Kosovo

Kosovo se rozhodlo býti samostatným státem a to tak, že svévolně. Na scéně světové diplomacie se rozbouřilo moře. Jednostranný akt vyhlášení nezávislosti ze strany Kosovských Albánců vrhá klíny mezi tradiční přátele a nadále vyostřuje vztahy mezi rivaly světové politiky. Také se podíváme na naší domácí politickou scénu ač je ve světovém kontextu názor panů Paroubka či Klause vcelku bezvýznamný...

Kosovo se rozhodly uznat státy, které nemají větší problémy se separatistickými oblastmi svého uzemí. Takovými jsou Německo ( které vždy stálo na proti srbské straně ),Francie a Itálie. Překvapivé je rozhodnutí Velké Británie neb te by se mohlo stát, že se jednou Skotsko vydá směrem k nezávislosti a pak už by zde byla jen malá Británie, ale toto rozhodnutí je způsobeno zejména orientací V.B. směrem na U.S.A.

Proti jsou státy jako Španělsko, Slovensko a tradiční odpůrci západní politiky Rusko a Čína. Je smutné, že velká část EU vystavuje značně nepřijemné situaci Španělsko s jeho Baskickými separatisty a také potencionálně odtažitým Katalánskem, protože tyto oblasti Španělska by mohli využít přiležitosti a pokusit se vydat cestou kosovskou.

Slovenské rozhodnutí je výsledkem vládnutí ultrapopulistické vlády, která obsahuje osoby typu pana Sloty. Je to vypočítavé gesto vůči veřejnému mínění neb je to také zároven vzkaz Madarské menšině na Slovensku a zároven gesto nacionalistické neb přece Slovensko nenechá slovanké bratry na holičkách. ( ovšem ve skutečnosti pro ně neudělá nic krom tohoto gesta výhodného zejména pro Slovensko samé )

Ruský postoj je krom soupeření s U.S.A. také značně ovlivněn jejich vlastním Kosovem, toto Kosovo se jmenuje Čečensko a i zde probíhala genocida domácího obyvatelstva s následnými excesy z druhé strany. Rusko svým postojem dává najevo světu, že nikdy nehodlá uvažovat o dělení svého státu na základě přání obyvatel té dané oblasti, což je legitimní postoj. Ovšem je zajímavé, když se toto srovná s okamžitou reakcí separatistů v Gruzii ( požadují také samostatný stát, ale nejlépe přičlenění k Rusku ), kterým nepochybně vydatně pomáhá Rusko.

No a Čínský postoj je určovaný tibetskou otázkou a ještě bolestivým vředem v očích čínských imperialistů jenž žádají navrácení Taivanu do lůna říše.

Na domácí politické scéně nepřevapuje negativní postoj Jiřího Paroubka a jeho stále ještě stádní socialní demokrcie. Jeho názor není veden svědomím ani vědomím, ale pouze jeho hlavním zájmem. On je barometrem průzkumů veřejného mínění tedy populistou. A v této otázce se v ČR ani žádný průzkum ani dělat nemusí. Postoj občanů je vzhledem k naší minulosti ( Sudety ) i vzhledem k naší spřízněnosti se Srby vcelku předvídatelný...

Negativní ostoj prezidenta Klause vyplývá z jeho role a potřeby vyjadřovat se jasně i k věcem , kde by se vzhledem k jeho roli mohl vyjádřit diplomatičtěji, ale je to samozřejmě jeho právo a z jeho pohledu i povinnost.

Postoj naší vlády dává najevo její nelehkou situaci. Musí se rozhodnout tak aby neohrozila své dlouhodobé diplomatické počiny ( viza, předsednictví Eu atp. ) a zároven aby dala najevo, že tak uplně nesouhlasí. Proto počká do poslední chvíle, což se dá taky považovat za jisté gesto...

Já osobně jsem taktéž proti samostatnosti provincie Kosovo, ale plně souhlasím s vyčkávací taktikou naší vlady jejiž diplomatická síla je malá a nebylo by moudré ji vyčerpat na otázce nás se netýkající.

Skydream 

Autor: Filip Bohata | čtvrtek 21.2.2008 16:37 | karma článku: 11,15 | přečteno: 1197x