Co je potřeba udělat před tím, než začnete investovat?

Investování zapeklitá věc. Umíme-li to dobře, můžeme nejen budovat náš majetek, zmenšovat finanční dopad různých rizik, ale především snižovat závislost vůči státu, bankám, zaměstnavateli, zákazníkům, rodině a pod.

Než začneme, je třeba se naučit základy finanční gramotnosti a základní pravidla finanční inteligence. Pro upřesnění mám na mysli dlouhodobé investování. Pro zjednodušení je zde několik tipů, jak by jste měli začít. 

1.Nejprve je nutné se zbavit zbytečných výdajů!
 
Podívejte se na svůj běžný účet. Máte ho zdarma?

Běžný účet funguje pouze jako transakční účet, kam peníze chodí a zase odchází. Nevyužívá se ke kumulaci přebytků nebo spoření. Proto pokud od Vašeho účtu očekáváte pouze to, že se můžete připojit na internetové bankovnictví a občas zaplatit kartou, neměl by stát ani korunu. Musíte se zbavit výdajů, které ukrajují Vaše těžce vydělané peníze. 

Nebuďte líní zajít do své banky a vyjednat si lepší podmínky. Pokud je nedají, přejděte jinam.

Zde jsou některé z bank, které výhodné účty nabízejí: ZUNO Banka, Air Banka, Equa Banka, SberBanka, Fio Banka, mBank. Všechny uvedení banky mají stránky a sociální sítě, na kterých jsou poměrně aktivní, lze tedy mít aktuální novinky o dění ve Vaší bance, ale taky rychle a elegantně
 vyřešit dotazy, které máte. V případě, že od svého běžného účtu potřebujete něco víc, zajděte si do ostatních bank a jednoduše si vyjednejte férovou cenu za služby, které požadujete. 
Neplaťte nikdy za služby, které nevyužíváte!

2.Vytvořte si finanční rezervu a uložte ji na spořícím účtu!

Poté co jste ušetřili na běžném účtu a nejen, že jste se naučili vážit drobných, ale pochopili jste, že je zbytečné vydávat vydělané peníze někomu cizímu, když nemusíte, je na čase vytvořit finanční rezervu ve výši násobku tří až dvanácti vašich měsíčních výdajů,  minimálně ve výši 70 až 150 tisíc korun, 
která Vás podrží v horších časech. Neinvestujte bez dostatečné finanční rezervy a nenechte se nalákat do investice, bez toho aby jste měli rezervu, kterou máte okamžitě k dispozici.  Částečná nebo úplná ztráta investovaných peněz Vám nesmí způsobit existenční potíže.

3.Nezapomínejte na životní a neživotní pojištění.
Máte bankovní účet zadarmo a vytvořenou finanční rezervu. Bohužel horší časy nám mohou přinést situace, které finanční rezervou nevyřešíme. Půjčovat si peníze při finančních potížích nedoporučuji a tak nám zbývá již pouze pojištění. Mít životní pojištění, které kryje např. riziko trvalé invalidity a tím pádem dlouhodobou pracovní neschopnost a nemožnost vydělávat hraje důležitou roli v určitých etapách života. Nezapomeňte na pojištění neživotní, které kryje např. riziko zničení vašeho vozidla, vyhoření nebo vykradení nemovitosti anebo škodu způsobenou třetím osobám. Pojistěte se výhodně na vše co může finančně výrazně ohrozit.

Máte bankovní účet zdarma, dobře úročenou rezervu na spořícím účtu a jste pojištěni.

4.Dalším krokem je analýza příjmů a výdajů (rodinný či osobní rozpočet, Cash Flow) a analýza finančních pasiv a aktiv. 

O této analýze jsem psal v článku a podrobně ji popisuji v knize Strategie aktiv jednotlivce, jejich tvorby a struktury. Analýza Cash Flow nám ukazuje jak na tom reálně jsme s penězi. 

Pokud ji máte, přikročte k vytvoření přebytkového rozpočtu a připravte si finanční plán, který Vás stejně jako mapa povede do Vašeho cíle,  ukazuje kde chceme finančně být, za jak dlouho a jakým způsobem toho lze dosáhnout. Podle toho můžete rozpočet upravit, navyšovat příjmy, snižovat výdaje, redukovat finanční  pasiva a navyšovat aktiva.

Posledním krokem je příprava celoživotní strategie tvorby pasivního příjmu (aktivní tvorba aktiv) nebo investiční plán rentiéra ( tvorba základního produktové portfolia makléřskou firmou nebo finančním poradcem)  pro zajištění finanční nezávislosti nebo důstojného stáří. 

Psáno pro Klub Gruberteam 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš tomascincala | neděle 2.8.2015 11:00 | karma článku: 10,60 | přečteno: 296x