Hobit: Šmakova dračí poušť (85%)

Všech 13 trpaslíků dokončí svojí cestu k Osamělé hoře, otázkou je, kdo se cestou ztratí, zamiluje, kdo přežije všechny nástrahy a zabije strašného draka Šmaka.

Je tomu už 12 let, co šel Pán Prstenů do kin. Po dlouhých jedenácti letech se Peter Jacksondohodl s producenty a herci, aby natočil jeho prequel pohádkovou knížku Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, která je oproti třídílnému románu pouze dětskou útlou knížkou.

Pána prstenů jsem si přečetl až po filmech, Hobita při jednom vypnutí elektřiny během dopoledne před zhlédnutím filmu. Nechci ale porovnávat knihu a film, protože jak Pán Prstenů, tak i celá filmová série Harry Potter se odchyluje od knižního originálu v bodech, kteří znalci knih velice snadno postřehnou.

Po loňském vánočním dárku v podobě prvního díla Hobita přišel do světových, i do českých kin 2. díl s podtitulem Hobit: Šmakova dračí poušť (The Hobbit: The Desolation of Smaug). Tento prostřední snímek dokončuje cestu trpaslíků, čaroděje a hobita k drakovi v hoře. Jak to ale u podobných plánovaných dílů bývá, tak je ukončení děje podobné jako třeba i u 2. dílu Návratu do budoucnosti nebo Matrixu. Tím, že scénáristé vymyslí crossover, tak tím zvýší chuť návštěvníků jít na poslední díl, který má vyjít až za rok. Myslím si, že to čekání pro fanoušky filmů zeStředozemně bude dlouhé.

Jako každý film z hexalogie Hobit/ Pán Prstenů je i tento snímek v nadstandartní délce. Peter Jackson je jeden z mála režisérů, kteří si můžou dovolit tříhodinové filmy bez zásahů producentů. Je ke cti režiséra, že dokáže tento dlouhý snímek pro návštěvníky filmu vymyslet tak, aby lidi nenudil. Nejen příběhem, ale i vizuálními 3D „orgiemi“, které zachraňují celý smysl třírozměrného promítání v kinech.

Jako v jednom filmu z mála je třetí rozměr skutečně reálný a je to opravdu požitek sledovat živou přírodu, živé hobity s trpaslíky a samozřejmostí jsou i skřeti a všemožná nebezpečná havěť, která usiluje o životy hlavních postav.

Rozhodl jsem se jít přímo na 3D, které režisér natočil. Tedy na HFR, a tak zážitek čistého obrazu byl ještě lepší. Tato technologie oproti klasickému filmu má celých 48 snímků za vteřinu, má ještě malinkaté neduhy, které jsou zapříčiněny hlavně tím, že se natáčí na digitální kamery. Asi mám trochu k digitálním filmům odpor, protože v některých, naštěstí pouze v malých záběrech, je vidět digitální původ. V 95 % filmu je ale obraz dokonalý, a tak je radost sledovat, jak čistý a dokonalý 3D obraz lze natočit. Bylo by zajímavé posoudit i formát IMAX 3D ve staré analogové technologii, jak by se film vylepšil. Vysílání jakýkoliv 3D filmů je totiž v České republice pouze ve 2K, což je rozlišení 2048×1080, které si můžete pustit i v HD televizích.

A teď konečně k filmu. Cestování skupiny trpaslíků s hobitem a čarodějem v předchozím díle skončilo před horou. Teď cesta pokračuje. Přes hory a doly dojdou do konce své cesty. Hodně potíží překonají, potkají se s Elfy, s Meddědem, skřety,... Někdo jim pomůže, někdo je ochromí, ale konec své cesty najdou.

Peter Jackson si udržuje svůj velký standard, který celý film protkává pavoučí nití krásných záběrů, vtípků s hobitem, prstenem a trpaslíky. Oceňuji i milostnou linku, která zaujme především filmové fanynky. Je také dobře, že režisér a scénáristé mají celou Středozem opravdu načtenou, a tak doplnění postav z trilogie Pána Prstenů je logické a odůvodněné.

Sice k tomu někteří znalci knihy nemohli najít cestu, ale myslím si, že knížka Hobit je pouze vyprávění Bilba Pytlíka a tvůrci se rozhodli udělat film komplexní, se všemi částmi, které si čtenáři doplní až po přečtení hromady děl J. R. R. Tolkiena. Některé postavy jsou doplněné nad rámec knih, ale to vůbec filmu neuškodí, protože film potřebuje i trochu lásky a romantiky.

Jak hodnotit tento film? Není to sice film roku, ale své fanoušky má. Je to, myslím si osobně, pátý nejlepší fantasy film za posledních 13 let. A to jsou všechny v režii Peter Jacksona.

Napsáno pro StudentPoint.cz

Autor: Jiri Borovy | neděle 12.1.2014 18:26 | karma článku: 6,54 | přečteno: 397x