Lodě duchů 2 - Ourang Medan - Rakev bez záznamů

Počátkem léta roku 1947 zaslechnou plavidla ve Filipínském moři zmatené volání o pomoc. Zdrojem signálu je holandská nákladní loď Ourang Medan. Její telegrafista vyťukává Morseovou abecedou SOS volání spolu se slovy, že všichni na lodi umírají. Kapitán americké lodi Silver Star dává příkaz monitorovat hlášení a zároveň otáčí svou loď směrem k souřadnicím, kde se Ourang Medan nachází. Ptá se zmateného telegrafisty, kdo je mrtev a co je příčinou smrti. Dostává se mu odpovědi, že mrtev je kapitán i důstojníci, možná celá posádka. Po hodině přijde poslední telegraf z holandské lodi. „Umírám, sbohem!“

Žádná reakce z mrtvé lodi
Silver Star připlouvá do oblasti posledního volání SOS jako první. První důstojník zahlásí kapitánovi: „Loď na pravoboku!“ Kapitán si přiloží dalekohled a zároveň dá příkaz telegrafistovi, aby se pokusil navázat kontakt. Žádné známky života ani reakce na světelnou signalizaci. Kapitán vybírá dobrovolníky na průzkum lodi Ourang Medan (v překladu to znamená Pán Medanu). Na vodu je spuštěn člun a první důstojník s šesti námořníky zamíří k plavidlu, které se bezmocně potácí ve vlnách Filipínského moře.

Mrtvá těla na palubě lodi
To, co spatří muži ze Silver Star na palubě Ourang Medan nezapomenou do konce svého života. Na palubě je několik mrtvých těl námořníků a jednoho psa. Vypadají, že umřeli během krátké chvilky. Na palubu dorazí lodní lékař, aby si mohl mrtvá těla prohlédnout, zatímco první důstojník s námořníky prohledává podpalubí, strojovnu a kajuty. Lékař ohledává mrtvoly a přestože je zvyklý na leccos, je vyděšený. Zorničky nebožtíků jsou široké a v otevřených očích se odráží hrůza, kterou musely před smrtí zažít.

Panoptikum smrti
První důstojník najde mrtvého kapitána Ourang Medan v jeho kajutě. Stejně jako těla celé posádky je jeho tělo ve strnulé až nepřirozené poloze. Zřejmě všichni umírají v šílených křečích a ve výrazu jejich tváře je znatelná ukrutná bolest, kterou museli trpět. Oči všech mrtvol jsou vytřeštěné a ruce částečně ukazují před sebe i směrem nahoru k obloze. Lodní kuchař umírá s nožem v ruce, který ovšem drží za čepel krvavou dlaní. Telegrafista, jehož volání Silver Star zachytí, sedí ve strnulé poloze u vysílačky a mrtvolně zírá směrem ke dveřím.

Výbuch bez příčiny
Co je příčinou úmrtí celé posádky, včetně psa? Na žádném z těl nebyly nalezeny znaky násilné smrti a sám lodní lékař přiznává, že netuší, co za tím vězí. Navíc na samotné lodi nejsou žádné známky poškození. Nic nenasvědčuje ani tomu, že by se zde mohlo odehrát násilné přepadení. Pro kapitána Silver Star je zde až příliš záhad, proto se rozhodne odvléci loď mrtvých do nejbližšího přístavu k další analýze. Vlečná lana ze Silver Star táhnou Ourang Medan několik kilometrů, než dojde k obrovskému výbuchu. Zřejmě explodovaly parní kotle a Ourang Medan se během několika minut potápí. Námořníci ze Silver Star naštěstí stačí včas přeseknout vlečná lana a nenechají se pohřbít společně s tajemnou lodí.

Paranormální teorie
Jak už to bývá vzápětí se vynoří spoustu teorií o možném úmrtí na této lodi duchů. Časopisy doslova zaplaví syndrom UFO. Nezapomínejme, že jsme v roce 1947 (některé záznamy tuto událost datují na únor 1948) a u Roswellu v Novém Mexiku má havarovat loď s mimozemšťany. Podle této „ufománie“ byla posádka lodi Ourang Medan napadena vetřelci z Vesmíru s paranormálními schopnostmi. Prý o tom svědčí nejen vyděšené výrazy mrtvých námořníků a jejich ruce, které ukazují směrem k nebi, ale hlavně jejich těla, na nichž nejsou žádné známky zranění neslučujících se životem. Možná to tak je, ale moc na to nesázejte.

Spiklenecká teorie
Samozřejmě, že teoretici spiknutí si rovněž ohřívají svou gulášovku a podle nich je Ourang Medan zapojena do rozsáhlé pašerácké akce. Převáží nebezpečné chemikálie, nejlépe hodně těkavé a nebezpečné, například cyankáli a nitroglycerin (ale také armádní nervový plyn). Mořská voda, která se dostává do nákladových prostor reaguje s chemickými látkami a uvolňuje toxické plyny. Ty způsobují asfyxii (dušení) a otravu celé posádky. Později ve vodě reaguje nitroglycerin a loď exploduje. 

Velký podvod?
Teorií a zpráv o zkáze lodi Ourang Medan je v letech 1950-1960 několik stovek. Všem těmto dokumentů ale chybí to základní – původní zpráva o účelu plavby lodi. V Lloydově lodním registru (Lloyd's Register of Shipping,), kde je zaznamenána plavba každé obchodní lodi, není v daném období o Ourang Medan žádná zmínka. Dokonce samotná loď není v žádné zemi včetně Nizozemí vůbec evidována. Nabízí se k tomu dvě vysvětlení. To první je, že tato loď je velice dobře a záměrně utajená (z důvodů vojenských, špionážních nebo kriminálních). Druhé vysvětlení je méně romantické – žádné plavidlo Ourang Medan nikdy neexistovalo a maximálně se může jednat o pojistný podvod. V tom případě klobouk dolů.

Příště: Lodě duchů 3 - KAZ II

Autor: Marcel Bystroň | úterý 11.11.2008 12:45 | karma článku: 32,24 | přečteno: 11413x
  • Další články autora

Marcel Bystroň

Největší diamantová loupež

4.1.2010 v 10:13 | Karma: 17,98

Marcel Bystroň

Za vším hledej teroristu

29.10.2009 v 12:05 | Karma: 9,49

Marcel Bystroň

Čtyři tipy na vlastní pohřeb

17.8.2009 v 9:21 | Karma: 12,86