Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Maturita z matematiky, aneb škola hrou, vlohy a praxe

Jsou tři druhy lidí: ti, co počítat umí a ti, co počítat neumí… Ale vážně - proč se maturita z matematiky stala strašákem středoškolských studentů i jejich rodičů? Jsou k tomu tři zásadní důvody.

Za prvé, jestli někde přestalo platit Komenského heslo „škola hrou“, tak především v matematice. Začíná to už na základní škole – viz údajný příklad ze života, kdy se učitelka marně snažila vysvětlit zlomky. Děti nechápaly, zda je více 3/5 nebo 6/7. Nakonec se ale učitelka zeptala, co je lepší, zda 3 láhve džusu na 5 lidí, nebo 6 láhví na 7 lidí… A uhodli všichni.

Samozřejmě, že tzv. kupecké počty jsou v případě středoškolské matematiky jen malou částí učiva, ale i zde se dají uvádět zajímavé příklady třeba ze sakrálních staveb, přehrad, nebo letů do vesmíru, namísto suchých výpočtů pro samotné výpočty.

Druhým důvodem pro neoblíbenost matematiky u řady studentů je fakt, že jim může být nesrozumitelná natolik, že „špatně leze do hlavy“ a navíc se nedá ničím „okecat“.

Matematika je zkrátka tak přísná a neoblomná, že „v ní neexistuje zvláštní cesta pro krále“ (Euklides) a zároveň „v každém poznání je tolik vědy, kolik je v něm matematiky“ (Immanuel Kant). Jinými slovy, čím více vědecké přesnosti, tím méně možností pro uplatnění toho, co slina na jazyk přinese. A to se mnohdy nerado přijímá…

Třetím zásadním důvodem, proč se studenti nechtějí matematice věnovat, je jejich přesvědčení, že ji v životě nebudou potřebovat (vyjma kupeckých počtů kvůli výplatám a složenkám). Což je leckdy pravdou, neboť technické přístroje, které nás obklopují, stačí umět správně obsluhovat, aniž by člověk věděl, kolik matematiky bylo k jejich výrobě zapotřebí.

Nad tím vším ale stojí zásada, že ve skutečné demokracii má stát zasahovat do rozhodování každého jednotlivce co nejméně. Proto také tvrdím, že státu je houby po tom, kdo má jaké vlohy a čím chce v životě být. A proto zároveň plně podporuji zrušení povinné maturity z matematiky s tím, že si ji studenti mohou vybrat jako volitelný předmět.

Autor: Jiří Carbol | neděle 24.5.2020 16:05 | karma článku: 20,72 | přečteno: 609x

Další články autora

Jiří Carbol

S koronavirem v kostce

Na všechny názory a teorie okolo koronaviru mám jednoduchý recept: věnuji se pouze tomu, co je jasné a prokazatelné.

21.4.2020 v 16:41 | Karma: 22,13 | Přečteno: 445x | Diskuse | Politika

Jiří Carbol

Očkování zasluhuje větší a serióznější pozornost, než dosud

Už v roce 2015 Nejvyšší soud doporučil - stejně jako Ústavní soud - aby ministerstvo zdravotnictví sejmulo z lékařů finanční odpovědnost za případné poškození zdraví dětí po povinném očkování.

29.2.2020 v 16:30 | Karma: 12,18 | Přečteno: 264x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Carbol

Jak se chovat v době plastové?

Vědečtí pracovníci z celého světa shromáždili data za šest let do roku 2013 a dospěli k závěru, že v oceánech je více než 5 trilionů kusů mikro plastů (což jsou úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů).

30.1.2020 v 9:48 | Karma: 20,03 | Přečteno: 434x | Diskuse | Občanské aktivity

Jiří Carbol

Dejme dětem šanci ...

Mám rád dobré zprávy. Předesílám, že jsem rád poslem takových zpráv a mohou-li pomoci nejen společnosti, ale především konkrétním lidem, tím lépe.

22.12.2019 v 21:15 | Karma: 14,19 | Přečteno: 320x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Carbol

švejkovství v novém zákonu o rodičovských příspěvcích

Rodiče na rodičovské dovolené (mimochodem, opravdu si někdo myslí, že péče o malé děti je dovolená?) tak tito rodiče by si mohli od nového roku finančně přilepšit. Ale ne všichni, nýbrž jen osmdesát procent z nich.

14.10.2019 v 15:29 | Karma: 15,81 | Přečteno: 367x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak

Mnoho lidí si vysoký tlak spojuje hlavně se stresem, pracovním vypětím nebo...
11. srpna 2026  15:53

Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Moravskoslezští hasiči měli kvůli bouřce 106 zásahů, padaly větve i stromy

ilustrační snímek
17. srpna 2026  21:07,  aktualizováno  21:07

Bouřka s deštěm, která se dnes večer přehnala Moravskoslezským krajem, především shazovala stromy a...

Do Olomouckého kraje dorazily silné bouřky, hasiči mají desítky výjezdů

ilustrační snímek
17. srpna 2026  19:45,  aktualizováno  19:45

Olomoucký kraj dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky provázené přívalovým deštěm a silným...

Středočeským hasičům výrazně přibylo výjezdů v důsledku bouřek

ilustrační snímek
17. srpna 2026  18:43,  aktualizováno  18:43

Střední Čechy dnes zasáhly silné bouřky, shazovaly stromy a uvolňovaly střechy. Hasičům v regionu...

Bouře v hradeckém kraji poničila kemp a zastavila vlaky, tisíce lidí bez proudu

ilustrační snímek
17. srpna 2026  18:28,  aktualizováno  18:28

Bouře se silným větrem dnes odpoledne v Královéhradeckém kraji poničila kemp a zastavila vlaky....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 964x
Ze své podstaty jsem povahou věčný optimista, který neustále a za všech okolností věří, že dobro zvítězí a je ochotný za své přátele lidsky bojovat, i když se to třeba zrovna politicky nehodí.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.