Chodím městem a dívám se za vrata aneb Proč kladenští zastupitelé strkají hlavy do písku?

Kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Hlasovací formule, které změní život jednotlivců i národů – někdy na chvíli, jindy na dlouhá staletí, ale… Sporná je pro mě ta třetí. Proč se zdržují hlasování kladenští zastupitelé? Bojí se?

Původně jsem chtěl v titulku či v perexu použít mnohem výstižnější příměr, podle kterého, kdo se bojí, sere v síni, ale... Včas jsem si uvědomil, že by mi to tady neprošlo.

Když si vzpomenu na své oblíbené knižní hrdiny z dob mého dětství, tak indiáni vykopali či nevykopali válečnou sekeru s nenáviděnými bílými tvářemi tak, že se sešli u poradního ohně, pokecali, zakouřili si a potom buď zabodli či nezabodli kopí do země a bylo odhlasováno.

A tři mušketýři šli ještě dál. Třebaže byli čtyři, tak nedošlo k patové situaci a jednohlasně si odhlasovali, že jeden za všechny a všichni za jednoho. O tom, že by se např. hrdý apačský náčelník Vinnetou či statečný Gaskoněc D'Artagnan zdržel hlasování, jsem nikdy nečetl, ale…

Hledal jsem nějaké oficiální vysvětlení a našel jsem: Význam hlasování "zdržet se" ve Sněmovně.

Hlasování "zdržel se" ve sněmovně má zpravidla úplně stejný efekt, jako hlasovat "proti".

Jediný způsob, jak se zdržet ve smyslu, jak to lidé běžně chápou (tedy nebýt započítán), je odhlásit svou hlasovací kartu a nehlasovat vůbec, tedy být "nepřihlášen".

Ve chvíli, kdy se vyhodnocuje, jak hlasování dopadlo, sečtou se všichni, kdo se zúčastnili (pro, proti, zdržel se), určí se většina pro schválení návrhu a z toho se určí počet potřebných hlasů pro. Argument počtem hlasujících proti tedy ve sněmovně příliš neplatí.

Mimochodem, v obcích je to jinak – tam se většina počítá vždy ze všech členů zastupitelstva. (Zdroj Pirátské listy)

A jak to vidím já? Právníky asi budou z mého vysvětlení omývat, ale… Já zdržení se hlasování chápu tak, že se zdrží ta dotyčná osoba, která by se dostala do osobního střetu zájmů – měla by ho před nebo po hlasování vysvětlit a zdůvodnit. Jiný důvod k nehlasování nevidím, a pokud k tomu přeci jenom dojde, tak to je u mě zbabělost! Ale…

Že jsem si tento „problém" nevycucal z prstu, tak… Při sledování posledního loňského zasedání kladenského městského zastupitelstva jsem se všiml, že při některých hlasováních se někteří poslanci zdrželi. Proč, když z mého nezúčastněného pohledu neměli důvod? Bojí se? Ale... 

Abych byl konkrétní. Třeba když se hlasovalo o kontroverzní vyhlášce o regulaci hazardu na Kladně, tak staronová vláda primátora Volfa měla většinu, většina opozice exprimátora Jiránka byla proti, ale... 5 zastupitelů se zdrželo hlasování. Proč? Neměli na to svůj názor?

Stejný počet se jich zdržel i při hlasování o nejdůležitějším bodu celého zasedání, kterým bylo přijetí rozpočtového provizoria. Proč? A dokonce 11 poslanců se zdrželo, když se hlasovalo o smlouvě s investorem chystané výstavby bytového komplexu na zbytku Růžového pole – „hrdinové"! Kteří poslanci to byli nevím, neviděl jsem jim do tváří, ale...

Nebyl jsem sám, kdo se tomu divil: „Co má takové hlasování za smysl, když jak vidím, se většina zdrží hlasování? To se ty lidi bojí Volfa? Jinak si to neumím vysvětlit, a v tom případě to není člověk na svém místě!“ rozčiloval se jeden. „Myslím, že boji,“ přitakal mu druhý sledující. „Vždycky je člověk přeci buď pro nebo proti, pokud se ho hlasování netýká, a potom se tedy zdrží. Jinak, pokud jsem nerozhodný, nemám tam co dělat. Můj názor.“ sdílel můj názor třetí. „Protože se počítají hlasy jen pro, má zdržení se hlasování stejný význam jako hlasování proti. Je to jednoduché, vždy platí jen hlasy PRO. Je víceméně jedno, jestli se někdo zdrží nebo hlasuje proti.“ vysvětlil čtvrtý sledující, ale…

P.S. Z poslední věty vyplývá, že ten kdo se zdrží hlasování je vlastně proti, ale myslí si, že ostatní to neví resp. jako pštrosi strkají hlavy do písku v domnění, že je nikdo nevidí!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Luboš Chott | sobota 13.3.2021 5:40 | karma článku: 5,69 | přečteno: 178x