Jak dobrodějové z Člověka v tísni zařídili vyhazov nebezpečné rasistce

Nezisková organizace Člověk v tísni vykonala veliké dobro tím, že zařídila vyhazov ženě, které na sociálních sítích prokázala dva rasistické komentáře. Neziskový Velký bratr ukázal svoji moc.

Článek na serveru Idnes popisuje situaci, kdy jakási žena z jakéhosi knihkupectví výjimečně hloupým a k tomu rasistickým komentářem na Twitteru reagovala na žádost (patrně) romského chlapce o brigádu /1/. Na to se ozval jakýsi muž ze serveru „Hlídač státu“ s tím, že dotyčnou prodavačku z knihkupectví zcela nerasisticky nazval mladou a hloupou husou. Bez ohledu na to, že se patrně dosti přiblížil pravdivému popisu dané osoby je pozoruhodné, že právě tito dobrodějové přesvědčeni o své morální nadřazenosti tak rádi ukazují prstem a ještě přidávají nadávky.

Touto výměnou invektiv dvou poněkud afektovaných lidiček by to celé mohlo skončit, ale neskončilo. Situace zaujala další uživatele sítě a ti upozornili na další komentář či komentáře oné paní, které spíše více než méně zavánějí rasismem. Nicméně, nemluvme už dále v hádankách a reprodukujme tu intelektuální exploze oné dámy v plném znění:

„To by bylo příjemné zjištění, že alespoň někdo z místních cikánů umí psát, ještě k tomu bez chyby...“

 

„I procházka po brněnským Cejlu mi byla příjemnější, než zaučovat v práci cikánku,

 

„Každý přece ví, že normální barva je bílá,“

 

Nedá příliš námahy představit si autorku těchto vyjádření jako osobu poněkud méně rozvinuté inteligence, zato značně rozvinutého mindráku z Romů, který si kompenzuje těmito narážkami.

 

Není též bez zajímavosti, že před rasistickým vyjádřením k zaslanému životopisu onoho chlapce uvedla „Tohle už je na víno, ty vole“. Jak se zdá, kombinace alkoholu a dost přízemního založení oné dámy způsobila kromě oněch rasistických narážek i následující komplikace:

Se svojí trochou do mlýna totiž přišel i panáček z Člověka v tísni, jenž se neváhal obrátit hned na zaměstnavatele oné mladé dámy s dotazem, zda mu její komentáře připadají normální. Společnost se pochopitelně zalekla mocné neziskovky a protože usoudila, že by jí zkažená reputace (to neziskovky umí hodně dobře) zkazila též kšefty, tak byl s dotyčnou rozvázán pracovní poměr a Člověk v tísni byl ujištěn, že její příspěvky na sociálních sítích „nebyly vyjádřením firemního postoje k menšinám“.

On by si pochopitelně také nikdo kromě aktivistických neurotiků z Člověka v tísni nic takového nemyslel, protože jen na základě soukromých tweetů řadového zaměstnance je jaksi nelogické usuzovat na politiku celé firmy. Ovšem tito dobrodějové se bezpečně poznají podle toho, že si o lidech obecně myslí v prvé řadě to zlé a podle toho i jednají. V podstatě svého uvažování se tak příliš neliší od lidiček s rasistickými sklony, na které tak rádi ukazují prstem. Ono je totiž kromě spasitelského komplexu často definuje též pokrytectví…

Člověk v tísni tedy dosáhnul svého, ovšem bylo tím cílem jen potrestání afektované xenofobní ženštiny? Ale kdepak.

Tyto kroky lidskoprávních neziskovek a jim příbuzných projektů jako jsou různé weby typu „Jsme tu“ mají zřejmý cíl vyvolat v lidech strach říci cokoli, co by vybočovalo z onoho neziskového světonázoru. Především však jsou tím účinně zastrašováni kritici toho, co tyto neziskové organizace činí, jaké názory šíří, přičemž třeba Člověk v tísni to činí i s velkou finanční podporou od státu. Kdyby si tak daná organizace hleděla toho, v čem už vykonala bezesporu mnoho dobrého: Pomoci lidem v nouzi.

Prostě a jednoduše v případě těchto šikanózních akcí proti prostořekým prosťáčkům s rasistickými sklony sice jde možná o upozornění na tu a tam se objevující xenofobní názory, ale stejnou měrou jde o zastrašení svých kritiků. Pokud by o to nešlo, a cílem té neziskovky bylo skutečně jen zabránit šíření rasismu, mohla postupovat mnohem účinněji a lidsky přijatelněji: Člověk v tísni mohl kontaktovat onu prodavačku a vyzvat ji, aby se zamyslela nad svými postoji, varovat ji, že šíření rasistických myšlenek je trestné. Měl však nějaké morální právo zajít tak daleko? Nejednalo se, pro všechny svaté, jen o kec na sociální síti? Nebo snad dotyčná v nějaké bandě útočí na Romy klackem a nosí prapory s hákenkrojcem? Vede ji policie v patrnosti jako extrémistku?

Ale Člověk v tísni morálně nejednal. Ač vyhazov té ženy možná nebyl cílem Člověka v tísni, tak tato neziskovka hodně zkomplikovala život této mladé osobě, která nyní spíše než co jiného ještě více zatrpkne a utvrdí se ve svých nechutných názorech. A většinová společnost bude reagovat podobně: Ještě více se utvrdí ve své averzi vůči samozvaným strážcům morálky, kteří za peníze z jejich daní šikanují jejich blízké.

Až jednou budeme jako společnost znovu stát před skutečnou hrozbou rasismu a budeme muset učinit závažné morální rozhodnutí, rozpoznáme ten skutečný a nebezpečný rasismus? Nebude nadužíváním tohoto pojmu každým hysterickým aktivistou nebezpečně snížen práh onoho rozpoznání? Nebudou se lidé bát k těmto věcem jakkoli vyjádřit a nenechají to raději na oněch lidsko-právních aktivistech, kteří tak rádi rozhodují za všechny o tom, co je správné a co je morální?

 

Zdroje:

 

1)

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/twitter-socialni-sit-teraza-bar-knihkupectvi-kanzelsberger-romove-zadatel-o-praci.A200210_152415_domaci_lre

 

 

 

Autor: Lukáš Burget | úterý 11.2.2020 11:00 | karma článku: 48,57 | přečteno: 20769x