David Rath – kdy, kde a za koho…

Pan poslanec Rath objíždí Středočeský kraj a mobilizuje občany k účasti v krajských a senátních volbách 2008 a volbě „jeho“ ČSSD. Nedávno byl přesvědčivě zvolen leaderem středočeské ČSSD a brousí si zuby na post hejtmana. Na tom by nebylo nic divného, kdyby pan poslanec Rath takto neagitoval na začátku devadesátých let pro ODS, o pár let později pro Dienstbierovu SD-LSNS, o chvíli později nekoketoval s Politickým klubem a nakonec nekandidoval jako jednička ČSSD v parlamentních volbách 2006, nutno podotknout, že v Praze….

 Pan poslanec Rath prodělal za posledních devatenáct let podivuhodný politický vývoj. Na  začátku devadesátých let vstoupil do pravicové ODS, v níž mu však pšenka příliš nekvetla. Po pár letech své členství ukončil, přesto však své politické ambice k ledu neuložil. Již v parlamentních volbách 1996 kandidoval v tehdejším Východočeském kraji jako volební lídr za Svobodné demokraty-liberální stranu národně sociální (SD-LSNS). Není překvapením, že neúspěšně – jím vedená kandidátka získala pouze 2,42% hlasů a nepomohla tak SD-LSNS k postupu do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k současnému kontextu, kandidatuře Davida Ratha ve Středočeském kraji, je třeba připomenout, že David Rath při své předvolební kampani za SD-LSNS v roce 1996 objížděl ve Východočeském kraji taková města jako Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jičín, Náchod, Pardubice, Rychnov n.Kněžnou, Semily, Svitavy, Trutnov či Ústí n.Orlicí….  

Své pravicové myšlení však zřejmě neztratil ani tehdy, v pozapomnění již totiž zapadlo, že David Rath byl po celá devadesátá léta nejhlasitějším příznivcem plateb u lékařů. Kdeže loňské sněhy jsou…Dnes je pan poslanec Rath jejich úhlavním kritikem....Doba se zkrátka změnila.

Pan poslanec Rath měl v mezidobí let 1996-2005 krátkodobé pletky s Politickým klubem, či Cestou změny, aby nakonec zakotvil ve svém současném angažmá – ČSSD. A hned na místě ministra zdravotnictví. Následně se stal díky práci svého stranického šéfa Jiřího Paroubka, i přes nesouhlas části pražských členů ČSSD, parlamentní lídrem ČSSD v Praze pro parlamentní volby 2006. Zdůrazňuji v Praze. Ani zde se však údajné vůdcovské kouzlo Davida Ratha nijak neujalo. Výsledek ČSSD v čele s Davidem Rathem byl v Praze v porovnání s parlamentními volbami 2002 takřka o 2% body horší (2002 -  25,85%, 2006 -  23,39%). Navíc v Praze došlo, zřejmě i díky kandidatuře Davida Ratha, k obrovskému nárůstu hlasů pro ODS. Jestliže totiž v roce 2002 činil rozdíl mezi ODS a ČSSD v Praze 8% (proti sobě zde jako lídři kandidovali Václav Klaus a Petra Buzková, poměr hlasů 33,83 ku  25,85 ve prospěch ODS ), o čtyři roky později tento rozdíl narostl na  25% (lídři Topolánek vs. Rath, ODS - 48,32% vs.  23,39% pro ČSSD). David Rath navíc dostal v čele kandidátky ČSSD pouze 13,02% preferenčních hlasů, oproti 20.63 pro Petru Buzkovou v roce 2002.

Shrnuto a podtrženo – pan poslanec David Rath byl za uplynulých 19 let členem tří stran (ODS, SD-LSNS, ČSSD), kandidoval ve dvou zcela rozdílných volebních krajích (Východočeský kraj, Praha) a chystá se kandidovat ve třetím - Středních Čechách a navíc všechny volby jichž se aktivně zúčastnil katastrofálně prohrál…Uvidíme jak dopadne na podzim a možná se postupem času dočkáme i jeho dalšího názorového i geografického přemetu…

Poslední slova pro pozorné čtenáře: zkuste nalézt na kandidátce ČSSD ve Středočeském kraji Rathova spolukandidáta, jehož jméno a rok narození se shoduje se záznamy STB....

Otázka zní: Je to on, či ne?

http://stredocesky.cssd.cz/s2198/s2199/s2337/a2284.html 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: František Cerha | středa 7.5.2008 13:02 | karma článku: 33,34 | přečteno: 2037x