Státní dluh a formy jeho financování

Když centrální banky tisknou nové nekryté peníze  formou kvantitativního uvolňování (dále QE) a koupí za ně vládní dluhopis, je to totéž, jako kdyby smazaly část státního dluhu. Tak se inteligentní cestou snižují vládní dluhy. QE bychom také mohli nazvat moderním pokusem o  vymazávání státních dluhů a dluhů vlád rozvinutých zemí. 

Mezi státy, které mají největší schodek státního rozpočtu patří Japonsko. Statistiky udávaly veřejný dluh Japonska v roce 2013 ve výši kolem 226 procent HDP. Bank of Japan, státní banka této nejvíce zadlužené vyspělé země světa ( s ratingem AA-),  vlastní tolik japonských vládních dluhopisů, které pak odpovídají jen 22% japonského hrubého domácího produktu. Věřiteli státu Japonsko tak jsou vlastní občané Japonska. Pokud se shodneme na tom, že QE je rušení státního dluhu, pak zde velmi agresivní kvantitativní uvolňování BOJ dává velký smysl. Může to být jediný způsob, jak zabránit fiskální krizi v Japonsku. ?   

Také nové QE Evropské centrální banky na vytvoření 1.1 bilionu € v příštích 20 měsících, více v mém článku " Nová vlna kvantitativního uvolňování(QE) ECB a ekonomická bublina", by mohlo pomoci účinně vymazat část dluhů a snížit rozpočtové deficity některých států eurozóny v letech 2015 až 2016. 

Americká centrální banka, která má obrovské zisky z řízeného portfolia vládních dluhopisů, o které se pak dělí s vládou USA ( ta je může použít ke snížení deficitu vládního rozpočtu), v loňském roce touto cestou věnovala vládě spojených států 99 miliard dolarů. Od roku 2008 tak FED "přispěl" vládě až 500 miliard dolarů.

Bank of England vlastní 26% vládního dluhu Velké Británie. To znamená, že poměr veřejného dluhu k HDP, není 84%, jak se uvádí, ale je to ve skutečnosti 58%.

V České republice byl v roce 2013 státní dluh ve výši 46,04 % HDP, o rok později byl státní dluh ve výši 1663,7 miliard Kč což činilo 39 % HDP - je zde vidět pokles  (dostali jsme se na úroveň roku  2010 ale nejníže jsme byli v roce 1997 s 9,8% HDP). Pokud  se podíváme na strukturu našeho státního dluhu v roce 2013, tvořil zahraniční dluh jen 24 % celkového státního dluhu.  Veřejný dluh nám však zázračně nezmizí, ale lze ho snižovat vyšším hospodářským růstem, kvalitními investicemi, kvantitativním uvolňováním - vymazáváním a odkupem státních dluhopisů a pod. A kolik miliard  korun tak "věnovala" ČNB našim vládám se asi neví...  

Dnes jsme tak svědky novodobého experimentu, který nemá obdoby. QE  lze chytře použít ke snížení státních dluhů právě v období současné globalizace, která celosvětově snížila cenu lidské práce a průmyslového zboží a pod..

Kombinace nekrytých peněz a globalizace, tak vytváří jedinečnou příležitost v novodobé historii, kdy mohou vlády vyspělých ekonomik agresivně tisknout peníze aniž by docházelo k neřízené inflaci.

Vlády rozvinutých zemí, včetně té naší, by měly využít této ojedinělé příležitosti v novodobé historii, zvyšovat hospodářský růst, investovat do nových průmyslových odvětví a technologií, restrukturalizovat své ekonomiky, rekvalifikovat a intenzivně vzdělávat své občany na rekvalifikační či postgraduální úrovni. Pokud by se jim to podařilo, mohou nejen přispět k ukončení globální ekonomické krize, ale také zajistit, že se bude zvyšovat životní úroveň jejich občanů a neklesne na úroveň třetího světa.

(psáno pro Klub Gruberteam & ChtejteOdZivotaVice.cz)    

Autor: Tomáš tomascincala | neděle 1.3.2015 17:22 | karma článku: 11,09 | přečteno: 550x