, Súdánu a dalších zemích, kde to není zrovna demokratické. Ta ropa je v tom přece čistě náhodně.
May West
Re: souhlasím, vidím to stejně
Petre, v Syrii je ropy dostatek, mam kamarada geologa, dela na rigu nedaleko od Damasku.
drtinajan
Osirak
Vy patříte k lidem kteří si přejí aby právo a svobodu hájili čistí rytíři bez bázně a hany, zatímco protivníci mohou používat jakkoliv podlé a kruté metody. Snad uznáte že takhle by to s s nějakým právem a svodbodou dopadlo hodně zle. Někdy prostě musíte vybrat řešení špatné před řešením ještě horším..... napadá mě třeba jaderný reaktor v Osiraku - tam se projevil dojemný soulad zájmů (spíše strachu z jaderných zbraní jejichž výrobou se Saddám nijak netajil ) tak totálně znepřátelených zemí jako je Irán a Izrael.... To bylo tenkrát křiku podobného tomu co jsem si přečetl ve Vašem blogu... Vám nestačilo Lockerbie a Bulharské sestřičky? - vždyť to samo (podle mého názoru) mělo dát mandát k jakékoliv akci proti plukovníkovi .....
peterudes
Re: Osirak
nevím, jestli si sedíte na vedení, ale já jsem rád, že je plukovník v pánu, nemohu ale opomíjet fakt, že při tom byla dle mého názoru porušena rezoluce RB OSN... buď tam měli jít spojenci se vší parádou a neskrývat se za vyhlášením tzv. bezletové zóny, anebo měli dodržet podmínky bezletové zóny a prostě nezasahovat na pozemní cíle a to i civilní včetně konvoje plukovníka Kaddafího. Výsledkem akce NATO bude, že v případě Sýrie k žádné rezoluci nedojde, neboť minimálně Rusko dostalo do rukou argument, proč uplatnit své právo veta a žádnou rezoluci o Sýrii nepodpoří, to vše kvůli zneužití rezoluce RB OSN o bezletové zóně nad Libyí...
Mandelův_očař
Zásah v Sýrii
Pane Čundrlík nesouhlasím s Vámi že celá věc se točí okolo ropy. Je pravda že Severní Korea či Sýrie nemají významnou ropnou produkci, jenže vy pro ropu nevidíte všechny ostatní faktory. Ropa nebyla ani v Bosně, ani v Somálsku, a přesto v těchto zemích západní svět zasahoval. Kvůli lidem.
Problémem je že humanitární intervence si vytyčují za cíl poměry v zemi zlepšit, nikoliv lidem přinést utrpení. V případě války se Severní Koreou odhadoval pentagon na začátku 90. let, že by zemřel minimálně milion lidí, o ekonomických následcích ani nemluvě. Vzal by jste si to na triko, navíc teď když má Severní Korea jadernou bombu?
Všichni víme, že pád Saddáma v Iráku vedl k obrovským potížím pro tuto zemi, násilí, a úmrtí mnoha lidí. Vždyť to je přeci ten příklad kterým nás všichni izolacionisté vždy straší.
Sýrie je v rizicích Iráku mimořádně podobná. Existuje tam spousta náboženských sekt, je tam spousta regionálních zájmů (budu pokračovat)...
Mandelův_očař
Re: Zásah v Sýrii
které, jak jste podotkl, logicky vedou k tomu že Čína a Rusko podrží nad Assadem ochrannou ruku. Myslím že je reálná šance že by se takto chovali i pokud by západ na Libyi neútočil. Rusko se zaklíná, že chce přísnější rezoluce které by vedly k embargo zbraní, jenom těm zlým zápaďákům nedůvěřuje. Kupodivu navzdory svým nejvroucnějším přáním do Sýrie vesele vyváží techniku za miliardy. Regionální zájmy ostatních mocností by pak nevyhnutelně vedly i k destabilizaci Sýrie po pádu režimu.
Nejsem si ani jist jak by technicky měla vypadat pomoc demonstrantům proti režimu. Libyjští povstalci ovládli celá města, obrovské kusy země kde mohli cvičit svá vojska a odkud postupovat. Syřané jsou bohužel rozdrobeni na různá povstalá města která jsou vždy okamžitě obklíčena, podrobena.
Hrozně fandím Libyjcům v jejich boji za svobodu. Moc si přeji, aby vzpoura proti Assadovi uspěla. Doufám, že se to těm lidem podaří. Bojím se ale, co by způsobila intervence v Sýrii.
strycek-Joe Ltd.
Jste zbabělý Čunderlíku
, hlavně napište, že vám ... "není líto smrti Muammara Kaddáfího, protože byl zločinec a bla bla bla bla bla ... " To jste napsal proto, aby Vás diskutující nenazvali bolševikem ? To svědčí o Vašem nulovém sebevědomí a nedostatku argumentačních schopností
peterudes
Re: Jste zbabělý Čunderlíku
chápu, historická fakta nejsou k vašemu milému plukovníkovi příliš příznivá, to pak jednoho strejce může trefit šlak, když mu to doma spočítají...
- Počet článků 201
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4187x
více na webu: www.petrcunderlik.cz
najdete mě také na facebooku:
Petr Čunderlík Photographer