Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hlasování o důvěře Zemanově/Rusnokově vládě

Již zítra čeká Poslaneckou sněmovnu klíčové hlasování o důvěře vládě pana Rusnoka. Možná by bylo lepší napsat, že jde o vládu prezidenta Miloše Zemana, protože všichni tak nějak cítíme, že jde víc o Zemanovu vládu než o vládu Rusnokovu. To ovšem apriori nemusí znamenat, že by vláda vládla špatně. Jde spíš o nové "meteorologické" úkazy na české ústavně-politické scéně pod taktovkou Miloše Zemana. Základní otázkou je, zda je nový směr lepší nebo horší, v porovnání s předchozím ubíráním české politiky.

Prezident Miloš Zeman před měsícem doslova naoktrojoval novou vládu pod vedením premiéra Jiřího Rusnoka a to i proti zjevné vůli celé Poslanecké sněmovny. V inkriminované době byli zástupci všech parlamentních stran striktně proti. Již Winston Churchill ve své celoživotní obhajobě parlamentní demokracie vždy zdůrazňoval nedotknutelnost Dolní sněmovny (tedy sněmovny Poslanecké) jako hlavního politického činitele na politické scéně. Jednání proti vůli Dolní sněmovny označoval jako jednání proti vůli lidu. Jmenování Zemanovy/Rusnokovy vlády může jednání proti vůli Poslanecké sněmovny skutečně připomínat.

 

Velmi rychlé a razantní personální a jiné změny, které Zemanova/Rusnokova vláda provádí, mohou vypovídat o nejistotě, která se objevuje před zítřejším hlasováním. Kdyby nové vládě nebyla vyslovena důvěra, reálně by hrozilo, že ztratí i ty poslední zbytky politického mandátu k nějakým dalším změnám. Původně Zemanovu/Rusnokovu vládu odmítal doslova celý Parlament, uběhl však měsíc, nastalo hlasování a jak se zdá, bude vyrovnané.

 

Levicové politické strany se přiklání k podpoře levicové Zemanově/Rusnokově vládě, neboť cití hrozbu návratu "zlé" vlády pravice. Ze tří možných řešení současné situace (vláda pravicové koalice, levicová vláda pana Rusnoka, předčasné volby) vidí návrat pravicové koalice do vlády jako to nejhorší možné.

 

Česká politická pravice se striktně drží svého těsného stojedničkového práva na vládu a odmítá připustit jakoukoli jinou možnost. Že brojí proti levicové vládě premiéra Rusnoka, to je dáno již odlišnou politickou orientací. Že odmítají připustit předčasné volby, to je zase dáno kriticky nízkými volebními preferencemi.

 

Faktem ovšem zůstává, že prezident Miloš Zeman nevystupuje jako moderátor ani jako usmiřovatel (jak bylo deklarováno po jeho zvolení), ale vystupuje jako velmi silná a energická politická osobnost, která jakoby zkoušela, co bude všechno dovoleno. Kritiky se prezident Zeman dočkal od všech politických stran v zemi (vyjma "své vlastní" strany).

 

Některé jeho kroky jsou na hranici samotné ústavnosti, byť si velmi ostražitě dává pozor, aby ústavní rámec jeho pravomocí nebyl překročen. Co se týče dnes poměrně exponovaného termínu "ústavní zvyklosti", skutečně se nechová v duchu ústavních tradic a obyčejů. To je z konzervativního pohledu chybou, ovšem je nutné na tomto místě přiznat, že nějaký razantní zásah česká politická kultura opravdu potřebuje. Pan prezident se ovšem chová jako politický patolog, který systém ohýbá ve prospěch svých názorů - i proti vůli Poslanecké sněmovny (proti její vůli? to se koneckonců ukáže již při zítřejším hlasování).

 

Exkoaliční stojednička stále odmítá podpořit Zemanovu/Rusnokovu vládu, avšak levice ještě definitivní slovo neřekla. Před měsícem sice stále opakovala, že novou vládu nepodpoří a že trvá na předčasných volbách, nicméně s blížícím se hlasování o důvěře se názorové rozpoložení v řadách ČSSD mění. Přitom z jejich pohledu nejde jen o promarnění výhodné preferenční pozice pro případ předčasných voleb, ale i o budoucí souboj o voliče se stranou Zemanovců. Prezident tak možná sází na slabost ČSSD, která by ve strachu před návratem koaliční vlády dala raději přednost Zemanově/Rusnokové vládě. To by ale mělo nepochybně významný podíl na přeskupení volebních preferencí u levicových voličů směrem k vyšší podpoře Zemanovců (na úkor ČSSD).

 

Zítřejší hlasování s největší pravděpodobností dopadne špatně pro Zemanovu/Rusnokovu vládu. Uvidíme, jak se s tímto nezdarem vypořádá tak silná osobnost, jako je prezident Miloš Zeman. Určitě má v rukávu nachystaný další plán na nové razantní změny v politickém ovzduší ČR.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bohdan Procházka | úterý 6.8.2013 12:30 | karma článku: 12,98 | přečteno: 581x
  • Další články autora

Bohdan Procházka

Srebrenica - proč došlo k masakru muslimských mužů?

