Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Povolání hasiče nabízí mnohé......"

Co si vybavíte, když se řekne hasič/hasiči? Mě hned napadne číslo 150, červené auto a slova písničky „Co jste hasiči, co jste dělali....“ Být profesionálním hasičem, ale i tím dobrovolným není jen o čísle, hezkém autě a písničce.  

Znamená to spousta práce nejen na své fyzické a psychické kondici, ale také být vždy a na všechno připraven. Od vyhlášení poplachu musí hasiči do dvou minut opustit brány stanice. Jaká je práce hasiče doopravdy? Příjemně jsem si popovídala s mladým, hnědookým, svalnatým, rozeným Peckovákem a hlavně profesionálním hasičem Bc. Michalem Pavlem, který si na svá bedra mimo své práce vzal i oslavy 135 let od založení SDH Pecka (Pecka, Náměstí Kryštofa Haranta, 10.9.2016, více na: crhova.blog.idnes.cz/c/549479/po-poutove-pecce-hasicske-oslavy-10-zari-mestecko-pecka-znovu-ozije.html).

Pracovní den hasiče není jen o čekání na zásah, ale přináší s sebou spoustu činností. Hasiči pracují ve třech směnách a slouží 24 hodin v kuse, pak následují dva dny volna. Směna začíná rozkazem velitele stanice v 7 hodin ráno. Pak následuje přejímka a kontrola techniky a svých osobních prostředků  (kontrola oděvu, dýchacího přístroje v sedadle vozidla, osobní radiostanice a kontrola čistoty zásahového obleku). 

Dopolední směna zahrnuje tzv. hospodářské práce, jedná se o práce kolem požární stanice jako je údržba techniky, agregátů, úklid, sekání trávy nebo drobné stavební práce s cílem zlepšit prostředí pro hasiče. Nezbytná je pro hasiče odborná příprava a výcvik, která je zahrnuta v odpolední směně. Každý hasič musí znát legislativu, práci se zásahovou technikou, první pomoc, lezeckou techniku, postupy vyprošťování a mnoho jiného. Součástí odpolední směny je také fyzická příprava (posilovna, běh, lezecké stěny). „Klidový režim“ začíná až večer, kdy hasiči drží pohotovost.

Pokud uvažujete se stát hasičem, připravte se na mnohé. Mezi hasiči se říká: „Přijmutí jakéhokoli nového příslušníka bezpečnostního nebo ozbrojeného sboru se rovná testům na výběr kosmonauta!“ Hlavními kritérii z té „papírové“ stránky je trestní bezúhonnost, plnoletost, česká státní příslušnost, maturita, osvědčení pro řízení nákladní vozidel, podání žádosti a životopisu na příslušné ředitelství územního odboru HZS a další.

Nezbytná je důkladná lékařská prohlídka (zátěžové EKG, vyšetření krve, krevního tlaku, zraku, sluchu atd.) a psychologické testy. Pro mnohé obávané psychologické testy trvají jeden den, zkoumá se především paměť, reakce ve stresových a klidových situacích a pohovor o výsledku vyšetření s psychologem.

Papírově byste prošli? Tak a jdeme na fyzičku. Běh na 2 000 m, plavání na 200 m, dále cviky: „sed-leh“, „kliky“, „shyby“, kde se hodnotí počet opakování v čase dvou minut dle definovaných tabulek. Fyzické testy zdatnosti se opakují každý rok. Konečná přijímací fáze je pohovor se služebním funkcionářem, pro nás laiky je to velitel/ředitel HZS.

Bc. Michal Pavel, od kterého jsem čerpala informace pro tento článek, již pět let působí na požární stanici Nová Paka, územního odboru Jičín z HZS Královéhradeckého kraje. A co ho přitáhlo k tomuto povolání? Zprvu to byl zájem o hasičkou techniku. V patnácti letech se stal dobrovolným hasičem, ale v tomto věku se nemohl ještě účastnit zásahů. Při dosažení plnoletosti byl zařazen do Peckovské výjezdové jednotky SDH Pecka. V průběhu studia na SPŠ Jičín přemýšlel kam jeho kroky povedou dál. Myšlenky padaly na armádní vysokou školu (UNOB), hasiče, ale také na další obory, které nepovažuje do budoucna za tak zajímavé a adrenalinové. Po maturitě se rozhodl pro hasiče. A jak říká: “Hasiči nabízejí hodně – umí pomoci druhým lidem v nesnázích, pracují s moderní technikou, mají určité postavení ve společnosti a mnoho dalšího. Hasič je univerzální člověk. Tak padla volba na tuto profesi.„

