Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Iva Radulayová a její videa o partnerských vztazích. Recenze

Videa Ivy Radulayové jsou pořád o tomtéž – o partnerských vztazích v dnešní době. Nebo ještě přesněji: ta poslední jsou hlavně o jejich krizi a zahnívání.

Chmurně výstižný mi v tomto smyslu připadá hlavně úvodní popis ve videu https://www.youtube.com/watch?v=42jwPNwoG_k&t=819s. Místo abychom využili toho, že žijeme v nebývalé svobodné době a že si i ženy mohou více než posledních 50 let žít jak chtějí, s kým chtějí nebo třeba i samy (mohou si to dovolit ekonomicky, společensky, není to trestné, mají k tomu potřebné osobní bezpečí…), mnohdy dobrovolně žijeme v nesvobodě. Možná i většina lidí přežívá v nefunkčním manželství, „spoutaná“ společným majetkem, dětmi, které prý nutně potřebují, aby jejich rodiče žili stále spolu, i kdyby se u toho měli pozabíjet, vlastním strachem a pohodlností a křesťanstvím implantovanou představou, že opravdická láska je posvěcena manželstvím, trvá „navždy“ a rozpad manželství je nepřijatelný neúspěch.

Videopřednášky Ivy Radulayové směřují především k ženám a burcují je: Proč si stěžujete na svůj život? Je to vaše odpovědnost! Tak ji přijměte. Opravdu to tak chcete? Jestli ne, přestaňte už váhat a udělejte konečně první krok ke změně. A druhý, třetí…

Je mi velmi sympatický rezervovaný až odmítavý vztah ke křesťanství a náboženství vůbec, který Iva Radulayová vyjádřila třeba v tomto videu. Úplně se ztotožňuju s tím, že koncept viny a „hříchu“, kterým křesťanství manipuluje se svými ovečkami, nemůže do života přinést nic dobrého a že je na čase ho jako přežitý a nefunkční opustit. Já jsem měla to štěstí, že jsem ho ani v dětství nestihla nasát. Stejně je ale i v lidech, kteří vyrůstali v ateistických rodinách, zakořeněno, že je ušlechtilé obětovat svůj život druhým, že je v pořádku pořád pomáhat a neomluvitelné nepomoci, že je sobecké mít na prvním místě své potřeby, a teprve když jsou uspokojeny, dávat druhým, protože mám z čeho. Že tyto myšlenky nejsou pro hodně zdaleka samozřejmé, ukazuje diskuze přímo ve zmíněném videu, např. od 1:02:50. Spousta lidí je přesvědčená o tom, že pocit viny je užitečným výchovných nástrojem.

Co naopak nekoresponduje s mými zkušenostmi, jsou teze o tom, že muži jsou racionální a zároveň více ve spojení s duchovnem a světlem, zatímco ženy jsou emocionální a více ve spojení s hmotou, že žena muže emocionálně otvírá, protože on sám to neumí. Nepoznávám se v tom, připadá mi to vykonstruované a nevím, v čem by mi takové škatulkování mohlo pomoct. Nejsilněji se projevuje v přenášce Stabilita ženy a síla muže. Moudra, která tam zaznívají, jsou pro mě příliš obecná a nahodilá. Napadá mě u nich, že to sice někdy může být tak, ale jindy i přesně naopak. Pudí mě to k podobné reakci, kterou ve své recenzi předvedl František Fuka po zhlédnutí Duškových 4 dohod. Tak jí tady na chvíli nechávám volný průchod (IR černě, já jí v duchu odmlouvám modře, z výše odkazovaného videa):

6:27 Vždycky si k sobě přitáhneme partnera, který nás doplní. Když máme něčeho přebytek, přitáhneme si toho, kdo toho má nedostatek. A co: vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá? A zákon přitažlivosti – přitáhneš si sobě podobné podle toho, co vyzařuješ?

6:44 každý bychom měli mít všeho na 50 % vnitřně. Proboha proč?

8:00 žena je jin, stín, temná stránka. Proč bych měla být jen temná?

8:17 když žena neumí v sobě tuto stránku přijmout nemůže být ženou. A mužů se to netýká?

9:00 žena je země, hlína, tma, z které vyráží semínko za světlem (= muž), žena dává muži výživu. Nikdy jsem se necítila být příliš spojená se zemí a materiálnem, vždycky jsem chtěla jít za světlem a do říše idejí. Jsem vadná? Proč je žena materiálnější a těžší? V reálu to tak nevypadá, alespoň podle těl i psychiky.

9:34 muž je světlem a neumí to. A proč jen muž? A někteří muži to umí. A všichni můžeme být světlem.

9:58 když žena umí přijmout muže i s jeho temnou stránkou, on ze sebe nemusí dělat lepšího. Není lepší, když je žena múza, která muže inspiruje, aby byl lepší, než byl dosud? A co vytahování se kluků před holkama, a to i v živočišné říši? A co mužské kariéry založené na principu: dělám ze sebe lepšího, a tím rostu?

