Každá víra má svůj "Islámský stát" (I. díl)

Islámský stát svými metodami patří bezesporu k těm nejkrutějším organizacím na světě. Jejich metody hraničí i s nacismem. Jedná se o fanatickou verzi Islámu od niž se distancuje drtivá většina muslimů. Existují i fatwy, tedy nařízení pro muslimy, nařizující nehlásit se k této překroucené odnoži Islámu. De facto se jedná o náboženskou sektu s politickými cíly. Zdaleka ale nepatří k jediné, která myšlenky víry překrucuje. Svůj "Islámský stát" má každá víra. V tomto seriálu článků se pokusím představit některé z nich.

Uganda: Křesťanský stát
Pokud se nějaká lokalita co se týká krutosti jde srovnat s Islámským státem, pak je to bezesporu například Severní Korea, která ale čerpá z čistě ideologických pohnutků a pak je to právě Uganda. Pokud Islámský stát se podle své víry nazývá Islámským státem, tak Uganda by úplně v klidu šla nazvat Křesťanským státem. Její ideologie vychází totiž z desatera a katechismu - tedy křesťanské obdoby práva Sharia.

Na severu Ugandy panuje horší humanitární situace než v Iráku či kdekoli jinde na světě. Už téměř 20 let zde trvá občanská válka.

Povstalci zde neustále unášejí děti, které zneužívají jako sexuální otroky a dětské bojovníky.Tisíce dětí raději opouštějí své domovy na severu a volí drsný život na ulicích velkých měst, kde se cítí bezpečněji před nebezpečím únosu Armádou božího odporu (LRA).

V čele LRA stojí Joseph Kony, jenž se vydává za zástupce Ducha svatého na zemi. Bývalý ministrant, který má údajně na 60 manželek, vysvětluje svůj boj proti vládě božím vnuknutím. Tvrdí, že chce v zemi vládnout podle biblického desatera.

Povstalci své oběti často mučí - například tím, že jim uřezávají rty, nosy či uši. Neexistuje žádné jiné části světa, která čelí tak složité situaci jako Uganda a o kterou se mezinárodní společenství zajímá tak málo.

Od začátku konfliktu v roce 1986 zahynuly již tisíce civilistů. Více než milion lidí ze severu Ugandy opustil kvůli bojům domovy. Humanitární organizace tvrdí, že rebelové v posledních pěti letech unesli na 20.000 dětí. Mnohé z nich prý byly odvlečeny na základny LRA v jižním Súdánu.
Uganda byla v regionu poměrně liberální zemí. To se však změnilo před několika desítkami let, kdy v zemi začala ve velkém působit právě americká evangelikální hnutí. Jejich misionáři si tu brzy získali ohromný respekt.

Uganda pro americké evangelikály představuje ideál – rozvrácené území, které mohou snadno ovládnout a vytvořit na něm své vysněné království božího slova. Vláda Idiho Amina (Idi Amin, přezdívaný „řezník z Kampaly“, stál v čele Ugandy v letech 1971-1979. Krutovládu jeho režimu zachycuje například film „Poslední skotský král“, pozn. red.), který byl muslim a evangelickou víru postavil mimo zákon, takže fungovala v ilegalitě a získala tím jakýsi punc přitažlivosti.
USA: Waco masakr
Jako obležení Waco (někdy též Waco masakr) je známá událost, která se odehrála mezi 28. únorem a 19. dubnem 1993 na kopci zvaném Mt. Carmel asi 14 km severovýchodně od města Waco v americkém státě Texas mezi členy náboženské odnože křesťanské sekty Adventistů sedmého dne Davidiánů vedené Davidem Koreshem a pracovníky amerického státního úřadu pro alkohol, tabák a střelné zbraně a později i FBI a národní gardou USA.

V roce 1992 se členové této sekty vydali na kopec Mt. Carmel, kde si vybudovali sídlo (Mt. Carmel Center), žili v komunitě, studovali Bibli. Částečně se stranili okolního života, především se vyhýbali některým výdobytkům civilizace, které považovali za zkažené. Z Bible se zabývali zejména pasážemi z knihy Zjevení konkrétně oddílům o Sedmi pečetích a druhém příchodu Krista na Zem. David Koresh sám sebe považoval za mentora své komunity, jíž prostřednictvím Bible „ukazoval cestu“.
Koresh a někteří ostatní Davidiáni v centru na Mt. Carmel shromažďovali desítky zbraní. Na některých z nich byly posléze zjištěny nelegální úpravy (např. zvýšení kadence). Sám Koresh se několikrát kladně vyjádřil ohledně práva Texasanů nosit zbraň, často navštěvoval veletrhy jim věnované, kde si udělal několik kontaktů s prodejci, od nichž je začal nakupovat a později v menší míře i prodávat. Proto USA podnikla razie, která narazila na krutý odpor sekty a razie se zvrhla v několika týdenní přestřelku.
Během razie zemřeli 4 lidi. Následalo 51 denní obléhání. Během finálního úderu zemřelo 76 Davidiánů (včetně 21 dětí a dvou těhotných žen). Na straně amerických ozbrojených sborů zemřelo 6 lidí. Stovky lidí byli raněni.
Judaismus: Lev Tahor
Židovská sekta Lev Tahor, hebrejsky „ryzí srdce“, která praktikuje extrémně ultraortodoxní formu judaismu, je čas od času terčem zájmu médií kvůli svým kontroverzním zvyklostem a postojům – odmítá Stát Izrael, všichni členové, včetně dětí, chodí v černém a ženy se zahalují od hlavy až k patě dlouhým šatem podobným muslimské burce, a říká se jim proto „talibanky“. Sekta neposílá děti do školy a dojednává jim sňatky v útlém věku.

Sektu založil v 80. letech v Izraeli Šlomo Helbrans, ale byla tak extrémní, že ji ze svého středu vyhostili i ultraortodoxní židé. Helbrans ji přestěhoval do newyorského Brooklynu, kde byl však zatčen a odsouzen za únos chlapce a odpykal si dva roky vězení.

Pak byl deportován do Izraele, ale utekl do Kanady, kde získal politický azyl na základě nepravdivého tvrzení, že mu v Izraeli hrozí smrt. Sekta se usadila v Québeku a pak v Ontariu, ale vzbudila pozornost úřadů. Zjistily, že sekta Lev Tahor zanedbává své děti, psychicky a fyzicky je trýzní, neposílá je do školy, zavírá je do sklepa, domlouvá jim sňatky jako nezletilým a nechává je žít v nevyhovujících hygienických podmínkách.

Soud rozhodl, že některé děti mají být odebrány, a řada členů sekty proto uprchla do Jižní Ameriky. Byli však zadrženi na Trinidadu a Tobagu a vráceni do Kanady. Letos v březnu pak kanadský soud vyhověl jejich žádosti o vystěhování do Guatemaly, ale jen pod podmínkou, že se budou hlásit na kanadském velvyslanectví.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Cemper | neděle 8.3.2015 17:38 | karma článku: 13,03 | přečteno: 1215x