V těchto dnech si připomínáme dvacáté výročí od tzv. srebrenického masakru. Nemohu si ale nepovšimnout zcela zásadní neobjektivnosti ze strany českých, potažmo světových, médií.

11.7.2015 v 17:07 | Karma: 34,10 | Přečteno: 1439x | Diskuse| Ostatní

Bohdan Procházka

Kam kráčíš, Ukrajino? Patová situace

Situace na ukrajinském území se postupně dostala do patové situace. Separatisté stále ovládají některá východní území a vládním jednotkám se nedaří tato teritoria vojensky ovládnout a vzbouřence vytlačit. Naopak se separatistům podařilo dosáhnout několika strategických vojenských úspěchů. Světoví státníci se mezitím navzájem předhánějí v různých mírumilovných prohlášeních, ale situace na východě Ukrajiny se stále nelepší. Revoluce na Ukrajině a svržení legitimního prezidenta Janukovyče uvrhlo zemi do divoké bratrovražedné občanské války, ze které se velmi brzy stala celosvětová politická záležitost. Velmoci, zejména USA a Rusko, se navzájem obviňují z toho, kdo kritickou situaci způsobil, a navzájem na sebe uvalují nové a nové ekonomické sankce. Jaké jsou ale možnosti ukončení tohoto konfliktu?

3.2.2015 v 12:23 | Karma: 31,43 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Co dále s Řeckem? Aneb veká řecká černá díra.

Výsledky včerejších řeckých voleb jsou známy - vítězí krajně levicová strana Syriza, která reprezentuje nebezpečný směr. Ten směr, který Řecko přivedl v posledních desetiletích na samý okraj bankrotu. Řekové, místo aby se ponaučili a uvědomili si své chyby, hlasovali znovu pro směr umělého blahobytu na úkor zvyšujícího se zadlužení. Hlasují pro udržení neudržitelné životní úrovně. Vedení strany Syriza hlásá "Konec ponížení a utrpení", ale není to právě tohle, co si Řekové zaslouží? Žít v blahobytu na dluh, to není žádnou ctností. Co dále s Řeckem?

26.1.2015 v 14:04 | Karma: 18,97 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Je pomoc syrským rodinám hrozbou pro českou a evropskou stabilitu?

Těm, co pomoc syrským rodinám odmítají, říkají xenofobové, rasisté a častují je jinými urážkami, ať více či méně oprávněnými. Jenže nezapomínejme na tu naší slavnou demokracii, protože právě ti xenofobové a rasisté, na které vládní činitelé a zástupci různých lidskoprávních organizací tak hlasitě nadávají, jsou nositeli práv a svobod, jsou to ti, na nichž demokracie leží (nebo by měla ležet). Vláda i přes obecný odpor obyvatel schválila přijetí patnácti rodin ze Sýrie. Je to správný krok plný solidarity nebo vykročení do období destabilizace staré evropské kultury?

15.1.2015 v 13:58 | Karma: 30,00 | Přečteno: 860x | Diskuse| Společnost

Bohdan Procházka

Jaký je dlouhodobý cíl islámského terorismu? Oč vlastně běží?

Již několik let je západní společnost stále více šokována teroristickými útoky ze strany islámských radikálů. Útoky jsou brutální a většinou směřují proti civilistům, proti obyčejným lidem. Mezi lidmi se šíří strach, který se mění v nenávist vůči Islámu jako celku a vztah mezi muslimy a členy tzv. západních civilizací se nebezpečně vyostřuje. Po nedávném útoku ve Francii v médiích vystupuje mnoho odborníků, kteří se snaží odpovědět na různé otázky, avšak jedna zásadní chybí. Co je vlastně dlouhodobým cílem těchto útoků? Co si od nich jejich osnovatelé slibují? Oč vlastně běží?

11.1.2015 v 10:05 | Karma: 24,67 | Přečteno: 2460x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Jeden za šest, dva za deset. Překupníci ošidili na hokejovém MS už stovky lidí

13. května 2024

Premium Jeden za šestku, dva za desítku, říká u vstupu do metra Českomoravská v Praze u areny zhruba...

Nábor do ochranky pro olympiádu v Paříži selhává. Chybí osm tisíc lidí

13. května 2024

Premium Nedostatek bezpečnostních pracovníků na nadcházející letní olympiádě v Paříži vyvolává vážné obavy...

Ženské hlídky střeží ekvádorský amazonský prales. Chrání řeky i rodnou půdu

13. května 2024

Říkají si Yuturi Warmi a rozhodly se, že svůj domov, ekvádorský amazonský prales, budou chránit...

Po zřícení obytné budovy v Belgorodu zemřelo 12 lidí, úřady obviňují Ukrajinu

12. května 2024  11:48,  aktualizováno  23:04

Sledujeme online V ruském Belgorodu se částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova, podle úřadů v důsledku...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1400x
Nekouřím a nepiju! Kouřím jen cigarety, doutníky a dýmky a piju jen pivo, víno, likéry a nějakej ten tvrdej... 

Seznam rubrik