Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Novodobí totalitáři a plošný zákaz kouření v hospodách

V tomto textu nebudu hovořit o pohrobcích nacionálního socialismu ani komunismu. Nebude řeč ani o snahách tyto pohrobky potírat. Ačkoliv je až zarážející, jak se společnost, která se údajně bojí totality, poohlíží pouze po těch, již se ověšují symboly totalit dávno mrtvých, aniž by si uvědomovala, že zde hrozí pozvolný nástup totality nové, zatraceně živé.

Velká část společnosti dokonce tomuto nástupu fandí, tleská mu a popohání jej. V poslední době jsem se setkal s mnoha bezesporu velice inteligentními lidmi, kteří sice pohrdají nacismem a komunismem, ale zároveň jedním dechem až fanaticky podporují snahy  potlačit  osobní svobodu. Podívejme se přímo na jeden velice aktuální příklad.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky před nedávnem schválila tzv. protikuřácký zákon. Čeští zákonodárci měli výjimečně tolik soudnosti, že nepodlehli módní vlně, jež se valí Evropou, a nezavedli plošný zákaz kouření v restauračních zařízeních.

 Spousta lidí jim to má za zlé. Chtějí, aby se proti kouření v hospodách důrazně zasáhlo. Ve jménu vznešené myšlénky zdraví. Každá totalita se při svém nástupu musí zaklínat nějakým vznešeným ideálem, který jí získá masivní podporu, často i mezi rozumnými lidmi, kteří se tváří relativně svobodomyslně.

Abych předešel dohadům, jsem nekuřák. To mi však nebrání, abych se v zásadním boji o podobu naší společnosti dokázal postavit na správnou stranu. Hospoda či restaurace je soukromým zařízením, jež patří svému právoplatnému majiteli. Ten jediný má právo v něm zakázat kouření, případně si svůj podnik rozdělit na kuřáckou a nekuřáckou část. Nikdo jiný mu do toho NESMÍ kafrat!

Žádný Bruselský byrokrat, žádný osvícený poslanec dolní sněmovny našeho parlamentu, obskurní NGO či samozvaný „odborník“ nemá právo nařizovat hostinské paní Malířové, aby svoji venkovskou špeluňku U Malířů přetvářela v nekuřácký lokál. Pokud tento podnik jakožto nekuřák navštívím, automaticky tím souhlasím, že se kolem mě bude kouřit. Nevadí mi to, k pivnicím to přece patří. Pokud bych však pod vlivem děsivé propagandy o tzv. „pasivním kouření“ měl strach o své zdraví, mám mnoho alternativ se tomuto údajnému hazardu vyhnout:

<!--[if !supportLists]-->1)                  <!--[endif]-->Existuje spousta restauračních zařízení, kde majitel kouření zakázal. Mohu se přesunout tam.

<!--[if !supportLists]-->2)                  <!--[endif]-->Mohu se pokusit přesvědčit paní Malířovou, že je v jejím zájmu, aby byl její podnik nekuřácký. Není to prý tak dlouho, co v Praze skupinka nekuřáků přesvědčila majitele oblíbené studentské hospody, kde se fajčilo ostošest, aby na internetu uspořádal jakési „referendum“, zda má hospoda zůstat kuřáckou, nebo kouření zakázat. Antikuřáci zvítězili, v hospodě se od té doby nekouří.

<!--[if !supportLists]-->3)                  <!--[endif]-->Pokud s ní nebude řeč, mohu její podnik začít se svými antikuřáckými spolubojovníky bojkotovat. Pokud ji to poškodí, jistě se mnou brzy najde společnou řeč.

<!--[if !supportLists]-->4)                  <!--[endif]-->Jsem-li podnikavého ducha, mohu si otevřít vlastní nekuřácký provoz.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Jak vidno, lidé, které sužuje strach o jejich zdraví, mají možnost se kuřáckým hospodám vyhnout. Někomu to však nestačí a chtěl by, aby všechny hospody byly nekuřácké; aby majitelé hospod tancovali, jak oni pískají; aby ostatním byla naprosto upřena možnost volby. (Zároveň by šlo o naprostou likvidaci tradičních českých pivnic, jež by zmizením kouře přišly nejméně o polovinu své specifické atmosféry.)

Bohužel, lidé jsou nepoučitelní a tyto totalitární tendence jsou jim leckdy sympatické. A tak jako mnohokrát v historii, společnost nakonec přijde v boji za „správnou věc“ o svoji svobodu a ještě tomu bude bouřlivě tleskat. Až si uvědomí, čemu ve skutečnosti tleskala, bude již pozdě.

Autor: Bohumír Žídek | neděle 28.6.2009 17:58 | karma článku: 34,73 | přečteno: 7084x
  • Další články autora

Bohumír Žídek

2013: Zrušit ministerstvo kultury, prohibici trávy a minimální mzdu

Přelom roku je plný pokusů rekapitulovat, co všechno se za posledních dvanáct měsíců událo. Rád bych na tomto místě připomněl osm textů, které rozhodně stojí za. Pokud jste se k těmto textům dosud nedostali, teď je vhodná příležitost. Pokud jste je již četli, nikdy není na škodu si jejich obsah znovu připomenout.

6.1.2014 v 7:30 | Karma: 9,35 | Přečteno: 520x | Ostatní

Bohumír Žídek

Proč Klaus a další pravičáci ve druhém kole volili Zemana

Podle Romana Jocha, Tomáše Haase či vítězného kandidáta Miloše Zemana bylo druhé kolo českých prezidentských voleb klasickým střetem levice a pravice. Patřím k těm, kteří tuto interpretaci odmítají. V následujících řádcích vysvětlím proč.

30.1.2013 v 6:49 | Karma: 37,45 | Přečteno: 3257x | Diskuse | Ostatní

Bohumír Žídek

Volím Václava Klause

Definitivně jsem se rozhodl. V těchto volbách budu volit Václava Klause. Je to jediný president, o němž si mohu říct, že s velkou částí jeho názorů souhlasím a že velmi často hovoří i za mě. Ne vždy. Není dokonalý – to nelze očekávat od žádného politika.

11.1.2013 v 23:32 | Karma: 31,46 | Přečteno: 1928x | Diskuse | Politika

Bohumír Žídek

Ne bombám a náletům humanitárního charakteru!

Re: ""Klausismus" vs "havlismus" v mezinárodní politice"

22.10.2012 v 10:16 | Karma: 29,97 | Přečteno: 1593x | Diskuse | Politika

Bohumír Žídek

Zdravý způsob života? Obyčejný fašismus, ministře Hegere!

Otravy metanolem se ukázaly jako ohromná příležitost pro bojovníky za naše zdraví, zejména pana ministra Hegera. Pokárat Čechy za přílišnou spotřebu alkoholu, zahájit diskusi o dlouhodobějších opatřeních, donutit občany žít zdravě. Ministr se jistě tetelí blahem, že může všechny své ušlechtilé myšlenky díky smrti více než dvaceti lidí konečně mediálně prodat.

21.9.2012 v 8:44 | Karma: 40,16 | Přečteno: 3984x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala se zúčastní zahájení olympijských her v Paříži, Pavel nikoliv

18. července 2024  16:01

Premiér Petr Fiala se příští týden zúčastní zahájení letní olympiády v Paříži. Bude i otevření...

Je třeba systém nastavit motivačně, hájil Jurečka u Pavla revizi dávek

18. července 2024  13:47,  aktualizováno  15:47

O navrhovaném sloučení sociálních dávek v jednu „superdávku“ jednal s prezidentem Petrem Pavlem...

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

18. července 2024  15:34

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  15:31

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3929x
OLD Whig.