Chodím městem a dívám se za vrata aneb Víte, jak se žije na Kladně?

Za mé oblíbené rčení, že není umění žít v Českém Krumlově, ale žít na Kladně, to chce silný charakter, se musím Českokrumlovákům pokorně omluvit. Proč? Protože v hodnocení kvality života, jsou na tom nemlich stejně jako Kladeňáci.

Při hledání kladenských témat, jsem na internetovém portálu Náš region narazil na článek, v jehož titulku stálo: Nelichotivý úspěch. Druhé nejhorší místo pro život ve Středočeském kraji je Příbram. A byl jsem samozřejmě zvědavý, kde se naopak žije nejlépe a jak na tom je mé rodné Kladno…

Projekt Obce v datech, každý rok hodnotí index kvality života ve městech podle mezinárodní metodiky. Porovnávány jsou tři hlavní kategorie: zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání, vztahy a služby. (zdroj Náš region)

Tak tedy, zatím co Říčany u Prahy byly už po třetí za sebou vyhodnoceny jako nejlepší místo pro život z celé ČR (předběhly i Prahu), na opačném konci hodnocení Kvality života je už po několikáté Orlová v Moravskoslezském kraji. Ve Středočeském kraji jsou nejhůře hodnoceny Votice v okrese Benešov, druhé nejhorší je už zmíněné město Příbram a třetí Sedlčany. A jak v hodnocení Kvality života dopadlo největší středočeské město Kladno?

Podle mého názoru nic moc – slabý průměr. Jako Orlová na tom Kladno díky bohu není, ale… Index 4,9 (z možných 10), znamenající 90. místo v ČR a 15. ve Středočeském kraji, důvodem k chlubení v informačním měsíčníku kladenské radnice rozhodně není. Proč? Protože před Kladno se dostaly nejen prestižní Říčany oblíbeného televizního moderátora a též starosty Kořena, ale také např. nedaleký Beroun, Kralupy nad Vltavou či Slaný, ale…

Co pro Kladno znamená index 4,9? Pro detailnější přehled bude lepší, když se podíváte na zmíněný portál Obce v datech, ale… Pro zajímavost. V hlavních kategoriích: Zdraví a životní prostředí získalo Kladno celkem slušný index 6,1 (91. v ČR a 10. ve Středočeském kraji), ale v Materiálním zabezpečení a vzdělání jen 3,3 (168. v ČR a 22. ve Středočeském kraji) a ve Vztazích a službách podprůměrný index 4,8 (32. v ČR a 13. ve Středočeském kraji).

Jediného skoro maxima dosáhlo Kladno v kategorii Dojezdu do nemocnice – index 9,7 (6. v ČR a 4. ve Středočeském kraji)  – to je sice chvály hodné, ale… Na největší středočeské město to je dost málo!. Naopak daleko na chvostu je Kladno v hodnocení Finanční dostupnosti bydlení 1,4 (180. v ČR a 16. ve Středočeském kraji). Odstrašující je také Index kapacity mateřských škol 2,3 (200. v ČR a 23. ve Středočeském kraji) a pouhých 2,9 je Index železniční dopravy, což vypovídá o nutnosti realizace 30 let diskutované rychlodráhy Praha-Kladno.

Své o (ne)kvalitě života na Kladně vypovídá např. také Index zájmu o obecní a krajské volby 2,0 (183. v ČR a 26. ve Středočeském kraji); Index nezaměstnanosti 4,2 (174. v ČR a 24. ve Středočeském kraji); Index exekucí 4,5 (170. v ČR a 24. ve Středočeském kraji) nebo Index hmotné nouze 5,1 (172. v ČR a 25. ve Středočeském kraji).

Jestli chcete vědět, proč je na tom Kladno tak jak je, měli bychom se nejprve zeptat každý sám sebe, co jsme pro lepší život na Kladně udělali nebo jsme ochotni udělat, ale… Ohledně kvality života na Kladně, si nemohu odpustit invektivu na osobní a politickou odpovědnost dua kladenských primátorů Volfa (VPK) a Jiránka (ODS), kteří se v této funkci střídají už 22 let.

P.S. Mám řešení a nejsem tohoto názoru jediný. Kvalitě života na Kladně, by mimo jiné prospělo, kdyby zmínění političtí dinosauři, kteří spolu svádějí nekonečný souboj, zmizeli z veřejného života. A my Kladeňáci se konečně probuďme, máme na to dva roky!

Autor: Luboš Chott | středa 25.11.2020 6:38 | karma článku: 6,17 | přečteno: 284x