Deset let unikátní encyklopedie

Kdysi bývaly doby, že dvojice podomních obchodníků chodily a nabízely koupi encyklopedie. Každá vzdělaná rodina měla nakonec aspoň jednu v knihovničce. Dnes máme internet a Google, každý vzdělaný člověk občas googluje. Avšak stále existují kusy důležitého vědění, které na internetu nenajdete.

Je tomu právě deset let, kdy náš nejčtenější autor popularizující literatury rozvoje osobnosti dokončil v rukopise souhrnnou publikaci encyklopedického charakteru, kterou nazval  Zlatá kniha komunikace. Brzy po dokončení pak vyšlo její první vydání v nakladatelství Repronis, tamtéž vydání druhé – a pak postupně stále upravovaná a dolaďovaná vydání třetí, čtvrté a páté, přímo v nakladatelství autora, tedy v nakladatelství Gruber – Techniky duševní práce.

Jak se na knihu encyklopedického charakteru sluší, obsahuje všechny podstatné komunikační dovednosti pro duševně pracujícího člověka, ať studenta, manažera, prostě kohokoliv, kde v práci jen neohání lopatou a krumpáčem. Tedy dovednosti, pro které autor David Gruber zavedl neokázalý výstižný termín „techniky duševní práce“. 

Jsou zde dovednosti asertivní i motivační, individuální i týmové, manažerské i pro podřízené pracovníky, slovní i mimoslovní, mužské i ženské, prezentační i vyjednávací, konfliktní i nekonfliktní – zkrátka podle mne všechny, které člověk může v práci i mimo ni byť jen trochu potřebovat.

Další funkcí encyklopedie je, že ji člověk nečte celou od začátku až do konce, ale vyhledává v ní podle hesel. Tomu je Zlatá kniha komunikace (dále též ZKK) velmi dobře uzpůsobena. Hesla zde sice nejsou seřazena podle abecedy, ale abecedně jsou psány tři vyhledávací rejstříky. A podle nich každou dovednost komplexní nebo dílčí najdete ve třech rozsazích – stručném informačním, polostručném praktickém návodném a  konečně v podrobném pro přemýšlení a porovnávání jednotlivých škol.

Ze 140 titulů použité a inspirující literatury jiných autorů je vidět Gruberova úcta k proslaveným předchůdcům na jeho poli. Z další víc než padesátky titulů samotného Davida Grubera je vidět jeho obrovská zkušenost a ověřenost v oboru, bezkonkurenční ve srovnání s jakýmkoliv u nás působícím autorem, lektorem, koučem.

A co je v ZKK tak jedinečného , že to nejde ani vygooglovat? Ani se dočíst jinde, když knih o osobním rozvoji je na první pohled na trhu taková záplava?

Tím jedinečným nástrojem pro komunikační a vůbec osobní rozvoj čtenáře jsou multimetody neboli psychovzorce. Na Wikipedii najdete jen poměrně stručné heslo „psychovzorec“, a to jen s jedním konkrétním příkladem psychovzorce, který vyčerpávajícím způsobem už desítky let např. řeší potíže s prokrastinací, boří věčné začátečnictví v angličtině a má ještě řadu dalších pozitivních vlivů. Jenže těch psychovzorců je v nejnovějším pátém jemně doladěném vydání ZKK celkem šestnáct! Z jejich znalosti si každý jen trochu vnímavý čtenář poskládá jakoukoliv užitečnou měkkou dovednost známou nebo i takovou, která ještě jinde popsána nebyla.

Zlatá kniha komunikace měla řadu dílčích knižních předchůdkyň. Nejobsažnější jsou  předchůdkyně „Jak uspět u zkoušky, konkurzu“, „Řečnické triky“, „Jak si vychutnat zuřícího šéfa“, „Psychologie úspěšného prodeje“, „Trénink radosti“. Dále pak například autorovy publikace „Jak se bránit závisti a anonymům“, „Kdo to má všechno číst?“ aj. Tyto předchozí dílčí knihy vyšly dohromady v nákladu přes tři sta tisíc výtisků, lépe řečeno se jich tolik prodalo. Nutno poznamenat, že prakticky bez inzerce, což je nejlepším svědectvím kvalit, protože s masivní reklamou lze dnes prodat kdejakou blbost, ale bez inzerce a bez stejnojmenného webu jen velmi  užitečnou věc…

Proč to lidi tak zajímalo a zajímá? Rozhodující rozdíl já vidím v rozdílu mezi multimetodami Davida Grubera a běžnými metodami jiných běžných autorů. Stručně řečeno, jako by David Gruber k práci si informacemi nabízel moderní chytrý mobil s tiskárnou, skenerem a kopírkou, a jiní běžní autoři jen mechanický psací stroj, papírovou kartotéku, klasický stolní kalendář. Metody přinášejí  řešení  dílčí, multimetody řešení úplné.

Zlatou knihu komunikace má pochopitelně prezident Miloš  Zeman, má ji exprezident Václav Klaus včetně dvou z výše zmíněných předchůdkyň, mají ji lidé z kanceláře prezidenta Havla, má ji špičkový ústavní soudce Tomáš Lichovník, má ji špičkový advokát Tomáš Sokol, mají ji ministři a exministři vlád českých i slovenských, její přechůdkyni „Řečnické triky“ si koupila  během tří hodin víc než polovina poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR již začátkem července 1997 – a takto podobně by se dalo pokračovat ještě velmi dlouho.

Přeji proto všem schopným a slušným lidem další nejméně jedno úspěšné desetiletí s jeho Zlatou knihou komunikace. 

(psáno pro Klub Gruberteam & ChtejteOdZivotaVice.cz)    

Autor: Tomáš tomascincala | úterý 2.9.2014 11:01 | karma článku: 16,53 | přečteno: 1201x