Chodím městem a dívám se za vrata aneb Kožovka a vápenky jsou ostuda kladenské radnice!

Kladno je dělnické město, které si díky Poldovce a šachtám užilo své století slávy, ale… Nyní, nebýt hokeje resp. slavné 68, by po něm neštěkl ani pes. Historických objektů je na Kladně pomálu i proto, že si jich nevážíme, ale...

Nechci se opakovat, ale… Po tzv. sametu místo toho, aby Kladno kráčelo k prosperitě, se „díky“ řízené likvidaci Poldovky a uzavírce šachet propadlo do neřízené recese. Od té doby už uplynulo třicet let, ale… Pozůstatky tohoto společenského i ekonomického úpadku, jsou tu a tam vidět dodnes. Ale…

Nejhorší je, když se někdo svými chybami ještě chlubí… Kdo? Nedávno jsem na netu zahlédl propagační fota z rozhledny na Kožovce a vápenných pecí v areálu bývalé huti Koněv, které by měly přilákat turisty k jejich návštěvě Kladna, ale…

Například Kožova hora, které Kladeňáci neřeknou jinak než Kožovka, bývala o víkendech jejich oblíbeným výletním místem – ve dne i večer. Přes den na sváteční oběd či s dětmi na zmrzlinový pohár a večer na vyhlášený tatarák – mňam. Ale…

To všechno odnesl čas. Dnešní realita je úplně jiná. „Z nostalgie jsem vzal vnuka na Kožovku na zmrzlinový pohár, ale místo v poháru s oplatkou a praporkem, mu zmrzlinu přinesli na obyčejném talíři,“ vyprávěl mi nedávno jeden známý. A dá se říci, že podobně je na tom v úvodu avizovaná rozhledna – jedním slovem sqot. Škoda, ale…

Pohled na poldovské vápenné pece v zapadajícím slunci by byl pro milovníky industriálních památek monumentální. Ale, kdyby to nebyla pouze jejich zpustlá torza „ozdobená“ náletovými dřevinami. Kladenský magistrát dopustil, aby je sběrači kovů „oholili“ do posledního kila železa a teprve potom vápenky vyhlásil za kulturní památku. Přitom pro záležitosti areálu bývalých hutí Poldi existuje zvláštní komise. Škoda, ale…

Autor: Luboš Chott | neděle 19.9.2021 6:12 | karma článku: 9,16 | přečteno: 231x