Jdi do toho aneb nostalgie nymburského kina Sokol
Městské kino NymburkJČ
Uvědomil jsem si totiž, že současně může návštěva promítání francouzského filmu s atraktivním názvem Nevěstinec být i součástí seriálu mých osobních slavností, kterými si zpříjemňuji adaptaci na svůj nový život v Nymburce.
Rozhodnutí bylo jednoznačné - Slavnost první návštěvy nymburského kina si nechám ničím narušit a protože si nejsem jistý, zda název filmu nezvedne od modrých televizních obrazovek nebývalý počet obyvatel, zavítal jsem již ve středu k pokladně, abych si zakoupil vstupenku. S pomocí internetu jsem si našel, kde budova stojí, i když jsem si uvědomoval, že jsem kolem kina několikrát jel na kole, ale jistota mi chyběla. A skutečně, neboť jsem přijížděl po Tyršově ulicí od Drahelic, kino jsem nenašel, pokorně jsem se vrátil od Hálkova divadla zpět a na zpáteční cestě jsem si již směrovky ke kinu všiml. Pokladní mi nabídla k výběru sedadlo, vytiskla vstupenku, ale obchodní transakce se neuskutečnila, tisícovka se v peněžence kamsi ukryla a mince k nákupu nedostačovaly. Ochotná pokladní mi vstupenku odložila s upozorněním, že si ji musím zakoupit do 15 minut před představením. Tímto rozvážným krokem jsem si zajistil i to, že budu muset sobotní časový program aktivit upravit a také, že nepodlehnu lenosti a rozhodnu se na poslední chvíli setrvat v teple pelíšku. Už zůstalo jen to těšení a obava, zda 122 minut - doba trvání filmu - mi nezpůsobí nějaké potíže.
Nastal den "D" - krásné počasí mne vylákalo na cyklistickou projížďku po okolí, její délku jsem volil obezřetně, abych byl včas doma, mohl se vykoupat, oholit, navonět, povečeřet a včas vyrazit do večerních ulic města. Všechny dílčí úkoly sobotního dne jsem splnil a teplým jarním večer dorazil k pokladně, lístek již byl přichystán, odpočíval za skleněnou přepážkou spolu s pasovou fotografii, kterou jsem při středečním hledání "palackého" vytrousil. "Frantíkova" tisícikoruna, úspěšně objevená v přihrádkách peněženky, již prošla od středy při obchodních procesech proměnou a tak již nebyl při nákupu vstupenky na představení žádný problém. Lístek putoval do kapsy a já se šel ještě trochu provětrat s obavou, zda se vlastně promítání uskuteční, zatím jsem byl jediný zájemce, ale přívětivá paní za sklem pokladny mne ujistila, že obyvatelstvo Nymburka chodí na poslední chvíli.
No, pravda byla taková, že se postupně hlediště zaplnilo deseti filmu chtivými diváky, což zahrnuje i uvaděčku. Usedl jsem podle výběru bez ohledu na sedadlo, které mi bylo přisouzeno lístkem odpočívajícím v kapse kabátu, odložil si a začal jsem se kochat. Nostalgické prostory kina mi totiž připomněli doby dávno minulé, doby mého mládí, kdy jsem často chodíval do dejvických kin Svornost, Kyjev či Bruska - kde je jejich zašlá sláva. Pražská kina jsou již zmodernizována či úplně zanikla, ale v nymburském kině Sokol na mne dýchla atmosféra časů, kdy jsem usedl v kině Svornost třeba k promítání dvoudílné filmové adaptace románu Křižáci od polského spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1905 Henryka Adama Aleksandra Pia Sienkiewicze.
Dřevěná prošlapaná, ale čistá, podlaha mírně se zvedající od jeviště se stopami po návštěvnících, balkónové ochozy, jeviště s předscénou lákající ke vystoupení a bílé filmové plátno, nyní ukryté za oponou. Nával diváků se neuskutečnil, v hledišti se skupinka diváků ztrácela, ale promítání se uskutečnilo. Krátce po sedmé trhavými pohyby opona odkryla plátno, na kterém se objevil nejprve typický šum filmového pásu a posléze reklamní upoutávky na další program. A pak se rozvinula filmová mozaika z špičkového francouzského bordelu na přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Rezence filmu ovšem není součástí tohoto vzpomínání, tu si můžete snadno nalézt na síti síti. A na závěr už jen krátce: konec distribuce filmových 35 mm kopií plánovaný na tento rok bude pro řadu současných menších kin s nízkou návštěvností znamenat i konec nostalgických kin typu nymburského kina Sokol.
Modernizace je smete na propadliště zábavy a zůstanou jen ty nostalgické vzpomínky.
Jiří Čenovský
Výlet za kouzelným kvítek

Nia lokalitu pod vrchem Medník se vracím každoročně od doby, kdy jsem poprvé okusil magii této něžné květiny, ukrývající se v rozbitém terénu po dolování zlata v Posázaví,
Jiří Čenovský
Kam chodí víly a žínky hasit žízeň aneb bledule 2016

Už kvetou bledulky krásné a něžné. Někdo ještě jezdí po zasněžených svazích, někdo se už nemůže dočkat jara. A já patřím mezi ty druhé
Jiří Čenovský
Podzim vyhání vodáky z řeky

Malíř "podzim" barví stromy na červeno či žluto a nutí je shazovat listí, ale nejen to vyhání vodáky z řek. Před tím než vodáci uklidí svá pádla a milované loďky loučí se s řekami zamykáním.
Jiří Čenovský
O důležitosti komunikace

Mezilidské komunikaci se věnuje mnoho času, prostoru, knih i časopisů. Tento krátký příspěvek bude ovšem zejména o jednom hovoru, který mi umožnil seznámit se s nevídanou krásou jedinečné naší orchideje, se vstavačem nachovým.
Jiří Čenovský
Stále je kolem nás spousta neznámého

Stále je kolem nás spousta neznámého. Když má člověk chuť se učit a poznávat věci, které ještě nezná, tak jeho životní pouť je plná překvapení. A to je i případ kytičky, o které jsem se dozvěděl teprve v loňském roce na jaře
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Záchrana před ptačí chřipkou. V USA roste obliba veganských vajec
Výrobci rostlinných náhražek vajec v USA rozšiřují výrobu a doufají v prudký nárůst cen slepičích...
Celní válka se blíží konci. Trump věří, že se dohodne s Pekingem
Americký prezident Donald Trump předpokládá, že se dohodne s čínským protějškem Si Ťin-pchingem o...
Brutální šikana dívky v Hodoníně. Inspekce zveřejní výsledky kontroly na školách
Ministerstvo školství (MŠMT) svolalo na středu tiskový brífink, na kterém představí výsledky...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 55
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 754x