Představte si… život bez televize!

Jen si to představte! Myslíte si, že by celou zemi zachvátila apokalyptická panika? 

Myslím si, že až do takových dramatických situací zacházet nemusíme, ale ráda bych se zde zamyslela nad tím, jak by takový svět vypadal a jakým způsobem by „možná“ ovlivnil některé skupiny lidí.

Znělo by to velmi naivně, kdybychom si měli přát život bez televize jako svět lepšího a zdravějšího způsobu života. Televize nemusí mít jen špatný vliv, pokud umíte ovládat sami sebe. Mám tím na mysli hlavně to, že lidé by si měli sami umět říct, k čemu je jim televize dobrá. Lidé by se tak měli naučit televizi ovládat a ne se nechat televizí ovládat. Umíte to i vy?

Lidé jsou různí, a tak někteří u televize relaxují. Po práci si na hodinku, dvě sednou k televizi a odpočívají. Jiní naopak pracují třeba na zahrádce, další manuálně vyrábí drobnosti apod. Každý jsme originál. „Bedna“ je taky jako dobrý hudební doplněk k různým domácím pracím (sama to tak využívám). Ano, ne všichni používají jako kulisu zrovna televizi, ale spíše rádio, ale věřím, že plno z vás je na tom stejně jako já.

Když se dívám na televizi opravdu mě v ní štvou reklamy. Ale z čeho by meidální společnosti jinak byly živé. Reklamy jsou koncipované tak, aby se vám do podvědomí uložilo jméno produktu, jeho kvality, ale pokud je posloucháte pozorně, určitě zjistíte, že se v nich vyskytují i chyby (mějme kritické myšlení a nevěřme hned všemu, co slyšíme! Televize není Bohyně Pravdy!)

Nyní bych vám ráda něco pověděla o vzdělávání a televizi. Tohle je moc zajímavé, protože když se nad tím zamyslím, něco to v sobě má. V dopoledním čase sleduje televizi nejvíce maminek na mateřské. Jak jsem již řekla, dobře se u toho zvládají domácí práce. A když maminka potřebuje něco doma udělat, má zapnutou televizi, dítě ji sleduje spolu s ní a tím se sice může vzdělat, ale jedná se o pasivní poznání. Kdyby děti trávily méně času u televize, mohly by si venku na hřišti zadovádět s jinými dětmi, mohly by poznat lépe okolní svět (zjistily by, že písek je po dopadu měkký, země tvrdá, tráva voní, v trávě se pohybují brouci atd.).

Určitě jsem teď neměla v úmyslu maminky kritizovat za to, že s dětmi nechodí ven. To prosím ne, protože si naopak myslím, že být maminkou dá velkou práci a k tomu se ještě starat o domácnost… Ufff. Ale představte si, že byste dětem televizi vypnuli, dali jim do ruky hračky a dítě je nucené poznávat všechno okolo sebe intenzivněji bez pasivního sezení a dívání se před sebe.

Když si to představíte, skoro jako bychom byli stroje – najednou vypneme, díváme se před sebe a nic.

Ještě jsme se nedostali k jednomu tématu ohledně televize – zpravodajství. Jste schopní se dívat na zprávy a s některou ze zpráv nesouhlasit? Jasně! Ne ale všichni. Tím, že se na televizi pouze díváme, není možné s ní diskutovat. Upadá možnost opravy a napravení faktů. Buď si člověk zanadává, ale dále nic nedělá, nebo se ihned ozve na dané místo - do produkce. Druhý den buď uslyšíte opravu ve zprávách (v tom nejideálnějším případě), nebo se vám omluví do telefonu/e-mailu a je vyřízeno! K opravě taky nemusí dojít vůbec, a to je smutné.

Televize je dobrá, pokud se obrníte před špatnými zprávami, před nátlakem, abyste si zakoupili zboží a pokud neztratíte zdravý selský rozum. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jitka Čepeláková | pátek 9.8.2013 17:30 | karma článku: 6,27 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Jitka Čepeláková

Když chtějí Vaši smrt...

30.8.2013 v 9:35 | Karma: 18,83

Jitka Čepeláková

Komunismus už prosím ne!

27.8.2013 v 9:55 | Karma: 18,47