Svátky klidu a míru? Sebeklam.

Prý to mají být svátky klidu a míru. Jaký sebeklam. Tlačenice v supermarktech, honba za co nejlevnějšími dárky a potravinami, to vše provází údajné svátky klidu a míru. A nejhůře jsou na tom ti, co se nemůžou bránit. Vánoce znamenají větší poptávku po mléku a vajíčkách, z kterých děláme nejrůznější "pochutiny". Vejce znamenají neustále týrání slepic v halách velkochovů. Mléko znamená oplodnění krávy a sebrání jeho telete, abychom my mohli mít mléko a nejhůře? Nejhůře jsou na tom kapři.

 

Díky naší údajné tradici ročně umírají v tyto svátky miliony kaprů. Kapři jsou za svůj život několikrát přemísťováni. Výlov, transport a procedury spojené s pobytem v kádích na ulici mohou vést k vážným zraněním kůže, ploutví a žáber. Je-li kapr bez vody, dusí se. Prožije si to několikrát – během výlovu, nakládky, vykládky a manipulace při pouličním prodeji. Někteří lidé si kupují kapra živého a ten se pak až několik hodin dusí v igelitové tašce. Někdy i ta voda, ve které jsou kapři naskládáni v kádích, neobsahuje dostatek kyslíku, protože je v nich moc ryb a málo místa. V kádích na ulici jsou kapři neutále obtěžováni prodejci, kteří míchají vodou (přehazují jednoho přes druhého), aby našli rybu vhodné váhové kategorie. Mnoho kaprů zahyne ještě před porážkou, a to zejména v důsledku nemocí, zranění, tepelného šoku, stresu či udušení. Ostatní kapři jsou zabiti na ulici. Kapři, kteří jsou zabiti doma, jsou na tom ještě hůře, protože děti s nimi někdy zacházejí jako s hračkou na koupání. "Vědecký výzkum dokazuje, že ryby trpí strachem a očekáváním bolesti.", řekl zoolog Prof. Andrzej Elzanowski. Protože voláme po ukončení těchto nechutných praktik.

Je násilí špatné, jen když je pácháno vůči člověku? Těžko. Hlavním důvodem pro odmítnutí násilí je přece vůle nezpůsobovat druhým to, co sami nechceme zažít. Že je vánoční násilí tradicí? Lidstvo ve své historii páchalo mnoho věcí, za které se dnes stydí. Tradicí kdysi bylo otroctví a nevolnictví. Tradicí kdysi bylo i mlácení dětí ve škole. Tradicí kdysi bylo i to, že ženy neměli žádná práva. Navíc mír, láska a soucit jsou mnohem hlubšími vánočními tradicemi než pouliční masakr kaprů, který se rozmohl teprve koncem 19. století. P

roto jsme se jako aktivisté 269 rozhodli 21. prosince od 15 hodin v Praze na Andělu si připomenout tuto nechutno tradicí akcí nazvanou "Vánoční pojídání psů". Chceme vyvolat diskuzi na otázku proč se někdo pohoršuje nad zabíjením domácích mazlíčků a na druhé straně toleruje hromadná jatka hospodářských zvířat? Proč některé druhy zvířat jsou degradovány na předmět průmyslové výroby a prožijí tak ubohý krátky život, kdežto jiné druhy si užívají mnohdy až bizardního luxusu? V masném průmyslu je vše je zmechanizováno a baleno do obalů nijak neevokujících smrt. V supermarketu si kupujete úhledné balíčky s anonymní mrtvolou. Pokud by na tomto balíčku byl nápis „sousedův Alík“ patrně by si tento produkt málokdo koupil. Jak to, že se vám hnusí pohled na ogrilovaného psa a při pohledu na opečenou kachnu přemýšlíte o zelí a knedlíku? Je v tom jistá psychická deformace. Zvířata pociťují přeci utrpení a bolest stejně jakbo člověk.

Autor: Jan Cemper | sobota 20.12.2014 19:04 | karma článku: 12,51 | přečteno: 1604x