Greta Thunberg na audienci u papeže Františka

S papežem se schází mnoho lidí, papež mnohé vyslechne. Je to věcí běžnou a každodenní. Ovšem setkání papeže se slečnou Thunberg? Třeba si taková věc zaslouží krátké zamyšlení.  

Greta Thunberg jakožto ekologická aktivistka požádala o audienci u Jeho svatosti a byla vyslyšena. Dívka si rozhodně získala papežovy sympatie, neboť agentura Reuters nám přinesla jasné Františkovo sdělení slečně Gretě:

 

„Bůh ti žehnej. Jen pokračuj v díle. Jen do toho, jen dál,“ (1)

 

Jak se stalo, že slečna Thunberg tak zapůsobila na Svatého otce?

 

Greta Thunberg rozhodně není běžnou středoškolačkou. Podporována rodiči, zajímala se o ekologická témata a zahlcena bezpočtem surových dat i zpracovaných teorií až ideologií, zahořela pro ochranu životního prostředí a stala se osobností, kterých je v dnešním světě pomálu.

 

Nejznámějším výsledkem činnosti slečny Thunberg jsou "Pátky pro budoucnost" - "Fridays for future". Praktickou náplní těchto pátků Grety a jejích souputníků je odmítnutí páteční školní výuky a nahrazení tohoto času ekologickým aktivismem, zejména aktivismem na "ochranu klimatu", "boji proti globálnímu oteplování" a příbuzným tématům.

 

Greta neuhranula pouze své vrstevníky v rodném Švédsku, zaujala také mnoho mladých nadšenců napříč Evropou, v menší míře ve Spojených státech, a sporadicky třeba i v Asií.

 

Nechme Gretu Thunberg promluvit, tak jak hovořila k ekologickému výboru Evropského parlamentu:

 

"Naše civilizace je tak křehká, skoro jako hrad z písku. Jsme uprostřed šestého masového vymírání. A rychlost vymírání je až 10 tisíckrát rychlejší, než co je považováno za normální. Dvě stě druhů vymírá každý den. Odlesňování našich úžasných lesů, toxické znečištění vzduchu, ztráta hmyzu a divoké přírody, acidifikace našich oceánů, tyto světově tragické trendy zrychlují kvůli způsobu života, ve kterém si, zde v bohaté části světa, myslíme, že můžeme pokračovat“ (1)

 

Zápal slečny Thunberg a konstatování věcí zjevných, byť často vytržených z kontextu, jistě mohly vést papeže k požehnání této mladé aktivistce. Papež František je mužem skromných, ale hlubokých zamyšlení, člověkem víry v její ryzosti, ale jak ukázal například na svém přístupu k uprchlické krizi, je také člověkem neschopným opustit dogmata a podívat se realitě tváří v tvář, neboť ona dogmata považuje za absolutní, a není-li svět funkcí oněch představ, pak viní svět, nikoli představy. Proto vyzýval k "upřednostnění osobní bezpečnosti nad národní bezpečností" ve vztahu k migrační krizi. (2)

Jako protiklad svých názorů i církevních dogmat však František také při své návštěvě na Filipínách sdělil, že se lidé nemají "množit jako králíci" a nemají "mít více dětí, než by bylo rodičovsky bezpečné", protože existuje mnoho církví schválených způsobů regulujících početí. (3)

Připadají mi tito dva lidé velmi blízcí svým osudem: Mladá nezkušená dívka, vedena ideologiemi a útržkovitými informacemi, které není schopna přetavit v něco životaschopného, a starý muž od mládí zajatý okovy své víry, která mu nedovoluje se jich zbavit, ač slyší volání mnohých, nejen těch nezodpovědně se množících obyvatel třetího světa prchajících za svými sny do unavených světů starších a bohatších.

 

Gretě i Františkovi mnoho lidí naslouchá, Greta i František jsou podobni nám všem: Řešení svých potíží máme na dosah, avšak nejsme schopni jít konkrétní a svízelnou cestou plnou odříkání. Greta není schopna jít příkladem v tom, že se zbaví materiálního plýtvání - viz známá fotka Grety při svačině coby ztělesnění všeho nezodpovědného plýtvání bohatší části lidské civilizace, František není schopen jít příkladem v tom, že se zbaví některých dogmat, která se stala v dnešní době natolik zastaralými, že se otočila proti těm, kterým přinejmenším po dva tisíce let ku prospěchu sloužila.

 

Ani jednomu z nich za jejich postoje není možno spílat. Avšak vyzdvihovat je za ně do nebes? Nekritický obdiv je snadný, ale ošidný, ať už jsme náctiletými zapálenými pro ekologii, nebo třeba starými hledajícími naději pro budoucí generace v nebezpečném světě.

 

Greta Thunberg požaduje po euroamerické civilizaci, aby svoji produkci zatížila tak extrémními ekologickými daněmi, že by to znamenalo buď její ekonomický kolaps, nebo v každém případě ztrátu posledních zbytků konkurenceschopnosti vůči ostatnímu světu, který ochranu životního prostředí nebere vážně. Všechny strategie ekologického chování producentů i spotřebitelů, všechny ekologické normy přitom pocházejí z oné euroamerické civilizace. Nyní je řada na zbytku světa, aby se jimi začal také řídit.

 

Papež František pak po naší euroamerické civilizaci žádá, aby poskytnula domov, bezpečí a prostředky k životu všem strádajícím, aniž se ptá, zda takové zdroje vůbec máme a zda jsou příchozí schopni se aktivně zapojit do té společnosti, která dosáhla své prosperity právě svým způsobem života a ne způsobem života dnešních trpících.

 

Myslím si, že budoucnost nepatří ani Gretě, ani Františkovi. Patří těm, kteří dokážou v lidských srdcích chamtivost alespoň načas nahradit něčím hodnotnějším, aby se planeta i lidské duše nadechly. Netuším však, kdo a s jakými nápady se těmito lidmi budoucnosti může stát.

Třeba čas veselých oslav i tichých zamyšlení, který je před námi, někomu z Vás napoví.

Milí přátelé, přeji Vám krásné Velikonoce!

 

 

 

Zdroje:

 

1) https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/greta-thunberg-vatikan-papez-frantisek-ochrana-klimatu-zmena-klimatu_1904171915_och#utm_content=freshnews&utm_term=thunberg papež&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

 

2) https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/447021-zajmy-uprchliku-jsou-dulezitejsi-nez-narodni-bezpecnost-tvrdi-papez-frantisek.html

3)    https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/papez-nemnozte-se-jako-kralici-a-antikoncepce-nebude-treba_330726.html

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Burget | čtvrtek 18.4.2019 8:05 | karma článku: 32,56 | přečteno: 1505x