Za vším hledej teroristu

Ulice milionového města Toulouse zejí prázdnotou. Je půl desáté ráno 21. září 2001 a před deseti minutami otřásla městem silná exploze. Obyvatelé města mají ještě v živé paměti televizní záběry, na  nichž takřka v přímém přenosu sledovali teroristický útok na newyorské věže. Obavy jsou na místě, protože výbuch pochází z areálu továrny AZN, kde se vyrábí umělá hnojiva. Dva komíny této chemičky se poroučejí k zemi, obchody v okolí továrny jsou zdemolovány a kvůli narušené statice je evakuována i místní škola. Telefonní spojení nefunguje.

Kolik těch výbuchů vlastně je?

Obrovské skladiště 221 v továrně AZF (AZote Fertilisant), která patří do větve skupiny Grande Paroisse má kapacitu 2000 tun. V době výbuchu je zde 300 tun dusičnanu amonného, který při explozi zničí celou továrnu a na místě výbuchu zanechá kráter hluboký 30 metrů s průměrem 200 metrů. Ocelové nosníky v okruhu tří kilometrů se lámou jako sirky a detonace je slyšet do okruhu 80 kilometrů. Krajina kolem Toulouse je kopcovitá a právě kopce, které odrážejí zvuk zapříčiní, že policie vede hádky o to, kolik výbuchů proběhlo současně. Je přesvědčena, že jde alespoň o pět náloží odpálených v jednu chvíli. Teprve po několika hodinách policisté zjistí, že výbuch je jen jeden a o ostatní se postaral zákon akustiky.

Máme svého teroristu

Dne 4.října, 2001, tehdejší francouzský ministr životního prostředí Yves Cochet oznámí, že se zřejmě jedná o teroristický čin a označuje i podezřelého. Je jím jeden z dodavatelů chemičky  Hassan Jandoubi (1966 – 2001), jehož mrtvola je na místě exploze identifikována. Policie zveřejní podezření, že Jandoubi je sympatizantem islámského fundamentalismu. Navíc u těla podezřelého atentátníka najde telefon s odcizenou sim kartou a podle svědectví sousedů prý se svými kumpány slavil a radoval bezprostředně po teroristickém útoku 11. září. Nakonec se ale ukáže, že Jandoubi nebyl rozmetán trhavinou, ale zemřel nešťastnou náhodou při zásahu elektrickým proudem bezprostředně po výbuchu. O terorismus tedy vůbec nejde. Havárie způsobí 29 úmrtí. Z toho 28 obětí jsou zaměstnanci chemičky a jedna je student lycea, na něhož spadl strop. Kromě mrtvých si nehoda vyžádá ještě 2500 těžce zraněných a 8000 zraněných lehce. Díky tomu, že exploze zničila dvě třetiny oken v Toulouse, je ošetřeno 70 poranění oka a několik tisíc tržných ran kůže způsobené tříštícím se sklem. Několik dní bez střechy nad hlavou zůstává přes 40 000 lidí.

O prachy jde především

Výbuch nastal vinou nesprávným skladováním a špatným zacházením dusičnanu amonného, který přišel do styku s chemickými nečistotami. Na jaře 2004 název chemičky AZF přebírá teroristická skupina, která hrozí francouzské vládě útoky na železnici. Tato organizace ovšem nemá žádné jiné požadavky, než peníze.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marcel Bystroň | čtvrtek 29.10.2009 12:05 | karma článku: 9,49 | přečteno: 1525x
  • Další články autora

Marcel Bystroň

Největší diamantová loupež

4.1.2010 v 10:13 | Karma: 17,98

Marcel Bystroň

Čtyři tipy na vlastní pohřeb

17.8.2009 v 9:21 | Karma: 12,86

Marcel Bystroň

Popraveni omylem

18.6.2009 v 18:45 | Karma: 20,39