Rozhodné NE tabulkovým platům pro zdravotníky
Větší část zdravotníků pracuje v nestátních zdravotnických zařízeních, na která se nevztahují platové tabulky. Jen menší část zdravotníků je zaměstnána ve státních nemocnicích, kde tabulky platí.
Ministra zdravotnictví nelituji. Jeho první chybou (v této oblasti) bylo, že nevyužil příležitosti a nezrušil platové tabulky pro celé zdravotnictví. Měl k tomu dobrou příležitost. Koaliční vyjednavači před sestavením vlády se totiž shodli, že tabulky mají být zrušeny. Druhou chybu udělal ministr zdravotnictví, když slíbil “odcházejícím” lékařům, že jim zvýšení platů zařídí. Vyvolal totiž dojem, že to jde. Přitom, jak se potvrzuje, ke splnění tohoto slibu nemá žádné nástroje, a hlavně potřebné peníze.
Je logické, že ředitelé jmenovaní ministrem jeho nařízení poslechnou - oni totiž musí. Stejně logické je, že ostatní, na ministrovi nezávislí ředitelé, chtějí po ministrovi peníze, aby jeho slib splnili.
Mezi základní svobody patří svobodná smlouva dvou svobodných subjektů. Těmi jsou zde zaměstnavatel a zaměstnanec. Nařídit dohodu dvou svobodným subjektům nelze, nařídit ji lze pouze těm nesvobodným. Přitom je zřejmé, že zdravotnické zařízení potřebuje pracovníky stejně, jako pracovníci potřebují zdravotnické zařízení. Celý nestátní sektor je dokladem toho, že taková dohoda je možná a že funguje.
Tabulkové platy, tedy regulace a průměrování, vyhovuje jenom těm podprůměrným. Vynikající a sebevědomí zdravotníci jsou si vědomi ceny své práce a tabulky je omezují, stejně jako omezují schopné a odpovědné manažery, kteří chtějí odměnit dobré a potřebné pracovníky. Regulace a rovnostářství vede pouze ke snížení kvality, omezuje přirozenou konkurenci a iniciativu. Kdo by se snažil, když z toho stejně nic nebude mít?
Správným řešením je opustit ve zdravotnictví státem regulované platy. Je potřeba dovolit vlastníkům zdravotnických zařízení, včetně státu, krajů a obcí, aby ohodnotili práci svých zaměstnanců podle toho, jakou práci odvádí, jak moc tyto pracovníky potřebují a také podle toho, kolik peněz ze svých příjmů na mzdy vyčlení.
Milan Cabrnoch
Evropská unie poručí i přírodě

Causa Veverka se vrací do Evropského parlamentu. Evropská unie plánuje nařídit členským zemím fyzickou likvidaci těch rostlinných a živočišných druhů, které na jejich území nejsou dle úředníků Komise původní.
Milan Cabrnoch
VZP ztrácí pojištěnce od svého vzniku

Jedině zdravotní knížky odchod pojištěnců zastavily. Jak je z čísel zřejmé, VZP pojištěnce ztrácí stále. Jedinou výjimkou je rok 2010, tedy rok, kdy vedení VZP využívalo jako konkurenční výhodu své elektronické zdravotní knížky. Díky jejich nabídce VZP nejen že pojištěnce neztratila, ale naopak se jejich počet zvýšil.
Milan Cabrnoch
Zdravotní knížky nástrojem konkurence pojišťoven

Elektronické zdravotní knížky se stále jasněji stávají nástrojem konkurence mezi zdravotními pojišťovnami. Pojišťovny lákají pojištěnce, když jim poskytují užitečnou a prospěšnou službu - přístup k jejich informacím o zdravotním stavu i o jejich pojištění. A funguje to.
Milan Cabrnoch
Záruky pro mladé: Právo na práci?

Nepřiměřená zákonná ochrana zaměstnanců chrání nezaměstnané před získáním práce. Socialisté v Evropském parlamentu navrhují zavést právo na práci. V tuto chvíli pro mladé nezaměstnané. Namísto podpory vzdělávání a větší pružnosti pracovně právních vztahů prosazují právo na práci, tedy povinnost pro zaměstnavatele či stát nabídnout každému mladému nezaměstnanému pracovní místo. Myslet si, že se dá nařízením vytvořit pracovní místo je utopie. Nařízeným právem na práci se pouze utratí další peníze z rozpočtu a ještě více oslabí odpovědnost mladých lidí za vlastní budoucnost.
Milan Cabrnoch
Kouření omezíme svobodným rozhodnutím občana, ne regulací výroby

Návrh novely tabákové směrnice chce dále snížit počet kuřáků. Namísto podpory svobodného rozhodnutí se soustředí na další a další regulace výroby a prodeje. Namísto, abychom suverénního občana varovali, poskytovali mu informace a pomáhali mu správně se rozhodnout, chceme ho odrazovat hnusnými obaly a strašit ošklivými obrázky.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli
Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...
Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací
Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...
Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě
Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...
Znáte Labubu? Jak se čínský zubatý skřítek zakousl do lidských srdcí i recese
V nekonečné řadě postaviček přicházejících z Asie jsou panenky jménem Labubu nejnovějším...
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 906x