Jenže, láska… (povídka)

„Osud tě dostihl a já ti už nemůžu pomoct, i kdybych chtěla“ opakovala si, když zjistila, co se mu stalo. Jsem už jinde, s někým jiným a je mi dobře!

„Nesmíš mu pomáhat, nesmíš, nesmíš…“ Křičela na sebe! Zaslouží si každou minutu bolesti. Ty nánosy lží, nesmyslná gesta, skrývání, přetvářka, hloupost…. se někde musely projevit. Svět má přece svoje legrační způsoby, jak zajistit rovnováhu. Měla bys přece mít radost z jeho trestu!

Jenže, láska…

Ta druhá žena v ní… poloviční anděl.

Věděla, že i tím, že říká, že mu už nemůže pomoct, mu pomáhá. Protože s ním komunikuje, což by neměla! Věděla, co by měla udělat. Odstěhovat se, smazat maily, vyprázdnit disky, změnit hesla… Odejít. A neotáčet se, hlavně se neotáčet.

Jenže se otočila. Z úst se jí draly věty… Proč já? Proč já? Proč sis vybral mě? V celém světě plném lidí? Proč já? A zkus pro změnu mluvit pravdu. Uplnou pravdu! Protože…. Kola tvého osudu se začala točit a já to sleduju a vím, kam to směřuje, a mám o tebe vážně strach. Musíš se obrátit správným směrem, musíš zahájit svoji poslední zpověď, jinak umřeš, a já (nenáviděla se za to) tě nechci vidět umírat. Prostě nechci, ani po tom všem.

Nečekala nic, prostě řekla, co měla a chtěla jít dál.

Jenže… promluvil k ní nazpátek. „Chceš pravdu?,“ zeptal se. "Opravdu si myslíš, že pravda pomůže? Řeknu ti něco o pravdě. My ďáblové ji známe v její ryzí kráse a věř mi, v pravdě není žádná útěcha, najdeš v ní jenom bolest.“

„Tobě pomůže, mě zničí, ale chci ji i tak pro změnu vidět padat z tvých prolhaných úst,“ myslela si a věděla, že zachraňovat ho neustále a navzdory všemu v jakékoliv době i čase, je jejím poslaním. Znovu! Do háje s tím. Může člověk milovat ďábla? Může.. ale proč?

„Dobře…Tak tady máš pravdu.
To, co teď řeknu, je poctou všemu, cos pro mě udělala. Vím o každé maličkosti. Vím to všechno, i když jsem předstíral, že ne a šlapal ti po obličeji. Jsi moje inspirace, esence, základna. Bez tebe jsem nebyl ničím a nedokázal bych, ani jedinou věc. Zůstal bych tam, kdes mě našla a můj život by se točil v kruhu. To tys mě stvořila, dalas mi sílu a tolik lásky, že jsem ani nemusel jíst.

Ale varoval jsem tě. Tolikrát. Drž se ode mě dál! Nemůžeš mě uzdravit. Nemůžeš pomoct mé prohnilé duši (pokud něco takového vůbec mám), hnusné podstatě. Jenže tys mě neposlechla a já jen bral a dělal jsem, co je mi přirozené. Ničil. I toho, koho jsem miloval úplně nejvíc.

První roky jsi to zvládala. Jak strašně jsem tě obdivoval! Věřila jsi, že mě přemůžeš. Umlátíš laskavostí. A já jen bral a bral a ubližoval. Ale překvapila jsi mě. Měla jsi výdrž, sílu a odhodlání, jako nikdo, koho znám, rozuměla jsi mi, jako nikdo předtím.

Tvoje odvaha mi učarovala. Zamiloval jsem se, jak se jen ďábel může zamilovat. Dělal jsem hloupé romantické kousky, že se mi v pekle smáli. Ještě slyším ten pobavený řehot. Nemohl jsem přestat. Pralo se to ve mně. Chtěl jsem se pro tebe změnit. Chtěl jsem být na tvojí straně. Ale nikdy jsem to nedotáhl do konce a nakonec jsem tě znovu opustil, zkusil ponížit a díval se, jak krvácíš. A pak jsem překvapeně zíral, jak si s lehkostí zalepuješ rány a přicházíš znovu. Pro další výprask. Jen kvůli mně. Jen kvůli té léčivé moci, co máš a šanci, co sis myslela, že si v tomhle životě zasloužím.

Zničil jsem to všechno. Promarnil jsem příležitost, která přichází jen jednou. A vím, že není cesty zpátky. Už nikdy s nikým nebudu tančit tak, jako s tebou. Moje provinilé nohy ztratily rytmus. Bylo tak jednoduché tě mást a pohrávat si, ale vím, že nejsi žádný blázen. A žes věděla, co dělám, jen jsi mě prostě nechala, protože jsi tak dobrá, že to jinak neumíš.

Nikoho nebudu milovat tak, jako tebe.. Když se podívám do tvých smutných očí, vidím celý ten příběh. Prožívám znovu každou jizvu, co jsem ti udělal.  Nikdy jsem ti neměl lhát, neměl jsem tě zradit a ublížit ti.

