Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pokud mluvím o fungování zdravotnictví, vycházím ze svobodných, přirozených vztahů, protože na rozdíl našich politiků nejsem přesvědčen, že člověk ve svém myšlení je chytřejší než příroda. Naopak, vnímám důsledky našeho chování proti přirozeným vztahům. Naši politici vychází z toho, že peněz na zdravotní péči musí být dost bez určitých vnitřních, přirozených regulací. A to je ten podstatný omyl, proti kterému já již dvacet pět let protestuji.

Nakonec chápu i naše politiky. Ze současného nepřehledného financování se snáze ztrácejí peníze. Ale já na to kladu otázku: Proč kvůli tomu musí trpět pacient v nedostatku peněz na zdravotní péči, v nedostatku personálu a v prodlužujících se termínech vyšetření a prodlužujícíh se termínech na operaci?

Já vím, že také konečně jednou spokojeně zemřu a dám našim politikům pokoj. Ale to je také právě ten důvod, proč burcuji mladé, aby naše zdravotní péče jednou po mojí smrti nezkolabovala. Socialistické, postkomunistické zdravotnictví není ideální, protože pohrdá vnitřní, přirozenou regulací a nahrazuje jí jen zevní kontrolorskou a revizorskou buzerací. Proto naše zdravotnictví nemá vnitřní šťávu a nemá budoucnost! :-)

Právě koukám na televizi, jak ve zdravotní péči vymýšlíme dodatečně to, co jako praktičtí lékaři jsme v zájmu pacientů dělali již dávno zadarmo! Prostě dnes doháníme složitě to, co jsme již dávno uměli a dělali! A co nám v našem konání VZP zabránila dělat! :-)

0 0
možnosti
VH

Pořád jste nepopsal ten "Váš" ideální systém pojištění. Uděláte to někdy?

0 0
možnosti
KL

Pane doktore, Vaše názory mi velmi připomínají názory MUDr. Ratha. Ne syna, ale otce.

0 0
možnosti
KL

My si nerozumíme. Protože jestli Franta od vedle potřebuje zdravotní péči, tak má na ni stejný nárok jako Venca velkopodnikatel. Protože tak je to dano zákonem. Očividně jak pro které lékaře. Pravicové, poctivě... A hlavně bez erudikce... Víte, co jste napsal?

0 0
možnosti

Ano, dnes máte pravdu! Zatím! Ale když peníze na zdravotní péči nejsou, tak to budete řešit jak?

Myslím si, že lepší než krach zdravotní péče, je, aby si to ti, co mají dost peněz, zaplatili částečně ze svého. A ti, co peníze nemají, tak by ji hradili ze sociálních dávek nebo dobrovolné solidarity lékařů. Není to lepší než krach zdravotní péče? Není to lepší než ztráta kvality zdravotní péče nebo ztráta její dostupnosti? :-)

Proč do toho vkládáte nedostatek erudice? To s tím vůbec nesouvisí! Lékař bez erudice se přirozenou cestou neuživí! Panečku, to budou naši lékaři díky této konkurenci vzdělaní! :-)

0 0
možnosti

R^

Dnes po rozhovoru odborářů s premiérem jsme se konečně z úst Andreje Babiše dověděli, že by měly skončit "historické platby" platící nemocnicím jen částečně a nedostatečně tím, že se konečně po asi patnácti letech přejde ke slibovaným platbám DRG (za výkon). Premiér to řekl jen mezi řádky, neb nepochybuji, že vůbec netuší, co jsou to "historické platby", ale doufejme, že to konečně někdo myslí vážně. Politici nám to slibují přes patnáct let!!! A zatím se k tomu nedostali!

Premiér nezakrýval, že to bude znamenat, že budou muset dát na to doplacení odvedené práce 20 miliard korun ročně navíc! To by mohlo bazálně pomoci malým nemocnicím, které by mohly přestat krachovat. Samozřejmě, že na personál to stále nebude dostatečné, protože primárně jdou vždy peníze na chod nemocnice. Bohužel, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch stále tvrdí, že je ve zdravotnictví peněz dost! Počty lékařů, sester, pomocného personálu a prodlužování termínů vyšetření a operací ho stále nepřesvědčují!

Prezident pacientské organizace Olejár vybízí pacienty, aby si osobně stěžovali přímo ministru zdravotnictví mailem, pokud nebudou vyšetření prováděna do týdne od indikace. Lékařům nevěří, sestrám nevěří, odborářům nevěří, ředitelům nemocnic nevěří, snad uvěří záplavě mailů od pacientů!

:-)

0 0
možnosti
KL

Pane doktore, výkazy za platbu za výkon jsme dělali asi už před dvaceti lety. Takže změna bude jaká?

0 0
možnosti
KL

Pane doktore, při vší úctě, proč by měly pojišťovny platit víc, když vidí, jaký je z toho zlatý důl? Velké nemocnice rozkradly, co se dalo, řeší se to, občas, ale protože exkrement vždy padá dolů, tak na velké se nemá a mali se buzeruji. Baví mě místní příspěvky momentálního ředitele FnB. Krásně pláče. Ale že praktici čekají na platbu třeba i půl roku, kdežto on řeší okap, je úsměvné.

