Alois Rašín - tvrdý nepřítel socialismu padl před 91 lety
Někteří Aloise Rašína obdivují, jiní nenávidí a dokonce se dnes najdou tací, kteří s atentátem souhlasí. Kdo vlastně byl Alois Rašín, když zůstal po boku T. G. Masaryka jedním z nejvyhlášenějších prvorepublikových státníků, jehož život vzbuzuje emoce a diskuse i po tolika letech?
V mládí byl Alois Rašín poměrně radikálním nacionalistou, ovšem v průběhu života se začal přiklánět ke konzervativnímu myšlení. Bezesporu se dá říci, že jeho myšlení bylo čistě pravicové, liberální. V některých aspektech se jeho přesvědčení dá nazvat přímo antisociální, čímž si proti sobě poštval ty nejnižší vrstvy obyvatel. Názory, které pokládal za správné, byl ochoten prosazovat za každou cenu, i když mu to vyneslo značnou nepopularitu. Negativně se stavěl především k socialismu, velkým sociálním výdajům a všem možným výhodám, které se poskytovaly některým skupinám (např. bývalým legionářům). Prosazoval úspornou a férovou pravicovou politiku, za což ho střední a vyšší vrstvy obdivovali a uznávaly.
V dopise adresovaném E. Benešovi v roce 1919 popisoval situaci mezi českým obyvatelstvem krátce po vzniku samostatného Československa. Většina lidí si prý tehdy myslela, že je bude živit stát, věřila ve všemocnost státu a že svoboda se obejde bez jejich poslušnosti. Je až zarážející ta nadčasovost, jakou Rašín vystihl myšlení českého národa. I dnes se většina z nás domnívá, že stát má zajistit nízké ceny, vysoké příjmy, zaměstnanost. Tento druh myšlení však Rašín k smrti nenáviděl a považoval ho za zhoubný. Podporoval individualismus a liberální až kapitalistické společenské uspořádání, aby byla každému zaručená svoboda do takové míry, aby byl schopen zajistit si sám živobytí (místo aby se spoléhal na všemocnost státu).
Jeho národohospodářské reformy však ve značné části obyvatel vzbudily doslova nenávist, ačkoliv s odstupem času je nutné podotknout, že díky těmto reformám se v následujících letech stalo Československo vysoce vyspělou průmyslovou zemí s nízkou inflací a silnou měnou. V těch letech jsme patřili k nejvyspělejším a nejbohatším státům světa. Strůjce tohoto úspěchu však byl po zásluze tvrdě potrestán a to ze strany politických odpůrců - socialistů. Mladý komunistický aktivista zákeřně zezadu zastřelil Aloise Rašína v Praze v Žitné ulici, ráno v 9 hodin 5. ledna 1923. Šlo o historicky jediný úspěšný atentát na vysokého českého státníka. Alois Rašín sice ještě více než měsíc přežíval v péči lékařů, jeho stav však byl beznadějný a 18. února 1923 svým zraněním podlehl - tedy přesně před 91 lety.
Následky atentátu byly celospolečenské. Díky k tomu, že atentát byl spáchán levicovým aktivistou (stejně jako pokus o atentát na předsedu vlády Kramáře v roce 1919), následovaly po celé zemi protilevicové demonstrace. Následně začaly vznikat i krajněpravicové strany a myšlení českého národa se posouvalo doprava. S odstupem času však lze říci, že k žádnému vážnému pravicovému příklonu u české populace nikdy nedošlo. Češi vždy měli blíže k politické levici. Dokladem toho může být například velmi nízká podpora českého fašistického hnutí, zatímco socialistické strany měly vždy podporu významnou.
Bývalý generální guvernér ČNB Zdeněk Tůma v souvislosti s Aloisem Rašínem pronesl: "On to, co říkal, tak také žil. Jestliže hovořil o střídmosti a o uvážlivém hospodaření, tak to bylo nejen ve vztahu k státu, ale i k vlastnímu životu. Takže pokud se díváme do minulosti a hledáme nějaké vzory, tak určitě Rašín patří mezi ty, kteří si zaslouží místo na piedestalu Československa."
Pokud někdy hledáme rozdíl mezi politikem (který se snaží získat politickou moc) a státníkem (kterému jde výlučně o dobro státu a to bez ohledu na osobní zájmy), musíme bez dlouhého přemýšlení uzat, že Alois Rašín byl skutečným státníkem, který se vůbec nezatěžoval veřejným míněním a činil pouze takové kroky, o kterých byl přesvědčen, že jsou v zájmu státu. Dnes jsou politici zvyklí kupovat si voliče za široké státní výdaje do různých sociálních fondů, byť za cenu zadlužování státu. To by Alois Rašín tvrdě odsoudil. Věříl tomu co dělá a jak to dělá a i když dnes vnímáme některé jeho kroky přinejmenším jako sporné, šlo nepochybně o státníka, který v současné České republice nemá žádného následovníka (a to ve smyslu charakterovém, tak i ve smyslu názorovém).
Bohdan Procházka
Srebrenica - proč došlo k masakru muslimských mužů?

