ISIL dementuje zprávu o ženské obřízce

Včera se v mnoha českých médií objevila zpráva o tom, že islámský stát v Iráku chystá obřízku čtyř milionů žen a dívek v Mosulu. Touto formou bych tyto informace chtěl dementovat a žádám redakci Idnes, která článek také vydala, aby tuto zprávu vydala a zveřejnila na viditelném místě. V druhé řadě bych chtěl upozornit, že tento článek je zkrácen překladem tohoto článku v deníku The Guardian. Neznamená to, že bych jakkoliv sympatizoval s politikou ISIL.

Irácká křesťanská rodina V Mosulu.Guardian

Islámský stát v Iráku (dále ISIL) popírá tvrzení, že všechny dívky v Mosulu musí podstoupit ženskou obřízku.  Pochybnosti nad zprávou OSN však rychle rostou. Zpráva se zřejmě opírá na rok starý dokument ze Sýrie. Informace v ní byli zřejmě zfalšované.
Džihádisté, kteří ovládají irácké město Mosul popřeli nařízení, které by donucovalo dívky k mrzačení ženských pohlavních orgánů, aby se prý zabránilo "nemorálnostem". Podle falešné zprávy v opačném případě hrozí dívkám krutý trest. Alespoň to tvrdil vedoucí humanitární úředník OSN ve čtvrtek.
Stoupenci islámského státu (ISIL), dříve známé jako islámského státu v Iráku a Levantě, odmítl příběh jako propagandu na základě falešného dokumentu - ačkoli obyvatelé Mosulu, stejně jako kurdští úředníci trvali na tom, že je to pravda.
Tvrzení o nucené mrzačení ženských pohlavních orgánů pochází od koordintorky OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Jacquelin Badcockové, která novinářům řekla, že až 4 miliony žen a dívek ve věku 11 až 46 čelí tváří v tvář nebezpečí mrzačení ženských pohlavních orgánů. "Jedná se o něco velmi nového v Iráku a to zejména v této oblasti a je třeba tyto obavy se vší vážností řešit," řekla. "To je fatwa od ISIL. To není vůle iráckého lidu, nebo žen v Iráku," uvedla dále.
Zprávy o dané problematice se šířily v iráckých médiích v posledních několika dnech. Ve středu kurdské webové stránky BasNews psaly, že fatwa byla vydaná jako "dárek" lidem v Mosulu. "Samozřejmě, že ISIL danou věc popírá," řekl editor BasNews Hawar Abdulrazaq Guardianu.
Postupem času ale pochybnosti nad zprávou narůstají.  Podezření o jeho nepravdivosti jsou založeny jednak na skutečnosti, že mrzačení ženských pohlavních orgánů není vyžadováno Islámem a jeho právem a nikdy nebyla obřízka prováděna v Iráku. Obřízka nejrozšířenější v Egyptě, Súdánu a východní Africe.
Nakonec se zjistilo, že dokument objevující se na sociálních sítích o fatwě byl ve skutečnosti z července 2013 a vznikl v Aleppu v Sýrie. Byl upraven a tím zfalšován ve photoshopu.
Ahmed Obaydi, mluvčí mosulské policie řekl, že zpráva je především mediální humbuk a nezakládá se na pravdě.  ISIL okamžitě zprávu demetoval: "Prosím, zeptejte OSN, ať prokáže svá tvrzení než je uslyšíte od nás."
Podle iráckého deníku Al-Mustaqbal, který také informoval o údajném fatwě tento týden je praxe mrzačení ženských pohlavních orgánů cizí irácké společnosti s výjimkou kurdských provincií. Po celém světě je více než 130 milionů dívek a žen, které prošly mrzačením ženských pohlavních orgánů.
Příběh se šíří díky širší opodstatněné obavě o situaci v Mosulu, jehož křesťanská komunita byla nucena opustit město pod hrozbou vynucených konverzí nebo exekuce majetku ze strany džihádistů, kteří se předělali kostely na mešity a zabavily v nich majetek.
Irácký premiér Nouri Al-Maliki kritizuje ISIL pro jeho "kriminalitu a terorismus". Minulý víkend ISIL nařídil  lidem v městě křesťanů konvertovat k islámu, platit náboženskou daň, nebo být popraven.

Autor: Jan Cemper | pátek 25.7.2014 17:49 | karma článku: 10,23 | přečteno: 1616x