Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Europoslanec Zahradil uráží své evropské partnery

V pondělí začala celonárodní konference americké Republikánské strany v Tampě. Pozvání a účasti na vedlejším programu se dostalo i českému europoslanci Janu Zahradilovi.

Ten v úterý prohlásil: „Teď nám v Tampě přednášel Ron Paul, viděl jsem ho skoro přesně po roce. Nezměnil se: Jeho ekonomická doktrína je logická a konzistentní, jeho zahraničně-politická doktrína naivní a nebezpečná. Je pozoruhodné, jak někdo tak racionálně pravicový v ekonomice může skončit u zahraničně-politických názorů, které by slušely kdejakému levicovému pacifistovi. A je sice nefér, že se tady pořád ještě pokouší vést kampaň, na druhou stranu to tady už nikdo nebere vážně.“ Je třeba říci, že Zahradilovo ignorantství číší téměř z každého slova, jak vysvětlím v následujících řádcích.

Co je vlastně nefér?

Začněme pasáží, podle níž „je sice nefér, že se ještě pokouší vést kampaň, na druhou stranu to tady už nikdo nebere vážně.“ Zahradil očividně nechápe nebo úmyslně ignoruje skutečnost, že v té době ještě republikáni nikoho nenominovali a Ron Paul byl stále oficiálně kandidátem. To znamená, že by nebylo vůbec nefér, pokud by se pokoušel vést kampaň. Naopak je poněkud nefér samotná výčitka, neboť Ron Paul v posledních měsících (a ve skutečnosti nikdy) nevedl kampaň za své zvolení presidentem, nýbrž aby šířil myšlenky svobody a obhajoval dodržování americké ústavy.

Velmi nefér je pak chování Republikánské národní komise (RNC) a Romneyho kampaně nejen k Paulovým poctivě zvoleným delegátům. Podobně nefér jsou změny pravidel, které republikánský establishment prosadil, a hlavně způsob, jakým obě věci provedl. Romneyho kampaň a RNC podnikaly už v průběhu kampaně různé kroky, aby zpětně zvrátily zvolení nemalé části Paulových delegátů, což se jim částečně podařilo např. v Massechusetts nebo Oklahomě. Kromě toho se v úterý snažily zrušit mandát deseti delegátům z Maine přímo hlasováním v plénu.

Abych to vysvětlil, hlasování probíhá způsobem, že delegáti, kteří jsou pro, řeknou „aye“, a ti, kteří jsou proti, „no“. Pokud je hlasování jednomyslné, nebo má jedna strana drtivou převahu, je to jasné. Pokud jsou však síly vyrovnané, může každý jen odhadovat, kdo měl převahu. A to byl právě tento případ. Delegáti se proto snažili podat námitku a požadovat přepočítání hlasů. Předseda RNC Reince Preibus to však ignoroval a porušil tak jednací řád. Proto se velká část delegátů dožadovala spravedlnosti, tím že podání námitky skandovali: „Point of order, point of order!“

Tímto způsobem byly prosazeny i změny pravidel pro primárky a republikánskou celonárodní konferenci v roce 2016. Republikánská strana si zakládá na tom, že je svazkem více než padesáti státních a teritoriálních stran, které mají vysokou autonomii, mohou mít vlastní pravidla pro volbu delegátů a vlastní způsob primárek. Pro příště by však měl mít vítěz primárek právo schvalovat a vetovat zvolené delegáty. Navíc by měla být zrušena specifika jednotlivých států, kdy v některých z nich volení delegáti mohli hlasovat podle svého uvážení a nebyli ničím vázáni. Proti tomu neprotestovali jen stoupenci Rona Paula, ale výrazná část delegátů. Sarah Palin prohlásila, že je to útok establishmentu na podstatu Republikánské strany, který musí být odmítnut. Republikáni by prý v roce 2010 nedosáhli významného úspěchu ve volbách do kongresu bez aktivistů na lokální úrovni, jejichž moc mají změny pravidel citelní omezit.  

Opět si nejsem jist, zda Zahradil žádnou z těchto věcí* nezaznamenal, úmyslně je zamlčuje či mu dokonce přijdou fér.

Bez zodpovědné zahraniční politiky USA nevyrovná rozpočet

Čiré ignorantství pak je, pokud někdo vidí rozpor mezi „logickou a konzistentní ekonomickou doktrínou“ a odporem k nevyprovokovaným a neústavním vojenským intervencím. Samozřejmě to není překvapivé, protože ODS ekonomický liberalismus i rozumnou zahraniční politiku dávno opustila. (Připomeňme, že ještě v roce 1999 její tehdejší vedení na tiskové konferenci odmítlo agresi NATO v Jugoslávii.)

Ve zkratce, aby to pochopil i Jan Zahradil:

1)      Výdaje USA na národní obranu jsou tak vysoké, že bez jejich výrazného snížení nikdy nevyrovná rozpočet a zbankrotuje. Omezení vojenského rozpočtu a ukončení intervencionistické zahraniční politiky tedy není v rozporu s ekonomickou filosofií Rona Paula, je její zásadní součástí.

2)      Ron Paul není pacifista. Neodmítá válku jako celek, nechce zrušit armádu. Chce jen, aby sloužila ke skutečné obraně Spojených států amerických a aby americká armáda operovala v souladu s ústavou. Tzn. že trvá na tom, že válku musí vyhlásit kongres a to v odpovědi na napadení USA cizím agresorem.

3)      Úmysl neintervenční zahraniční politiky není USA izolovat. Naopak současná zahraniční politika USA snižuje popularitu Američanů ve značné části světa (jinými slovy je od něj izoluje) a zvyšuje nebezpečí terorismu.      Ron Paul chce rozvíjet obchodní a přátelské vztahy se všemi zeměmi. To je opak izolacionismu.