10:32 když se žena postaví proti muži s mužskou energií, on v ní vidí bojovníka a on ji zabije. OK, ale někdy se postavit musí, když jsou ohroženy její zájmy… Takové dvojjaké, není platné obecně, ne v pracovním a veřejném životě.

Tento způsob mudrování jako ve zmíněném videu mě svojí neuchopitelností silně frustruje, a tak mi vlastně nejcennější připadají terapeutické zkušenosti IR. Generalizace a abstraktní myšlení nejsou její silnou stránkou. U alternativců je často znát absence kvalitního vzdělání: projev IR není příliš kultivovaný, tohle minus se ale částečně vyrovnává jejím temperamentním podáním, půvabem a charismatem (o tom bude ještě řeč). V tématu partnerských vztahů, které je její výlučnou parketou (alespoň ve veřejně dostupných videjích) není navíc úplně jednoduché stanovit základní pravidla, „přírodní zákony“. Kolik lidí, tolik podob a nuancí. Je ošemetné zavádět kategorie jako správný a nesprávný, zdravý a nezdravý, přirozený a nepřirozený vztah a soudit. Jako nejlepší způsob, jak sledovat videa Ivy Radulayové, mi vlastně připadá trochu se nad její myšlenky povznést, něco si z nich vybrat a zbytek zahodit.

A proč se na ni vůbec koukám, když s ní mnohdy nesouhlasím? Nejhlavnější důvod je tento: Kochám se její proměnou ze zahuhlané sluníčkářské alternativky na říznou rockovou ezoterapeutku, šmrncovní, charismatickou,  zralou sexy rebelku. Líbí se mi její drajv a stále zřetelnější konturky osobnosti. Tato pozoruhodná a pro mě inspirující metamorfóza se odehrála mezi lety 2013–2015. Posuďte sami:

Jedno z nejstarších videjí, kde veřejně vystupuje, je z ostravské TV z roku 2013. 

Působí tam opravdu unaveně a nezdravě.

O pár týdnů později mluvila o něco svěžeji na Goschárně (viz https://www.youtube.com/watch?v=qd30MmEPMig&t=2067s), schovaná za beztvarým, neslaným nemastným outfitem a pár kily navíc. Pak vylezla po více než 2 letech v září 2015 v Dajáně a já zírala.

Wow! Zrodila se nová žena! Dajána jí vůbec sluší. A sekne jí to i na Goschárně v prosinci 2015, jen nemusím toho slizkého Chauna, co ji tam v úvodu a v závěru stále ohmatává. A sekne jí to dosud:-)

zdroj: http://www.dajanapraha.cz/osobnosti/iva-radulayova

Iva Radulayová je pro mě zkrátka zajímavou zastávkou na cestě mého hledání ženského gurua, který by nekázal vodu, když pije víno.

 

Autor: Hana Borovská | středa 5.4.2017 12:50 | karma článku: 16,29 | přečteno: 3866x
  • Další články autora

Hana Borovská

Ta socha je kýč! aneb Tanečky kolem Anny Chromy

Moc se mi líbí sousoší Čeští muzikanti od Anny Chromy na pražském Senovážném náměstí. Pražákům ho závidím a pravidelně se jím jezdím kochat. Naposledy k tomu kochání ale přibylo i kroucení hlavou.

28.8.2017 v 22:51 | Karma: 31,35 | Přečteno: 1665x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 3.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

8.8.2017 v 12:28 | Karma: 18,18 | Přečteno: 3726x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 2.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

7.8.2017 v 12:27 | Karma: 16,51 | Přečteno: 1288x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 1.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct!

6.8.2017 v 20:46 | Karma: 19,56 | Přečteno: 1956x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Kurz asertivního jednání Jany Brzkovské a Jiřího Salveta. Recenze

Není nejspíš úplně ideální hlásit se na kurz asertivity, když nemám ujasněné, jestli se chci zcela vážně a bez výhrad oddat jejímu nacvičování.

27.6.2016 v 13:11 | Karma: 14,18 | Přečteno: 1196x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  20:15

Přímý přenos Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

Auto vjelo v Rožnově pod Radhoštěm před vlak, řidič srážku nepřežil

24. července 2024  20:08

Ve středu odpoledne vjelo auto před projíždějící vlak v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Po...

JAK UŠETŘIT na dovolené. Pozor na levné letenky, ubytovat se lze i zdarma

24. července 2024

Premium Cestování sice zdražilo, ale i dnes se dá cestovat poměrně levně. Stačí být rychlý, flexibilní a...

Žralok v Austrálii ukousl surfaři nohu. Teď vyplavala, lékaři plánují přišití

24. července 2024  19:26

Na australské pláži v Novém Jižním Walesu vyplavala končetina surfaře, kterou mu v úterý ukousl...

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4240x
Vášnivá hledačka pravdy a chyb:-) Vlídná školitelka.

www.skolitelka.eu
www.ceske-korektury.cz

Recenze a vlogy mám taky na svém Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCkDUcOigUNtbBAe9bko4L3Q