Cestování v čase…

Je to jedna z nejčastějších a nejvděčnějších (alespoň pro mě) zápletek sci-fi. Přesun v čase. Napravit chybu z minula nebo naopak ochránit stav věcí, aby v budoucnu k žádné změně nedošlo. Člověk na to vydrží koukat pořád dokola.

JAKO ZA MLADA

Předně bych rád předeslal, že reprodukční cestování v čase považuji nikoli za módní vlnu, ale za v podstatě vynucený pokrok medicíny. A v podstatě bych byl raději, kdybychom se bez této science fiction mohli obejít. Ale všechna dostupná data ukazují, že to bude přesně naopak. Přirozená reprodukční schopnost takzvané západní civilizace trvale klesá a je celkem jedno z jakých důvodů. Evidentně se nám v nejbližší době nepodaří přesvědčit mužské spermie, aby nastupovaly do ejakulátu zase v plném počtu a plné polní. A stejně tak se nám nepodaří přesvědčit reprodukčně mladé ženy do 25 let, že jejich čas pro početí je právě tady a teď. Proto se snažíme zajistit, aby se alespoň jejich pohlavní buňky zastavily v čase a byly, až na to přijde, ve formě „jako za mlada“.

(A)SOCIÁLNÍ ZMRAZOVÁNÍ

Řada lidí nad tím pojmem (Social freezing) obrací oči v sloup. A já tomu docela rozumím. Když zase zabrousím do sci-fi, tak si vždycky vzpomenu na polský film Sexmise. Tehdy jsme se scéně, kdy hlavní hrdinové obracejí tok dějin s pipetou v ruce v reprodukční laboratoři, smáli. Celá ta scéna umělého rozmnožování byla vlastně absurdní. Mimochodem film vznikl dobré čtyři roky před tím, než byla popsána první gravidita ze zmrazených ženských pohlavních buněk – tedy z vajíček. A ani dnes není představa dítěte takzvaně ze zkumavky, a ještě k tomu ze zmrazeného „polotovaru“ nijak zvlášť sexy. Ale ono tady opravdu o žádný sex stejně nejde (což je jeden z problému doby). Jde o to, že jsme jako odborná veřejnost daného oboru schopni (do určité a omezené míry) obejít přírodní zákony.

PÁR ČÍSEL (statistických)

Ideální věk ženy pro graviditu je do 25 let věku. Po 30 roce života začíná výrazněji růst počet „defektních“ oocytů (vajíček). Od 35 roku života ženy tento trend strmě stoupá. Počet žen po 35 roku života, které bez komplikací přivedou na svět zdravé dítě díky reprodukční medicíně je statisticky neprosto nezajímavý. Přes všechny hezké mediálně popsané příběhy slavných žen jde o šťastné výjimky ve srovnání s druhou, tedy neúspěšnou skupinou žen starších 35 let. Pro tuto skupinu žen existuje nakonec jediná možnost. Sáhnout po reprodukčních buňkách jiné a mladší ženy. Anebo sáhnout do vlastního stroje času… ideálně pro pohlavní buňky zmrazené do 25 roku života.

Umím si docela dobře představit, že za pár let se bude vitrifikace (zmrazení pohlavních buněk) dávat jako dárek k 18.narozeninám nebo pod stromeček. Pokud se tedy trend přirozeného snižování schopnosti počít dítě nějak dramaticky neobrátí. A na to bych v současné době nesázel.

Autor: Štěpán Budka | pátek 14.6.2019 8:08 | karma článku: 10,01 | přečteno: 352x