Boršicemi se šíří strach z Romů. Chtějí jim bránit pracovat.

Dvoutisícovou vesničkou Boršice nedaleko Uherského Hradiště se šíří strach z příchodu Romů. Alespoň je to zřejmé z článku v týdeníku Dobrý den s kurýrem. Obyvatelům a starostovi podle něj vadí, že zde má vzniknout byty a výrobna na marmeládu, která má lidem nabídnout práci.

Boršiceinternet

Neseriózní chování redaktora a starosty

V článku v týdeníku se píše, že "lidé chystají petici proti přívalu Romů. O koupi léta opuštěné budovy vedle fotbalového hřiště totiž usiluje romská iniciativa ze Zlínska, která s evropskými dotacemi v kapse plánuje výstavbu sociálních bytů a varnu marmelády a džemů". Ve skutečnosti ovšem nikdo nebyl schopný říci název oné iniciativy ani její přesný záměr, natož stav v kterým projekt je. Je známo jen, že se má jednat o 6-8 bytů a dvě výrobní linky, které by lidem znevýhodněným na trhu práce přinesly práci na kterou čekají mnohdy celé roky.

Svou negativní roli hraje v celé věci i starosta Roman Jílek. Když jsem mu včera volal, první co řekl byla sarkastická poznámka nds tím, že Romové chtějí pracovat. "„Všechny informace jsme získali pouze v terénu během naší prohlídky areálu. Ve stejnou dobu totiž náhodou k objektu přijeli také oni zájemci. Měli se sebou už i nějakého statika či stavebního technika, takže možná jejich zájem bude vážný, nicméně jakožto obec nás prozatím oficiálně nikdo neoslovil" upřesnil pro Slovácký deník starosta Roman Jílek. Realita je však taková, že dle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj, které má na starosti i Regionální operační programy neexistuje žádný projekt v této lokalitě. Je tedy možné, že stavební výměry byly jen součástí projektu, který bude teprve předkládán a jejich schválení není tudíž vůbec jisté. Tomu by odpovídalo i to, že k projektu neexistují žádné podrobnější informace. Všechna grantová řízení jde totiž připomínkovat a měli by být dohledatelné.

Další zádrhelem je, že pro daný projekt neexistuje stavební povolení  a musel by se též změnit územní plán obce. „V této věci nás prozatím nikdo nekontaktoval a nepožadoval poskytnutí bližších informací," sdělil však v pátek vedoucí stavebního úřadu v Boršicích Milan Zelinka Slováckému deníku.

V dané věci též bylo na redaktora týdeníku podáno trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy a podněcování k nenávisti. Jeho článek je absolutně neseriozní a má šířit v lidech strach.

Jak se šíří nenávist

Druhou věcí však je samotné chování lidí v obci. Lidé de facto sepsáním petice a dalšími kroky chtějí bránit nějaké skupině pracovat. Právě Romům je často vyčítáno, že nepracují. Bráněno jim je bez ohledu na to, že by bylo známo o koho konkrétně se jedná a celé skupině osob je předkládána vyšší kriminalita. „Cena nemovitosti klesne na nulu a ještě abych si koupil zabezpečovací kamerový systém. Aspoň že máme okna do ložnice na druhé straně, takže se snad vyspíme,“ reagoval podle neseriozního článku jeden z obyvatelů, který chce podepsat jakou si petici. Ta by mohla odporovat antidiskriminačnímu zákonu podle něhož není možné bránit v právech určité skupině osob na základě etnicity. "Z článku je zřejmé, že autor podporuje snahu potlačit práva obyvatelům romského původ tím, že jim chce zabránit realizovat projekt, který pro ně může být přínosný a zvýší jejich důstojnost a pomůže i státnímu zájmu, tedy sníží nezaměstnanost osob dlouhodobě znevýhodněných na trhu práce. Z článku je také zřejmé, že samotným negativem je příchod Romů bez ohledu o koho se konkrétně jedná, zda-li s konkrétními potencionálními spoluobčany obce byly kdekoliv problémy nebo ne. Tento článek přesně splňuje snahu k omezení práv a svobod této skupině osob", píše se v trestní oznámení.

Nesmyslná je i obava ze snížení ceny jejich nemovitostí. Pokud není zřejmé o koho se jedná a není znám projekt, není možné mluvit ani snížení ceny domů a pozemků. Některé investice naopak můžou cenu navýšit. Záleží vždy na okolnostech.

Otázka pro obyvatele Boršic tedy je... Chcete skutečně bránit lidem pracovat?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Cemper | úterý 17.6.2014 21:06 | karma článku: 13,53 | přečteno: 2612x