Chce se mi křičet, abys zůstala…. Zůstaň! Zůstaň!!!! Ale zároveň vím, že co jsem ti udělal, je tak špatné a odporné, že mě tu musíš nechat! Opusť mě, odejdi. Nezachraňuj mě, nestojím za to!“

Zírala na něj. Každá věta, kterou řekl, byla nejčistší pravda, na kterou čekala tolik let. Nemýlil se ani v jediném detailu. Problém byl, že měl pravdu i v tom, že pravda jí vůbec nepomohla – i když myslela, že se jí uleví, až to od něj uslyší – bylo to zcela naopak. Její tělo se poroučelo k zemi. Sedla si na podlahu a oči začaly samy produkovat obrovské množství hustě vodnaté soli. Nikdy takhle nebrečela. Slzy plavaly a ztrácely se v širokém potoce. Nemohla se zastavit. Za chvíli neměla skoro oči. Tolik chtěla zůstat a věřit. Obejmout ho a přestat ho nenávidět. A zároveň, i když si to nechtěla přiznat, věděla, že to nejde.

Druhý den ráno vstal a nic ho nebolelo. Věděl, že mu zase pomohla.
Druhý den ráno.... už nevstala.

 

 

 

Autor: Tereza Boehmová | sobota 25.6.2016 13:09 | karma článku: 19,30 | přečteno: 644x
  • Další články autora

Tereza Boehmová

Knížka pohádek Zuzanka a Goldýš slavnostně pokřtěna a vypravena do světa

Publikuji (jako soukromý blog) pár fotografií z uvedení knížky pohádek Zuzanka a Goldýš na trh. Na křtu panovala veselá atmosféra, přišlo hodně lidí a spoustu podpisů si užily i dvě ilustrátorky Anna a Emma Boehmovy.

8.11.2018 v 17:03 | Karma: 5,71 | Přečteno: 299x | Diskuse| Média

Tereza Boehmová

Pozvánka na křest knihy Zuzanka a Goldýš

Milí čtenáři a blogeři, podařilo se mi dopsat knížku pohádek Zuzanka a Goldýš, která se teď objevila v kamenných obchodech i online knihkupectvích. Srdečně Vás zvu na křest 18.10. 2018, v 17:00. Neoluxor, Václavské nám. 41, PH 1.

30.8.2018 v 20:24 | Karma: 7,08 | Přečteno: 297x | Diskuse| Kultura

Tereza Boehmová

Milí voliči Andreje Babiše, prosím odpusťte si už…

Znáte ten příběh... Byla krásná, mladá, sexy, zdála se čestná, přímá a upřímná, přísahala vám věrnost a vy jste s ní vstoupili dobrovolně a s velkou parádou do svazku manželského.

11.10.2017 v 14:12 | Karma: 44,09 | Přečteno: 8154x | Diskuse| Politika

Tereza Boehmová

Nové články na boehmova.blog.sme.sk

Toto je soukromý článek, kam si budu postupně přidávat odkazy na texty, které zveřejním na blogu sme.sk. Je určen těm čtenářům, kteří rádi četli moje texty - aby je nemuseli hledat. Stačí prokliknout.

23.5.2017 v 11:29 | Karma: 12,65 | Přečteno: 558x | Diskuse| Společnost

Tereza Boehmová

Můj blog najdete nyní "v exilu" na sme.sk

Jak už víte, odešla jsem z pozice administrátorky blogu iDNES.cz na protest proti zneužívání médií vlastněných šéfem ANO Andrejem Babišem pro vlastní politické potřeby.

14.5.2017 v 17:38 | Karma: 15,79 | Přečteno: 725x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Státní správa je pro pracovníky málo atraktivní, řekl Stanjura. Chce ji reformovat

18. června 2024  11:17

Česko by mělo reformovat systém odměňování státních úředníků a více řešit efektivitu výdajů ze...

Je tu tropický den. Ve středních Čechách a na Moravě bude přes 31 stupňů

18. června 2024  7:30,  aktualizováno  10:43

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty na řadě míst nad 31 stupňů. Vysokými...

Ženě za vraždu partnera na Semilsku hrozí až 18 let vězení, je ve vazbě

18. června 2024  10:41

Ženě obviněné z vraždy partnera na Semilsku hrozí vězení od 10 do 18 let. Stíhaná je vazebně,...

Pchjongjang se chystá na Putina, Rusko zahájilo manévry v Pacifiku

18. června 2024  10:25,  aktualizováno  10:33

Ruský prezident Vladimir Putin míří do Severní Koreje na dlouho očekávanou návštěvu. Předchází ji...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 393
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4507x
Nová knížka pohádek Zuzanka a Goldýš mi vychází právě nyní, už je v knihkupectvích nebo možno koupit i přímo na www.boehmova.cz

Aktuálně spolupracuji s časopisem Reflex. Ráda píšu fejetony, pohádky a básničky. Vyšly mi zatím dvě knížky Matka z cukru a oceli a pohádky Zajíček Zlobílek.  Vystudovala jsem žurnalistiku, žila chvilku v USA, v Praze jsem pak pracovala například v rubrice názory MF DNES jako editorka.
Píšu články a fejetony do různých časopisů a zabývám se firemním PR.

Na svět se dívám optikou liberální feministky. Mám velmi ráda milé a chytré muže, kteří si nemyslí, že žena je jen služka a ozdoba, ale životní partnerka a u ženy ocení inteligenci a vtip.

Od roku 2007 do května 2017 jsem pracovala pro iDNES.cz - jako administrátorka tohoto blogu, pozici adminky jsem opustila na protest proti zásahům majitele Andreje Babiše do obsahu novin. Cítím, že nemohu být po těchto událostech součástí značky iDNES a MF DNES..
Odcházím sem: https://boehmova.blog.sme.sk/