0 0
možnosti

Překvapuje mne informace, že praktičtí lékaři opět nedostávají zaplaceno včas! Zpožďování pateb o čtvrt roku bylo pro praktické lékaře, ale i pro ambulantní specialisty, likvidační, a proto musel do VZP ministr zdravotnictví David Rath nalít řadu miliard korun navíc, aby systém akutně nezkolaboval.

Málokdo z vás ví, že VZP a ostatní pseudopojišťovny platí různé odměny za stejnou práci. Nazývá se to "historické platby". Některé nemocnice jsou přepláceny, ale jiné nedostanou zaplaceno v plné výši a nemají pak ani na personál, ani na léky, ani na provoz!

Neumím se vyjádřit k pláči konkrétního ředitele fakultní nemocnice. Je to funkce politická! A nad okapem určitě nepláče! Možná nemá na zaplacení personálu, léků nebo provozu. Ale upřimně řečeno, byl jsem přesvědčen, že fakultních nemocnic, které patří mezi ty přeplácené, se ta bída tolik netýká! :-)

0 0
možnosti
VH

Po Listopadu šlo do zdravotnictví (českého - takže řekněme 1993) 300 mld. Kč? Tedy ve výši celého státního rozpočtu? Kde jste na takový nesmysl přišel? Ale dobře se díky vymyšlenému číslu nadává.

Navrhnout v době maximálních plateb do pojišťoven (zaměstnanost vysoká, mzdy neudržitelné) využití rezerv může jen nesmírně darebácký politik a přitakat může jen nesmírný hlupák.

Co bude zdravotnictví dělat, až vzroste nezaměstnanost (a klesne výběr pojistného), až přestanou platit zahraniční zaměstnanci? Bez rezerv, které máme lehkomyslně rozházet?

Každého, kdo jen zavadí o myšlenku rozházet rezervy v letech úrodných by měl být nakopán - víte kam. A pořádně!

Mimochodem: kde vezmeme tytéž peníze v dalším roce?

Zvýšení příjmů zdravotnictví o 2 % HDP? Tedy o 65 až 70 mld. Kč? No prosím. Jak?

- Zvýšením pojistného placeného z příjmů?

- Ze státní rozpočtu (jedno pod jakou záminkou)? Kde je v rozpočtu ušetříte? (Prosím bez keců o omezení rozkrádání.) Až budete vědět, jak oněch 65 mld. získat, můžeme se o navýšení bavit.

0 1
možnosti
AT

Možná vás to překvapí, ale výdaje na zdravotní péči nejdou ze státního rozpočtu. Proto je zpochybňování čísla, uvedeného v blogu, s poukazem na výši státního rozpočtu docela legrační.

Toto číslo je samozřejmě plus minus pravdivé.

2 0
možnosti
Foto

J22o84s18e86f 49B11á44r54t50a

10. 9. 2019 10:21

S tím, že absentuje pravicová politika máte pravdu.

1 0
možnosti

Jeden privátní příspěvek jedné kolegyně:

Vzpomněla jsem si na svého posudkáře před skoro dvaceti lety. Byl to vynikající lékař, původně pediatr, výborný posudkář, prostě člověk, s nímž jsem ráda spolupracovala. A jednou dorazil ráno na LPK po službě na LSPP, vyřízený, celou noc projezdili a ráno, když se stavil doma na snídani - manželka - zdravotní sestra v důchodu, mu k té snídani dala pořádnou přednášku: Já ti dám, že jsi vyřízený, jsi důchodce a máš se věnovat sobě a rodině a ne zachraňovat tu potápějící se prehistorickou obludu. Takoví idioti, jako jste vy doktoři, pomáhají jenom prodlužovat agonii toho zřízení. A nestěžuj si ! Tak si trochu postěžoval mně a sestřičce... A dělal ještě před pár lety. Ano - dokud budou mít zdravotníci rádi svou profesi a svou zemi, ten Titanic budou držet nad vodou! :-) Přes všechno, co máme za sebou! :-)

A já jen dodávám: Zneužívají naší lidskosti a solidarity s trpícími!!!:-)

0 0
možnosti
  • Počet článků 688
  • Celková karma 25,06
  • Průměrná čtenost 1065x
Celý život jsem studoval medicínu a pracoval jako klíč ke zdravotní péči, jako venkovský praktický lékař. Po Listopadu jsem se zabýval organizací zdravotní péče a diskutoval v různých odborných časopisech. Po Listopadu jsem se účastnil politiky zakládáním Občanského fóra a Občanské demokratické strany v jedné pohraniční obci. Pak jsem postrádal u ODS nejprve konservativismus, ale posléze i pravicovost. Tak jsem vystoupil. Celý život od dětství jsem se snažil řešit vztah mezi determinismem a svobodnou vůlí. Zajímavé jsou konsekvence v teologii a justici. Celý život jsem řešil problémy věřících Bohu a atheistů. Klíčovým je, že Bůh není součástí tohoto světa. Sleduji polistopadový vývoj politiky a obávám se o naši liberální demokracii, naše občanské svobody a o právní stát, protože na můj vkus zde příliš mnoho občanů podléhá alternativnímu myšlení, jehož zdrojem je již desetiletí trvající ruská hybridní válka v Evropě, v Americe i v Africe. Pokud si chceme uchovat demokratické hodnoty, musíme se navrátit k Václavu Havlovi, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez těchto hodnot nefunguje demokracie, občanské svobody ani právní stát!
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.