Nemohla jsem se nezeptat, jak se Michal vyrovnává po psychické stránce se závažnými zásahy. „Je to otázka dost na „tělo“. Každý má svůj program regenerace. Přirovnal bych to k vahám. Jedna část vah je kolektiv v práci. Pokud je fajn kolektiv lidí, na které se můžete spolehnout tak vše jde lépe. „Kluci“ kteří mají odslouženo více jak deset let, tak berou různé mimořádné události jinak, než „mladej“, který má odslouženo dva, tři roky. Takže jistá podpora kolektivu. Druhá část vah je naplněnost Tvého života. Osobně si nemohu stěžovat, jelikož volnočasových aktivit mám požehnaně. Studuji, sportuji, cestuji, zajímám se o historii a v neposlední řadě jsem funkcionářem ve sboru dobrovolných hasičů.“

Osobně si Michal také ve svém práci zažil peprné chvilky, a to když se při zimním zásahu na hořící chalupu propadl stropem. Nerad to rozvádí dál, ale důležité je, že v současné době je v naprostém pořádku a dál může pomáhat.

Na začátku jsem ani netušila, že se dozvím takových nových informací a jsem za ně moc ráda. A perlička na konec, to je abyste si nemysleli, že všechny hasičské zásahy jsou „jen vážné“. Operační středisko hlásilo HZS Nová Paka poplach - „Muž ležící na balkoně ve čtvrtém patře panelového domu nereaguje na volání a křik rodiny, je nutné otevřít byt a zjistit příčinu.“ Když zásahová jednotka přijela na místo a pokoušela se o otevření bytu za velkého hluku, dveře se najednou otevřely a z nich vyšel rozespalý onen muž. V hlášení stálo: „Tvrdý spánek!“ Děkuji Michalovi za poskytnuté informace a fotky! A děkuji všem hasičům za to, co pro nás všechny dělají!

Autor: Petra Crhová | pondělí 5.9.2016 9:07 | karma článku: 17,75 | přečteno: 1385x
  • Další články autora

Petra Crhová

Rodičovská dovolená končí, práce volá! (2)

Dá se skloubit práce, která ženu skutečně naplňuje, s dostatkem volného času pro dítě? Nebo si zkrátka musí vybrat?

3.3.2017 v 7:00 | Karma: 14,99 | Přečteno: 444x | Diskuse| Ona

Petra Crhová

Rodičovská dovolená končí, práce volá! (1)

Účes, oblečení, zkouška komunikace s „normálními“ smrtelníky, aktualizace životopisu, lovení cizího jazyka v hlavě a jiné, i to patří (alespoň v mém případě) k přípravě návratu a hlavně hledání práce po rodičovské dovolené.

2.3.2017 v 7:00 | Karma: 14,46 | Přečteno: 445x | Diskuse| Ona

Petra Crhová

Kruhovo-sněhový trénink

Leden - měsíc hubnutí! Výživoví specialisté a osobní trenéři se předhání s nabídkou a nápady, jak nejlépe zhubnout. V lepším případě, aby se nejednalo pouze o lednové hubnutí. Já přicházím se sněhovo-kruhovým tréninkem.

17.1.2017 v 7:00 | Karma: 11,00 | Přečteno: 236x | Diskuse| Ona

Petra Crhová

Klidné Vánoce? U nás ani omylem!

Loňské Vánoce měly být jiné, řekla bych, že klidnější. Ale opak byl pravdou. Na druhou stranu, kdyby byly klidné a bez většího vzrušení, byly by určitě nudné. A tak mi nakonec nevadil ani křeček a na kočku si snad taky zvyknu.

6.1.2017 v 11:20 | Karma: 19,02 | Přečteno: 767x | Diskuse| Ona

Petra Crhová

Staroměstské náměstí rozzáří strom z městečka Pecky

Pražané! Evropo! Víte odkud pochází vánoční strom, který bude na Staroměstském náměstí zdobit vánoční srdce Evropy?

20.11.2016 v 13:00 | Karma: 18,79 | Přečteno: 742x | Diskuse| Praha a střední Čechy
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

ANO vadí novela lex Ukrajina. Přicházejí totiž muži v produktivním věku

25. června 2024  6:10,  aktualizováno  17:50

Přímý přenos Hnutí ANO se staví kriticky k návrhu vlády Petra Fialy na další prodlužování dočasné ochrany...

Na Náchodsku vybuchl rodinný dům, zřejmě kvůli závadě na fotovoltaice

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  17:36

V Šonově na Náchodsku zasahují hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická...

Nějakých 400 tisíc migrantů ročně? Spíš jen psychologický problém, míní Peksa

25. června 2024  17:28

Končící pirátský europoslanec Mikuláš Peksa se domnívá, že nelegální migrace stovek tisíc lidí do...

„Historický okamžik“. Ukrajina oficiálně zahájila rozhovory o přistoupení k EU

25. června 2024  16:55

V úterý odpoledne začaly rozhovory o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii. Na její úvod označil...

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 646x
Jmenuji se Petra, taková normální ženská. Mám běžné ženské starosti, vrtošivé vlastnosti a bezmezně miluji svého nejúžasnějšího syna, bláznivého manžela a praštěného psa.