Zahradilovi partneři stojí za Ronem Paulem

Nejpozoruhodnější je, jak se k Ronu Paulovi a jeho myšlenkám staví Zahradilovi partneři z Aliance evropských konservativců a reformistů.

Mezi zakládající členy patří vedle ODS a britských konservativců i belgická libertariánská strana LDD. Na stránkách jejího mládežnického křídla se nachází dva články k americkým volbám. První, z června, vyjadřuje sympatie Ronu Paulovi a jisté naděje, že ještě dokáže promluvit do souboje o Bílý dům. Druhý, starý několik dní, pak ostře kritizuje Paula Ryana, který podobně jako ODS a Top09 hlásá fiskální zodpovědnost, avšak hlasoval pro téměř všechna socialistická opatření Bushovy i Obamovy éry. Zároveň vyjadřuje za belgické libertariány podporu Garymu Johnsonovi, bývalému republikánskému guvernérovi Nového Mexika a nynějšímu kandidátovi Libertariánské strany USA.

I nejvýznamnější člen Zahradilovy strany Dan Hannan se o Gary Johnsonovi opakovaně vyjadřoval pochvalně. Johnsonova zahraniční politika je o něco umírněnější než Paulova, ale i jemu jde o snížení armádních výdajů, ukončení války v Afghánistánu a amerického intervencionismu. Tato část libertariánské filosofie je pro Hannana tak důležitá, že v roce 2008 řekl, že by hlasoval raději pro Obamu než jestřába McCaina. Svůj názor na Obamu přehodnotil, když viděl, že jeho zahraniční politika je ještě agresivnější než Bushova. Kromě toho opakovaně vyjádřil podporu Ronu Paulovi i souhlas s jeho politickou filosofií. Je významným oponentem britské přítomnosti v Iráku i účasti na operacích v Libyi.

Zajímalo by mne, zda se pan Zahradil někdy svému kolegovi Hannanovi zmínil, že ho považuje za levicového pacifistu, případně zda se svěřil belgickému poslanci za LDD Derku Janu Eppinkovi, že si totéž myslí o mladých aktivistech jeho strany.  

*nesrovnalostí a neférového jednání se vyskytlo povícero, ale to by bylo na samostatný článek

Autor: Bohumír Žídek | pátek 31.8.2012 8:57 | karma článku: 27,63 | přečteno: 2356x
  • Další články autora

Bohumír Žídek

2013: Zrušit ministerstvo kultury, prohibici trávy a minimální mzdu

Přelom roku je plný pokusů rekapitulovat, co všechno se za posledních dvanáct měsíců událo. Rád bych na tomto místě připomněl osm textů, které rozhodně stojí za. Pokud jste se k těmto textům dosud nedostali, teď je vhodná příležitost. Pokud jste je již četli, nikdy není na škodu si jejich obsah znovu připomenout.

6.1.2014 v 7:30 | Karma: 9,35 | Přečteno: 520x | Ostatní

Bohumír Žídek

Proč Klaus a další pravičáci ve druhém kole volili Zemana

Podle Romana Jocha, Tomáše Haase či vítězného kandidáta Miloše Zemana bylo druhé kolo českých prezidentských voleb klasickým střetem levice a pravice. Patřím k těm, kteří tuto interpretaci odmítají. V následujících řádcích vysvětlím proč.

30.1.2013 v 6:49 | Karma: 37,45 | Přečteno: 3256x | Diskuse| Ostatní

Bohumír Žídek

Volím Václava Klause

Definitivně jsem se rozhodl. V těchto volbách budu volit Václava Klause. Je to jediný president, o němž si mohu říct, že s velkou částí jeho názorů souhlasím a že velmi často hovoří i za mě. Ne vždy. Není dokonalý – to nelze očekávat od žádného politika.

11.1.2013 v 23:32 | Karma: 31,46 | Přečteno: 1928x | Diskuse| Politika

Bohumír Žídek

Ne bombám a náletům humanitárního charakteru!

Re: ""Klausismus" vs "havlismus" v mezinárodní politice"

22.10.2012 v 10:16 | Karma: 29,97 | Přečteno: 1593x | Diskuse| Politika

Bohumír Žídek

Zdravý způsob života? Obyčejný fašismus, ministře Hegere!

Otravy metanolem se ukázaly jako ohromná příležitost pro bojovníky za naše zdraví, zejména pana ministra Hegera. Pokárat Čechy za přílišnou spotřebu alkoholu, zahájit diskusi o dlouhodobějších opatřeních, donutit občany žít zdravě. Ministr se jistě tetelí blahem, že může všechny své ušlechtilé myšlenky díky smrti více než dvaceti lidí konečně mediálně prodat.

21.9.2012 v 8:44 | Karma: 40,16 | Přečteno: 3984x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Na ozdravném pobytu se dětem rozjely zažívací potíže, záchranáři jich šest odvezli

13. června 2024  14:15

Šest dětí a dva dospělí v noci převezli záchranáři z hotelu Orlík na Příbramsku do nemocnice....

OBRAZEM: Tělo na těle. Do megavězení v Salvadoru přivezli další dva tisíce vězňů

13. června 2024  14:11

Do věznice v Salvadoru s kapacitou 40 tisíc osob, která je považována za největší na americkém...

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Hunterův jaderný laptop začal tikat. Teď vůbec nejde o syna, ale o tatínka

13. června 2024

Premium Takže Hunter Biden je usvědčený zločinec a média, jež jsou hlídacími pejsky jeho tatínka Joea...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3929x
OLD Whig.