TTIP: Smlouva výhodná pro lidi nebo nadnárodní giganty?
Okolo přípravy smlouvy se objevuje řada spekulací ze strany jejích zastánců i odpůrců. Pro lepší pochopení smlouvy a s ní spojeným nebezpečím, je nutné se zamyslet, co je mýtus a co skutečný problém. Jaké argumenty jednotlivé strany sporu tedy používají? Podívejme se nejprve na ty, které zaznívají z řad odpůrců.
Jejich hlavním argumentem je, že TTIP je tajná dohoda připravovaná za zavřenými dveřmi. Skutečnost je však taková, že EU poskytuje o této připravované smlouvě více informací, než o kterékoli smlouvě připravované před ní. Například i informace, které byly z důvodu taktizování při vyjednávání s Američany dosud tajné a budou v nejbližší době uvolněny pro poslance Evropského parlamentu.
Podstatné je i to, že TTIP je druhem smlouvy, který si EU (která je tvořena orgány, ve kterých mají členské státy své přímé zástupce) nemůže s USA schválit sama. Potřebuje souhlas národních parlamentů členských států EU. Z toho plyne, že konečnou podobu smlouvy bude znát i široká veřejnost a budou o ní rozhodovat politici v parlamentech jednotlivých zemí.
Dalším argumentem odpůrců smlouvy je, že TTIP prospěje jen nadnárodním gigantům. Skutečností je, že jim sice pomůže, ale velké nadnárodní firmy stejně mají finanční prostředky a zdroje na to, aby si poradily se všemi administrativními obtížnostmi obchodu mezi EU a USA. TTIP, tak ve skutečnosti pomůže hlavně malým a střením podnikům, které budou moci snáze vyvážet své výrobky. Větší konkurence navíc bude tlačit firmy k lepší kvalitě a nižší ceně výrobků.
Ale i zastánci smlouvy využívají řadu argumentů, které se kloní pro její přijetí. Smlouvu obhajují jako pozitivní tah pro naše hospodářství. S tím nesouhlasím. Smlouva ještě není hotová a většina odborných studií zabývajících se jejími dopady na ekonomiky členských zemí EU, jsou pouze odhady. Přesné a konkrétní důsledky smlouvy zatím nemůže nikdo znát.
Další ze zásadních problémů vyvstává v ISDS – v arbitrážích. Ty jsou pro řešení sporů mezi státem a firmami nepostradatelné a všude ve světě naprosto normální. Jenomže jejich špatné nastavení v TTIP, tedy nastavení ve prospěch nadnárodních gigantů na úkor státu, může vést k tomu, čemu jsme byli v ČR již mnohokrát svědky, zejména v devadesátých letech. Důkazem jsou časté prohry státu v arbitrážích a nutnost platit mezinárodním korporacím miliardy korun z našich kapes. Upozorňuji na argumenty řady aktivistů, poukazujících na nebezpečí plynoucí z harmonizace standardů s USA. Ve Spojených státech jsou nároky na výrobky daleko nižší a regulace není tak přísná, jako v Evropě. Hrozby arbitrážemi by mohly státy vést k tomu, aby do podnikání nadnárodních společností, které už tak kvůli harmonizacím bude poměrně deregulované, nijak nezasahovaly a ze strachu nechránily své obyvatele např. před nebezpečnými potravinami, toxickými látkami ve výrobcích atd. Naše děti by si pak hrály s hračkami plnými toxinů, my bychom jedli nekvalitní potraviny a tzv. „éčka“ by byla hlavní složkou naší potravy. O tom se již zastánci smlouvy příliš nezmiňují…
Je tedy TTIP tak špatná? Sama o sobě nikoliv. Podobných smluv je na světě celá řada a nikomu neubližují. Problémy mohou přijít, pokud nebudeme sledovat jednání EU a vyjednáme smlouvu, která půjde proti zájmům občanů a tzv. na ruku nadnárodním společnostem. Ale budeme-li obezřetní, mohli bychom opravdu pomoci rozvoji hospodářství a vytvoření nových pracovních míst. Jak se tedy bránit a zároveň umožnit rozvoj ekonomiky?
Vzhledem k tomu, že smlouvu budou schvalovat i národní parlamenty, myslím, že je třeba prioritně informovat české občany o problematice této smlouvy a následně vyvolat celospolečenskou debatu, do které budou zapojeni zejména skutečně nezávislí odborníci. Její výsledky by pak měli respektovat i poslanci při svém hlasování, a to jak ti v Evropském parlamentu, tak ti v parlamentu národním. Jako občan chci, aby se politici tohoto státu nenechali zkorumpovat a kvůli svému prospěchu neničili budoucnost dalším životům. Musíme přijmout takovou smlouvu, která bude přínosem.
Jako člen Ústavně právního výboru jsem zvážil všechna možná legislativní rizika. Proto usiluji o to, aby projednávání a schvalování smlouvy bylo důkladně zváženo. Vždy budu stát na straně občanů, a žádám konkrétní záruky toho, že nikdo z nás v budoucnu nebude nucen řídit svůj život podle diktátu nadnárodních ekonomických molochů.
Marek Černoch
Evropa pod náborem teroristických útoků
Evropou otřásl další brutální teroristický útok. Dočkáme se už konečně adekvátní reakce evropských politiků?
Marek Černoch
Hrozí nám absolutní ztráta soukromí?
Evropská unie chystá v tichosti změnu zákona, podle kterého bude mít policie právo číst naše zprávy přes chat.
Marek Černoch
Žijeme snad v době, kdy se za pravdu trestá?
Evropský parlament zrušil poslaneckou imunitu šéfce Národní fronty Marine Le Penové. Policie zahájila vyšetřování poté, co Le Penová zveřejnila záběry z vražd páchaných islámskými radikály.
Marek Černoch
Incident indického Boeingu 777 nad ČR očima bývalého pilota Boeingu
Dopravní letadla mají minimálně dvě rádia (vysílačky), mají tzv. odpovídač sekundárního radaru (díky kterému jsou vidět na radaru) a další systémy, kterými jsou schopny komunikovat s řízením letového provozu nebo nebo s dispečinke
Marek Černoch
Konec kampaně HateFree, jako vítězství zdravého rozumu.
Končí kampaň jejichž hlavním cílem byla pouze cenzura nepohodlných názorů. Stát nemůže říkat občanům, co si mají myslet!
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Přidejte se k nám, přesvědčoval Hamás před masakrem Íránce i Hizballáh
Palestinské teroristické hnutí Hamás usilovalo o to, aby se do jeho útoku z loňského 7. října...
ANALÝZA: Život migrantů v Rusku. Na „rizikové“ míří razie, další lákají na Ukrajinu
Rusko se nachází ve schizofrenní situaci. Ruské hospodářství trpí nedostatkem pracovníků,...
Vrací se Pulp Fiction: Historky z podsvětí, jež změnily kinematografii
Premium Před třiceti lety zažil festival v Cannes okamžik, kdy film začal psát novou kapitolu. Zlatou palmu...
Zpracovatel jaderného odpadu zanedbal IT bezpečnost. Hrozila mu ztráta dat
Největší světový zpracovatel jaderného odpadu, britská státem vlastněná společnost Sellafield,...
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...
- Počet článků 102
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1579x