Maminko, budu s tebou bydlet do svých 40 let

Pokud jste rodiči, kteří mají 12ti až X leté ratolesti, bude vás to asi zajímat. Tam patří i rodina mých známých a věta, která je názvem článku zazněla posledně z úst jejich 12ti letého syna. Patří mezi Generaci Z, je online.

Rodiče se o něj vzorně starají a syn proto uvažuje, že se o něho postarají třeba až do 40 let. Ale i my jsme byli takoví, spoléhali jsme se(někdy) také na rodiče, rodinu a stát. Čas plyne rychle a za 6 let jeho rodiče dospějí do fáze, kdy by měl on začít - lépe oni ( on s rodiči) řešit samostatné bydlení, tak jak dnes řeší jeho uplatnění v životě. Rodiče se snaží o to, aby byl maximálně připraven na budoucí život, a proto mají také zájem na to, aby ovládal, mimo jiné, finanční gramotnost. 

Proč? V +18 letech již bývá pozdě pro rodiče a dospělé děti, aby začali uvažovat, kde vzít startovací peníze na pořízení bytu, studium na vysoké škole nebo cestování za poznáním a studiem s brigádou a pod.. 18ti letému mladíkovi nebo dívce dnes banky hypotéční úvěr běžně nedávají, i kdyby to byl sebekrásnější byt. Pro Banky je to riziková skupina, a kdoví jaká bude za 6 let situace.

Ale abych nezdržoval, jeho rodiče za mnou přišli o radu - když se teda zabývám tou finanční gramotností. 

Dosud synovi nic nešetřili, mimo jedno stavební spoření, které před 6 lety vybrali a financovali z něho rekonstrukci bytu.

Prošli jsme rodinný rozpočet, výdaje a příjmy a spočítali, že můžeme(také za přispění babiček) měsíčně investovat do synovy budoucnosti 3270 Kč měsíčně. Založili jsme proto synovi investiční portfolio, kde se mu snaží investovat dlouhodobě, volné peníze. Do konzervativního dílu portfolia jsme zařadili Stavební spoření na 6 let s cílovou částkou 300 000 Kč, kde budou spořit 1670 Kč měsíčně (počítáme s tím, že v 18ti letech bude mít naspořeno  cca 125000 Kč, může je použít na překlenovací úvěr i řádný hypotéční úvěr při koupi bytu). Nebo si peníze vybere a použije je na letenku a cestu třeba na Nový Zéland, do Austrálie nebo jinde, prostě tam, kde bude chtít a kde by chtěl začít pracovat a studovat. Peníze mu ale jistě přijdou vhod ať je bude potřebovat na cokoli. Zdali to ocení, to už je jiná kapitola. Věřme, že ano.  

Stavební spoření je produkt (peníze potřebujeme za 6 let + lze použít na cokoli) pro rodiče s 12ti letými dětmi jako velmi konzervativní investice vhodné. Plusem je podpora státu 2000 Kč ročně, mínusy úroková sazba cca 1% - nic moc, poplatek za vedení účtu 27 Kč měsíčně, peníze jsou fixovány na 6 let a pak zdaněny, část požere inflace ale na druhou stranu víme, že učíme syna pravidelně spořit. Ze stavebka se obtížněji peníze předčasně vybírají ( museli by řešit opatrovnický soud).   Stavebko jsme uzavřeli bez poplatku dle podmínek Kamarád +, což nám uspořilo 3000 Kč vstupních nákladů.

Druhou část portfolia - dynamickou, jsme založili na investicích do dividendových akcií - akciových fondů. Tam spoří podobnou částku a věří, že syn bude natolik finančně inteligentní, že bude po dosažení dospělosti ve spoření a investicích pokračovat, tak aby měl zajištěnu ve svých 50 letech zajímavou rentu.
Rodiče také uvažovali( v rámci konzervativní části portfolia syna), o investicích do zlatých a stříbrných jednouncových mincí Philharmoniker, ale po analýze jejich možností a 21 % DPH u stříbra jsme se rozhodli tyto finanční prostředky raději investovat do stavebního pozemku, který si rodiče dlouhodobě plánovali pořídit (ale to je jiná STORY a jiný finanční plán rodičů).

Rodiče vychovávají syna v duchu skautských tradic, a to se mi líbí. Přes veškerou snahu ale nevíme co syn bude za 6 let zamýšlet, jaké bude mít plány a přátele...

Myslím si, že rodiče ale učinili dnes pro syna své finanční maximum, vzhledem ke svým příjmům a postavení.   
Možná že vás napadlo jiné řešení, třeba syna také vést k podnikání, aby mohl změnit a inovovat svět -  založit úspěšnou společnost nebo další Facebook a udělat s něho nového milionáře...To se ale naučit nedá, musí to být v něm a jsou k tomu nutné zase "penize".

Jedno je ale jisté, rodiče měli začít spořit a investovat pro 12ti letého syna dříve, po narození. Čas jsou peníze.

S měsíčním vkladem  cca 3000 Kč by mohlo mít synovo dynamické portfolio po 12ti letech hodnotu kolem 600 000 Kč, ale lépe začít teď než nikdy.  

Rodiče musí být trpěliví. To platí jak u dětí tak u financí...

Autor: Tomáš tomascincala | úterý 11.8.2015 9:00 | karma článku: 10,77 | přečteno: 1055x