Chlap, co má „koule“, jde. Ego musí (bohudík) stranou.

Je to realita. U páru, který dlouhodobě nemůže počít dítě je to 50 na 50, že slabším článkem řetězu je chlap.

Jasně, že to není nic, co by si chtěl normální mužský dopřávat takzvaně každý den. A zjištění, že prostě „nestřílí úplně ostrými“ člověku určitě nepřidá. Jenže právě v tomhle případě platí dvojnásob okřídlené rčení, postavit se k problému, jako chlap. Statistika je naprosto neúprosná. Při problémech s otěhotněním jde prostě vždy o poruchu páru, tzn. muže i ženy, ať se nám to líbí či nikoliv. Ve 40% je zastoupen převážně ženský faktor. Ve 40% převážně mužský a zhruba v pětině případů se se na problémů podílejí partneři rovným dílem. A tak je k tomu přistupovat. Je to párový problém.

SVĚT SE NEZBOŘÍ

Mezi námi egoisty, trochu to duši kousne, ale neumírá se na to. Je třeba si uvědomit, že neochota muže přiznat si nějaký problém a dokopat se s partnerkou na vyšetření vede zpravidla jen k oddalování účinné léčby, což může v případě žen, kde je jejich plodnost jasně omezena věkem, znamenat poměrně zásadní problém. Tedy primárně, ač nejsem psycholog ani odborník na vztahy, tak sekundární efekt takového chování na párové soužití vídám celkem zřetelně a poměrně často. Ženská touha po dítěti je naštěstí stále ještě přirozeně silná, byť se dostavuje bohužel s určitým zpožděním (což je dáno mnoha jednoznačně negativními trendy v současné společnosti), než by si příroda představovala. Když ale tato touha dorazí, dá se čekat, že bude silná a pokud není delší dobu naplněna může mít partner problém. Pokud navíc žena pojme podezření, že by to mohlo jít, kdyby drahá polovička „zvedla zadek“, dorazila ne nebolestivé vyšetření a stále se nic neděje, může se stát, že „sameček“ jednoho krásného dne přijde o svou milovanou „samičku“. Platí stále, že ať se nám to líbí či nikoliv, vztahy jednoduché nejsou.

Popíšu to na jednoduchém případu z praxe. Téměř vždy přichází do naší ambulance žena pevně přesvědčená, že problém je zcela jistě na její straně. Manžel či přítel jsou příkladní samci, kteří žádný problém míti nemohou („vždyť přece ejakulují, mohou mít sex několikrát týdně, mají dítě z předchozího vztahu“). Že to zřejmě není její původní myšlenka je celkem vedlejší, prostě je o tom vnitřně přesvědčená. Co jako odborník na léčbu poruch plodnosti udělám? NIC! Přesněji řečeno, pokusím se trpělivě vysvětlit ženě, že absolutně nemá cenu zahajovat jakoukoli léčbu bez toho, abych zhodnotil alespoň základní parametr plodnosti partnera - spermiogram. Taková jsem chlapi svině!!!

JSME SRABI?

Je celkem přirozené, že poučená žena odborníkem přijde domů a začne pracovat na svém cíli. Úkol zní jasně. Dostat partnera do ambulance. Pokud se to podaří, je vyhráno do té míry, že se dá zjistit alespoň částečně stav věcí a pokusit se vykřesat jiskřičku naděje, kterou nám moderní medicína zatím nabízí. Pokud se to nepodaří, tak možná chlap riskuje, že se žena buď objeví v ambulanci po boku někoho jiného, anebo se za nějaký čas objeví po boku někoho jiného u kolegy gynekologa s pozitivním těhotenským testem. Čím se otázka problému reprodukce původního páru osvětlí rovněž. Věřte nebo ne, tato situace se stává.

Realitou nicméně zůstává, že poměrně velký počet mužů je v otázce vyšetření spermiogramu naprosto neústupných. Řada z nich dokonce není ochotná přijít s partnerkou ani na úvodní konzultaci. Jako by to bylo horší než komplikovaný zákrok u zubaře. Těžko říct čím to je. Může to být něco v historické genetické výbavě muže, který se postaví s dřevěnou tyčí proti mamutovi, ale než by měl otevřít své nitro a odhalit nějakou tu slabůstku, raději civí hodiny do ohně. Je ale také pravda, při vší úctě k lovení mamutů klackem, že ženy toho čeká po fyzické i psychické stránce v životě mnohem více než muže, a musejí na to být připravené. Což mají pravděpodobně také geneticky zakódováno. Konec konců jsou to ony, které ve svém těle nosí zrod nového života, a ten pak přivedou při velmi slušném fyzickém výkonu na svět. A i když jsme jako „silnější“ polovička lidstva tak trochu srabi, neměli bychom jim v této stěžejní roli bránit. Jeden spermiogram se dá přežít… naopak, může to být jedno z mála vyšetření, které je příjemné…

Autor: Štěpán Budka | čtvrtek 7.3.2019 7:30 | karma článku: 16,79 | přečteno: 499x