Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O dřevěných kostelících

Ve Slezsku můžeme najít množství dřevěných kostelů, vystavěných často před staletími.  Mnohé z nich stále slouží původnímu účelu, všechny dokazují um, zručnost a smysl pro krásu našich předků.

Proto jsem jednu červnovou neděli věnoval cyklovýletu kolem těch dřevěných kostelů, které jsou takříkajíc "v dosahu" mého bydliště.

První z nich je v Albrechticích u Českého Těšína. Je zasvěcen sv. Petru a Pavlu. Na jeho místě stál prokazatelně již v roce 1679 malý, dřevěný a údajně i nevzhledný kostelík Sv. Michala. Díky povodním a také půdní vlhkosti byl kostel poškozen a v roce 1766 musel být stržen. Patrně hned ve stejném roce byl  postaven nový dřevěný kostel, jeho patrony se stali sv. Petr a Pavel.

Bezprostřední okolí kostela se v současnosti opravuje, navíc během mé návštěvy široko daleko nikdo nebyl, takže dovnitř jsem se nedostal. V kostele se totiž už neslouží mše a tak je pro veřejnost více méně uzavřen.  Jako zajímavost uvedu, že albrechtický kostel se od většiny dřevěných kostelů ve Slezsku  liší konstrukcí kostelní věže - její dolní část je totiž sroubená a pobitá svislými prkny (v jiných kostelech jsou konstrukce sestaveny ze svislých trámů a pobity nejčastěji šindelem).

 

Z Albrechtic jsem vyrazil směrem na Stonavu a poté do Karviné, vyšlápl si rájecký kopec a skoro hned za hranicí v obci Kaczyce (Kačice) je další dřevěný klenot - Kostel Povýšení Svatého kříže. Pochází z roku 1620, postaven byl  v 15 km vzdálené Ruptawě u  města Jastrzebie, odtud byl v letech 1971 - 1972 přemístěn právě do Kaczyc. Nejdříve jsem si myslel, že to bylo v souvislosti s poddolováním, ale není to pravda. V Kaczycích chtěli obyvatelé nový kostel a požádali o přemístění právě toho ruptawského, který byl nevyužitý a Ruptawa na jeho opravu neměla peníze.  Kostel byl po stěhování znovu vystavěn s malými odchylkami. Bohužel při mé návštěvě se kostel opravoval, byl uzavřen a co je nejhorší, není vůbec fotogenický. Je ukrytý mezi stromy a do jediného místa, odkud se dalo dopoledne jakž takž fotit, pralo přímo do objektivu slunko.. Tak jsem si vypomohl fotkou z Wiki.

Kostel Povýšení Svatého Kříže

V Polsku je zachovaných dřevěnů kostelů přehršel, polské Slezsko nevyjímaje. Další zastávkou na mé cestě byly Kończyce Wielkie ( Velké Kunčice).  Tam se nachází í kostel Sv. Michala Archanděla. Postaven byl v roce 1777, podle Wikipedie.pl je největším dřevěným kostelem  v Těšínském Slezsku. Kostel je stejně jako ten předešlý  funkční, slouží se v něm pravidelně mše. Osazen je třemi zvony z let 1489,1555 a 1752. Kazatelna pochází z roku 1781, vyřezávaná křtitelnice z r. 1737. Křížová cesta pochází rovněž z 18. století.

 

Kostel v Konczycach Wielkich.

V Kończycach Wielkich se nachází i  zámek Thun - Hohenstein, spojený s hraběnkou Gabrielou von Thun und Hohenstein. Pocházela z karvinského (vlastně karvinnského) rodu hrabat Larysch - Mönich a byla manželkou císařova pobočníka Felixe von Thun und Hohenstein. Mezi těšínskoslezským lidem byla známa jako "dobrá paní z Velkých Kunčic". Zemřela v r. 1957 a pochována je na hřbitově u dřevěného kostela.

Cestou jsem se zastavil u pomníku mjr. Cezary Hallera v Zebrzydowicích, padlého během sedmidenní války o Těšínsko. Při chvilce piety mne jen tak napadlo, kolik že takových pomníčků je v české části Těšínska, nebo vlastně o kolika hrdinech, padlých v této válce jsme se učili my nebo naše děti....

No ale co už, takový  je holt český národ. Sedl jsem na kolo a přechodem v Dolních Marklovicích jsem se dostal do České republiky. Přímo v Dolních Marklovicích (což je část větší obce Petrovice u Karviné) se nachází kostel Nanebevstoupení Páně z roku 1739 a jako jediný dřevěný kostel v České republice se pyšní původními zachovalými malbami. Navíc takové malby s motivem malých kvítků jsou prý pro tento typ staveb velmi netypické. Kostel stále plní svůj účel, konají se v něm běžně bohoslužby.

dolní Marklovice

Z Marklovic mě vedla cesta krátkým, ale výživným stoupáním do Prstné, kde je hraniční přechod jen pro kola a pěší a vjel jsem opět do Polska.  Tentokrát do města Jastrzebie - Zdrój (česky se to prý překládá dost zoufale jako Jestřebí), devadesátitisícového hornického města v Horním Slezsku čili Oberschlesien. Jízdu na kole po městech celkem špatně snáším, ale tentokrát jsem to musel protrpět. V Jastrzebiu se totiž nachází kostel Sv. Barbory a Josefa, který pochází ze 17. století, ale některé důkazy svědčí o tom, že je podstatně starší (1345 !!!)  V každém případě byl prokazatelně opravován v roce 1697. Mimochodem, podobně jako kostel v Kaczycach, i tento byl v sedmdesátých letech minulého století na své současné místo přestěhován, tentokrát z  Wodzislawi - Jedlowniku.

