Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

Nakvašená sklenice je název, se kterým přišla moje žena. Prý tomu tak doma říkali. Byla to sklenice, ve které se zadělával a uchovával kvásek. Kouzlo nakvašené sklenice spočívá v tom, že funguje dlouhodobě. Dokonce nevadí, že si odskočíte na dovolenou. My byli na dovolené téměř měsíc a znovu nastartování nakvašené sklenice bylo úplně bez problému. Tak jak na to? Tři kroky pro kvalitní vlastní kvásek:

Prvním krokem vás nepotěším. Musíte někde získat malinko kvásku. Stačí asi polévková lžíce. Základ kvásku tvoří takové výrobní tajemství, které není jednoduché. Stačí vám jen voda a mouka, ale kvásek se připravuje při různých teplotách různou dobu. Není jedno, jaké kvasinky v kvásku máte... Musíte "vyrobit" kvasinky, které pro vás pak budou dlouhou dobu spolehlivě pracovat. A to kvasinky dělají rády :)

Druhý krok - uchovávání kvásku. Dejte polévkovou lžíci kvásku do sklenice 1-2 litrové. Velikost sklenice volte podle toho, kolik kvásku budete potřebovat pravidelně vyrábět. Pro 1 kg chlebík stačí normální zavařovačka, na 2 kg pak je třeba sklenice větší. Ten kvásek rozmažte po stěnách sklenice, nechte asi hodinu uschnout a pak dejte sklenici do lednice. Při konstantní teplotě asi 5 stupňů kvásek sice žije, ale neroste. Nachází se v jakémsi zimním spánku, hibernaci. Žije i nežije a vydrží takto velmi dlouhou dobu. Víčko jen malinko zatočte, aby pořád dovnitř mohl vzduch.

Pokud máte už svůj kvásek, tak vlastně všechen kvásek ze sklenice vyjmete (použijete do těsta) a necháte jen špínu na stěnách a malinko na dně. A to je ta nakvašená sklenice :) Prostě nakvašená sklenice se nemyje :))

Třetí krok - nastartování kvásku. Vyndáte nakvašenou sklenici z lednice a asi hodinu ji necháte stát v pokojové teplotě. Pak do zavařovačky přidáte 150 ml vody 40-50 stupňů teplou a 150 gramů hladké žitné mouky. A necháte stát v pokojové teplotě 4-8 hodin, než kvasinky minimálně zdvojnásobí nebo dokonce sklenici vyplní. Můžete je nechat pracovat přes noc, ráno bude sklenice krásně plná. Víčko jen malinko zatočte, aby tam mohl vzduch a aby případný kvásek nevytekl ven. Sklenici překryjte utěrkou, aby se sklo neochlazovalo. Postavte na linku nebo na topení, které ale není moc teplé, tak do 40 stupňů...

Tak a máte kvásek! Příště uděláme z tohoto kvásku skvělý chlebík :)

Luděk

 

 

 

Autor: Ludek Bouska | pátek 24.4.2020 22:29 | karma článku: 19,22 | přečteno: 1441x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89

Ludek Bouska

Chci si splnit svůj sen ...

12.12.2019 v 7:00 | Karma: 0