Hledá se ...

ekaunt manažer, džava developer, kvality endženýr, tímlídr, junior a senior. Buďme rádi, že se ještě někdo hledá, žejo, ale ... nemůžou se hledat hezky česky?

 

Angličtina pozvolna prorůstá českým jazykem. Zakořeňuje se v něm, aby pomalu ale jistě vytlačila české výrazy latinského, německého nebo slovanského původu. Jogurty a prací prášky také čas od času dostávají nový obal s nápisem nový, protože změnu máme rádi bez ohledu na to, zda je k lepšímu nebo k horšímu.

Stejně tak jako nepotřebujeme novou recepturu měsíc co měsíc, předbíhá se i ve vývoji jazyka. Teď nám možná byznysproceskonzultanti přijdou legrační a jejich nádech odbornosti se rozplyne hned s překladem do našeho mateřského jazyka. Ale pokud je firmy budou den co den hledat, rychle si na ně zvykneme a se stejnou přirozeností je začneme rozmnožovat prostřednictvím našich curriculum vitae.

Všechny jazyky jsou plné anglicismů. Jsou jako plevel, která jednou usmrtí dlouho hýčkaná a opatrovaná slova. Je třeba se před ní chránit, i když nemusíme rovnou zacházet do extrémů a vymýšlet čistonosopleny. Proč ale také předbíhat a rádobyodborností zabíjet náš vlastní jazyk? Náplň práce bude stejná a plat také, ať se to nazve jak se to nazve, takže češtinou se v tomto případě nic nezkazí.

Autor: Kamila Branna | pondělí 14.1.2013 13:47 | karma článku: 17,16 | přečteno: 971x