Jastrzebie - Zdrój

V tomto kostele jsem měl kliku, protože i když byla neděle odpoledne, probíhala v něm bohoslužba a mi se podařilo  "na tajnačku" udělat fotku interiéru.

V Horním Slezsku mě čekaly ještě poslední dvě zastávky na dnešní cestě, a to kostel Všech Svatých v Laziskach a kostel Svaté Anny v Golkowicích. První z nich si co do stáří příliš nezadá s kostelem v Jastrzebiu, podle dendrochronologických průzkumů z roku 2008 pochází z poloviny 15. století. Během generální opravy v 90. letech minulého století v něm byly odhaleny a restaurovány nástěnné malby z roku 1560. Ve zdi kostela zůstaly stopy po dělostřeleckém náboji, který kostel zasáhl v dubnu 1945, ale nevybuchl.

Poslední kostel Sv. Anny v Golkowicích byl postaven v roce 1878, jeho věž je ale z roku 1681. Pochází totiž z kostela v Pruchne, který byl v roce 1874 rozebrán. Kostel byl několikrát opravován, mně se podařilo přes zamřížované dveře nahlédnout dovnitř a skrz mříž si opět vyfotit interiér.

 

Kostel sv. Anny

Možná bych se měl v závěru zmínit, že všechny tyhle kostely a kostelíky jsou ve velmi dobré stavu, farnosti a církev se opravdu starají. Vidět to je třeba na starých hrobech z 19. a snad i 18. století, které jsou opečovávány s opravdovou pietou a respektem k předkům.

Samozřejmě vím, že podpobných kostelů je i u nás spousta, sám jsem navštívil např.  kostel v Sedlištích na Frýdecku, na Prašivé nebo v Bystřici či v Nýdku. Bohužel jsem je nemohl do tohohle výletu zařadit,  vždyť už tak jsem najel 102 km. Takže holt - někdy příště.

Autor: Jaroslav Bulava | pátek 17.6.2016 23:55 | karma článku: 19,48 | přečteno: 446x
  • Další články autora

Jaroslav Bulava

Opět rak

Dovolím si opět se vypsat ze svého pokračujícího souboje s rakovinou a předložit pár zážitků a zkušeností z léčby..

8.3.2024 v 21:33 | Karma: 25,53 | Přečteno: 563x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Bulava

Máš nádor? Jeden? A není to málo? Tak tu máš druhý!

První návštěva v onkologické ambulanci proběhla, jak se kdysi psávalo "v přátelské atmosféře". Paní doktorka byla příjemná a milá, vše mi vysvětlila, nastínila další postup a léčbu. Chemoterapie a bioléčba.

30.11.2023 v 12:45 | Karma: 29,35 | Přečteno: 975x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Bulava

Máte raka......

Černočerná tma se začíná rozjasňovat, jakoby z dálky slyším: ,, Pane Bulava, probuďte se, už to máte za sebou!" Trvá mi pár vteřin, než si uvědomím kde jsem a co se děje. Jsem v nemocnici a byl mi vyoperován zhoubný nádor.

29.11.2023 v 16:29 | Karma: 26,34 | Přečteno: 776x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Bulava

Nekorektní klenoty lidové moudrosti Těšínského Slezska.

Naši slezští předkové nám zanechali množství přísloví, úsloví a pořekadel, která jsou pro většinu Čechů neznámá, nesrozumitelná a tak nekorektní, že se z toho zdejší automatický hlídač korektnosti asi uvaří.

8.4.2022 v 14:45 | Karma: 23,45 | Přečteno: 827x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Bulava

Herojam u klávesnice slava aneb blogeři a diskutéři, sejdeme se v zákopech?

V souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině žasnu, jaký mají Češi, Moravané a Slezané bojový potenciál. To, že je v tomto státě přehršel analytiků, politologů a stratégů se dalo tušit, ale těch válečníků?

15.3.2022 v 19:15 | Karma: 35,20 | Přečteno: 1069x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v horské mlze, Raísí je v ohrožení života

19. května 2024,  aktualizováno  19:45

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Srovnání průzkumů: ANO ohrožuje nová koalice, lidovcům umřeli původní voliči

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Desetitisíce zemřou... a nikdo si nevšimne. Japonsko je na hraně fungování

19. května 2024  19:32

Doma v osamění zemře v Japonsku ročně až 68 000 lidí starších 65 let. Jejich smrti si pak delší...

Bylo za útokem na Fica víc lidí? Podle Slováků se chystal i masakr jako v Praze

19. května 2024  16:33,  aktualizováno  18:53

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 42
  • Celková karma 25,53
  • Průměrná čtenost 1479x
Tak nějak tuším, že svět není jen černý nebo bílý.

Slezský patriot.

Seznam rubrik