Tajemná místa naší vlasti

Před 250 lety zemřel architekt, jehož styl práce byl nazván barokní gotika. I když zemřel ve 46 letech,realizoval přes  osmdesát staveb.  Kdo to byl a kde můžeme jeho díla objevovat? Aktivní mohou být odměněni.

Díky občanskému sdružení nazvanému putování za Santinim a jeho webu santini.cz se můžeme seznámit s tvorbou této osobnosti, jejíž celé jméno je Jan Blažej Santini Aichel ( 1677- 1723).

Byl český architekt italského původu. Jeho děd přišel z jihotyrolského městečka na břehu Luganského jezera, který si za manželku vzal ženu s českými kořeny. I jeho otec měl za manželku Češku. Žili v Praze.

Santini odchází na studia do Rakouska a Itálie.  Mluvil a psal česky a německy, pravděpodobně i italsky a latinsky. Vzal si za ženu Veroniku Alžbětu, se kterou měl čtyři děti. Po smrti první manželky byl povýšen do šlechtického stavu díky svatbě, kdy za svou druhou choť pojal Antonii Ignácii Chřepickou z Modliškovic.
Jeho první zakázkou, kdy mu bylo teprve 23 let, byla rekonstrukce katedrály v Sedlci u Kutné Hory, která je od r.1995 zapsána na seznamu památek UNESCO. Mezi nejznámější a světově uznávané objekty  patří Poutní kostel na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou z r. 1722, kdy měl ještě rozpracovány další stavby v Rajhradě, Křtinách, Plasích a Mariánské Týnici. Nelze nepřipomenout i zámek Karlova Koruna. Jeho stavby upoutávají pozoruhodným charakterem vnějších tvarů, odvážných technických řešení i zvláštností osvětlení a akustiky vnitřních prostorů.

To je ale jen malá ochutnávka. Zaujala Vás ? Jestliže ano, navštivte kvalitně připravené webové stránky. Jsou zde fotografie a popisy nejvýznamnějších objektů s otvíracími dobami i virtuálními prohlídkami, zejména Zelené Hory zapsané na seznamu významných světových památek UNESCO v r.1994.

Popis nás upozorní na výjimečnosti staveb tohoto genia barokní gotiky.

Osobní návštěvou vybraných Santiniho staveb můžeme získat turistický pas, dostat razítka z navštívených míst
a nakonec . . . . tajemný balíček.

Autor: Miroslav Čenský | neděle 19.5.2013 15:00 | karma článku: 20,42 | přečteno: 583x