V těchto dnech si připomínáme dvacáté výročí od tzv. srebrenického masakru. Nemohu si ale nepovšimnout zcela zásadní neobjektivnosti ze strany českých, potažmo světových, médií.
Bohdan Procházka
Kam kráčíš, Ukrajino? Patová situace

Situace na ukrajinském území se postupně dostala do patové situace. Separatisté stále ovládají některá východní území a vládním jednotkám se nedaří tato teritoria vojensky ovládnout a vzbouřence vytlačit. Naopak se separatistům podařilo dosáhnout několika strategických vojenských úspěchů. Světoví státníci se mezitím navzájem předhánějí v různých mírumilovných prohlášeních, ale situace na východě Ukrajiny se stále nelepší. Revoluce na Ukrajině a svržení legitimního prezidenta Janukovyče uvrhlo zemi do divoké bratrovražedné občanské války, ze které se velmi brzy stala celosvětová politická záležitost. Velmoci, zejména USA a Rusko, se navzájem obviňují z toho, kdo kritickou situaci způsobil, a navzájem na sebe uvalují nové a nové ekonomické sankce. Jaké jsou ale možnosti ukončení tohoto konfliktu?
Bohdan Procházka
Co dále s Řeckem? Aneb veká řecká černá díra.

Výsledky včerejších řeckých voleb jsou známy - vítězí krajně levicová strana Syriza, která reprezentuje nebezpečný směr. Ten směr, který Řecko přivedl v posledních desetiletích na samý okraj bankrotu. Řekové, místo aby se ponaučili a uvědomili si své chyby, hlasovali znovu pro směr umělého blahobytu na úkor zvyšujícího se zadlužení. Hlasují pro udržení neudržitelné životní úrovně. Vedení strany Syriza hlásá "Konec ponížení a utrpení", ale není to právě tohle, co si Řekové zaslouží? Žít v blahobytu na dluh, to není žádnou ctností. Co dále s Řeckem?
Bohdan Procházka
Je pomoc syrským rodinám hrozbou pro českou a evropskou stabilitu?

Těm, co pomoc syrským rodinám odmítají, říkají xenofobové, rasisté a častují je jinými urážkami, ať více či méně oprávněnými. Jenže nezapomínejme na tu naší slavnou demokracii, protože právě ti xenofobové a rasisté, na které vládní činitelé a zástupci různých lidskoprávních organizací tak hlasitě nadávají, jsou nositeli práv a svobod, jsou to ti, na nichž demokracie leží (nebo by měla ležet). Vláda i přes obecný odpor obyvatel schválila přijetí patnácti rodin ze Sýrie. Je to správný krok plný solidarity nebo vykročení do období destabilizace staré evropské kultury?
Bohdan Procházka
Jaký je dlouhodobý cíl islámského terorismu? Oč vlastně běží?

Již několik let je západní společnost stále více šokována teroristickými útoky ze strany islámských radikálů. Útoky jsou brutální a většinou směřují proti civilistům, proti obyčejným lidem. Mezi lidmi se šíří strach, který se mění v nenávist vůči Islámu jako celku a vztah mezi muslimy a členy tzv. západních civilizací se nebezpečně vyostřuje. Po nedávném útoku ve Francii v médiích vystupuje mnoho odborníků, kteří se snaží odpovědět na různé otázky, avšak jedna zásadní chybí. Co je vlastně dlouhodobým cílem těchto útoků? Co si od nich jejich osnovatelé slibují? Oč vlastně běží?
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval masivní výpadek proudu
Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či...
Bratislavský hrad symbolem Maďarska. Televize pobouřila klipem k hymně
Maďarská televize M1 považuje za jeden ze symbolů Maďarska i Bratislavský hrad. Ten se ukazuje v...
Požár v lakovně na Tachovsku nepřežil jeden člověk, hasiči evakuovali 40 lidí
V Chodové Plané na Tachovsku hoří v areálu výrobní firmy. Podle prvotních informací jde o požár...
Putin oznámil třídenní klid zbraní, bude trvat během oslav konce války
Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o třídenním klidu zbraní v bojích proti Ukrajině během oslav...

Pronajmu pěkný byt v klidném prostředí v Praze
Na Cikánce, Praha 5 - Radotín
14 000 Kč/měsíc
- Počet článků 39
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1394x