Tradiční hodnoty? Tradiční hodnoty.

            Když se řeknou slova tradiční hodnoty, ne vždy si pod těmito pojmy představíme stejné hodnoty. Při sledování konce světa nám bylo řečeno, že nenastane, protože se člověk obrátí k přírodě a k tradičním hodnotám. Václav Klaus ve svém novoročním projevu přesvědčoval lidi, aby se obrátili zpět k tradičním hodnotám. Ale ptám se – co to tradiční hodnoty jsou?

            Jak jsem již napsala, pro každého je to něco jiného. Pro někoho jsou to hodnoty jako pravá láska, věrnost a tolerance k partnerovi, respekt k rodičům a starším lidem a mohou to být mnohé další hodnoty, kterých si lidé cení a připadají jim důležité. Ne všechno se však dá označit za „tradiční hodnoty“.

            Podle mého názoru bychom se měli obrátit do poněkud jiné doby – konkrétně do doby pravěku, která souvisí s tradičními hodnotami. V tomto období byli muži lovci – lovili jídlo, kterým mnohdy uživili celou vesnici, ve které žily ženy, děti a starší. To bylo velmi důležité, protože ženy ve své roli plodily potomky, rozšiřovaly rod, staraly se o oheň aj. Každý měl svůj úkol, a proto muži byli pokládáni za siláky, kteří se za jakýchkoliv okolností postarají o svůj rod a naopak ženy dělaly jemnou práci – udržování ohně, pečování o potomstvo, výroba drobných předmětů aj. Vymezení rolí je zde tedy zřejmé na první pohled. Každý měl svůj úkol a svou roli jasně danou.

            Zamysleme se nad dnešní dobou a řekněme si pár rozdílů mezi minulostí a přítomností. Narostl vyšší zájem o rovnoprávnost. Ženy chtějí být zaměstnávány na stejných pracovních místech jako muži a co je také důležité – chtějí být placeny za stejnou práci stejně jako muži. Na mnoha pozicích je tak jedno koho přijmete, jestliže má na práci odpovídající kvalifikaci. Od přírody jsme však stvořeni pro jiné úkoly podle našeho genderového rozlišení. Chápu ženy, které mají odpovídající sílu a zkušenosti jako muži a chtějí být přijaty za stejných podmínek jako muži a stejně je tomu naopak – proč by měl muž vypadat hloupě, když jde pracovat jako nemocniční bratr, nebo když tančí balet apod. Ale neměli bychom se tolik snažit o rovnoprávnost, protože všechno má svůj důvod, ačkoliv se nám to mnohdy nelíbí.

            Někteří lidé také zastávají názor, že k tradičním hodnotám patří manželství, které však v naší době přichází s velkou revolucí. Na některých místech planety dochází ke sňatkům nejen mezi heterosexuálními páry, ale také homosexuálními, což je velký krok vpřed. Liberální smýšlení podle mého názoru nepatří k tomu tradičnímu, které většinou bývá konzervativní, a proto i manželství by mohlo být předmětem sporu v definici, co jsou tradiční hodnoty.

            Pokud bych své myšlenky měla shrnout do několika závěrečných slov, pak bych tradiční hodnoty definovala podle toho, jak je vnímá individuálně každý z nás. Není důležité se zařadit do davu k definici tradičních hodnot, která nějak zní, ale co je důležité pro nás, k čemu se sami chceme vrátit, abychom se stali lepšími, to je podle mě důležité. Proto každému z vás přeji hodně štěstí v hledání tradičních hodnot.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jitka Čepeláková | pondělí 18.2.2013 21:32 | karma článku: 12,63 | přečteno: 2700x
  • Další články autora

Jitka Čepeláková

Když chtějí Vaši smrt...

30.8.2013 v 9:35 | Karma: 18,83

Jitka Čepeláková

Komunismus už prosím ne!

27.8.2013 v 9:55 | Karma: 18,47