To na nás zase něco vymysleli

Nemohu se zbavit dojmu, že Vláda, potažmo Ministerstvo zdravotnictví už pouze vymýšlí hlouposti, aby to vypadalo, že vůbec něco dělají.

Viz poslední včerejší novinky platné od zítřka (taky by už zase mohli někdy dodržet plánovaný čas tiskovky - včera jsem to nakonec vzdal a počkal si na ráno).

Vláda si vymyslela, že v boji proti koronaviru jí prý pomůže zákaz nočního vycházení, zákaz večerního a nedělního prodeje plus pár dalších opatření. Tak si to trošku rozeberu:

U zákazu nočního vycházení si neumím představit, co si od toho slibují, když už dávno předtím všechno zavřeli, takže stejně není kam chodit. Podle Prymuly se údajně schází lidé na noční chlastačky, které prý končí ve tři ráno. Asi s tím má nějaké osobní zkušenosti, vždyť s eFkem chodí po nocích do zavřených restaurací a říká jim kapitula. A hlavně ani netuší, jestli je zavřená restaurace zakázaná či nikoli:

Ale jestli opravdu někdo chodí na nějaké takovéto privátní párty, tak holt neskončí už ve tři jako doposud, ale protáhne to rovnou do těch pěti. Pomůže to něčemu? Podle mne nikoli.
Pokud to má zabránit tomu, aby pana ministra už nikdo nevyfotil bez roušky při odchodu ze zavřené restaurace, kterou zavřít nechal on sám, tak se obávám, že ani to nepomůže. Fotograf Blesku to totiž má jako výkon práce, takže na něj se vztahuje výjimka.

Navíc by mne zajímalo, jak to chtějí kontrolovat. Například moje partnerka, která se mnou bydlí již mnoho let, neměla doposud potřebu si u mne formálně zařídit trvalý pobyt. Prostě se jí kvůli takové blbosti nechtělo stát frontu na úřadu. A teď hrozí, že ji ve 21:05 sejme v župánku a pantoflích u naší popelnice aktivní policajt. Není to blbost?

Přijde mi takové symbolické zavést u nás přesně 28. října zákaz nočního vycházení. A ještě je ten přípis podepsán cizincem.
Když nepočítám těch pár hodin při okupaci v roce ´68, tak tady, pokud je mi známo, byl dlouhodobější zákaz nočního vycházení naposledy za protektorátu.

Mnohem víc mne ovšem překvapil ten zákaz prodeje v neděli, opravdu jim nedošlo, že ti nakupující, kteří by se normálně rozložili do celého víkendu, například venkované z okolních vesnic, pojedou prakticky všichni nakupovat už v sobotu? Takže tam bude dvakrát tak velký nával? Může mi nějaký epidemilog vysvětlit, jak to přispěje k menšímu šíření virů?

Prymula to ovšem na tiskovce obhajuje těmito slovy:
Ale ta realita je taková, že lidé co nemají kam jinam chodit, chodí nakupovat a chodí nakupovat zbytečně. Myslím, že stačí si zajít nakoupit dvakrát týdně. Nemusí chodit každý den a nemusí chodit v neděli. To ať jdou raději na procházku, ať si zajdou do lesa

Asi jsem divnej, ale ani ve snu by mne nenapadlo jít v neděli zbytečně courat do obchoďáku jenom proto, že nemám kam jít. To radši zůstanu doma. Ale ti, kteří to mají jinak, tak tam holt budou všichni už v sobotu. Super, bude dvojnásobný nábuch ...
Na druhou stranu má pravdu v tom, že třeba já nakupuji denně. Vždy předem vím, co chci a rychle to prolétnu, ať jsem odtud co nejdřív pryč. A proč nakupuji denně? Za prvé chci čerstvé pečivo a za druhé nakupuji zásadně pěšky, obvykle po cestě z práce (či do práce, když musím být v práci večer), takže bych rodinný týdenní nákup pěšky opravdu neodtáhl.

Ale abych jen nekritizoval, ten povinný home office pro zaměstnance, kteří takto z domova pracovat mohou, nějaký smysl asi má. Otázka je, kolika lidí se to týká, většina jich asi nebude.

Co se týče plošného pravidelného testování v domovech seniorů, tak nechápu, proč se to tím rychlým testem ze slin nedělá už dávno? Spolu s testováním všech, kdo do těch domovů vstupují. U zaměstnanců nejlépe denně. Neodhalí to sice vše, ale podle mého názoru by to dost snížilo riziko zavlečení viru do těchto zařízení. Dává mi to větší smysl, než plošné testování bezpříznakových a tudíž i minimálně rizikových kontaktů v nerizikové populaci.

Omezení neakutní péče v nemocnicích se dělo už na jaře a nepředpokládal jsem, že by to nyní bylo jinak. Na rozdíl od jara tady nyní tu epidemii už nejspíš opravdu máme. A mám za to, že se podobná opatření v minulosti dělala i při epidemiích chřipky.

Trhy sice omezili, ale naštěstí nechali povolený prodej produktů z domácí výroby, protože i já vidím velký rozdíl mezi tím, když se lidé shromažďují u nepříliš kvalitní zeleniny v supermarketech anebo u kvalitní zeleniny plné vitamínů na čerstvém vzduchu. Co z toho té imunitě i zdraví prospívá víc?

Ovšem návštěvy hřbitovů na dušičky, kde budou hlavně davy seniorů, nijak omezovat nehodlají. V žádném případě to nikomu upírat nechci, také tam půjdu. Ale ukazuje mi to další indicii, že to možná s tou epidemií až zas tak hrozné nebude. Protože kdyby bylo, tak to prostě nedovolí, obzvlášť když jde převážně o rizikové občany.

V každém případě to celé na mne působí dojmem, že už si naši vrcholní politici uvědomují, že s námi tady ten virus je a bude, stejně jako mnoho dalších virů, a že s tím stejně nic neudělají žádnými opatřeními, kromě zcela absolutního uzavření veškerého života společnosti, na který ovšem již nemáme peníze, takže už pouze hází vinu na nevinné občany (opravdu nevidím, že by ta opatření někdo nedodržoval - dodržuji je i já, přestože na ně, jako mnoho dalších, brblám) a zavádí další a další opatření, která jsou stejně neúčinná jako ta předchozí, aby to nevypadalo, že nedělají nic.

Už na jaře jsem Jirkovi svítil natáčení tohoto optimistického klipu (mimochodem brzy bude i anglická verze) a tak doufám, že co nejdřív tu roušku konečně sundáme, usmějeme se na sebe, dáme si pusu, kalíšek a pár doušků čerstvého vzduchu.

Ale samozřejmě nepředpokládám, že by nový ministr ty náhubky alespoň venku zrušil, to opravdu ne. Snad alespoň bude dělat opatření, která mají větší smysl, než ta dosavadní.

Autor: Ivo Cilich | úterý 27.10.2020 17:41 | karma článku: 26,94 | přečteno: 796x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 33,84

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

30.7.2023 v 18:40 | Karma: 34,42

Ivo Cilich

Jednodenní volby?

17.2.2023 v 9:30 | Karma: 12,48