Dnes je Mezinárodní den leváků, tedy všechno nejlepší, kolegové!

13. srpna se slaví Mezinárodní den leváků. Pokud máte nějakého v rodině, nezapomeňte na něj, určitě ho to potěšíte a překvapíte.

Od oficiálního uznání existence leváků tehdejším Ministerstvem školství v r. 1967 uplynulo již hodně let. Zatímco v dobách dřevního socialismu nebylo pro leváky nic a škrabky na brambory či nůžky mi dovážel otec z devizové ciziny jako šokující novinky, v poslední době se objevily nejen obchody pro leváky, ale i v běžném obchodě můžete sehnat speciální propisky, pera i tužky, napomáhající správnému držení psacího náčiní.
 
Co se týče četnosti leváctví v populaci, v tom se nejrůznější autoři liší, zatímco já jsem se ještě učila o 7% zastoupení leváků v populaci,  Coren a někteří další autoři uvádějí 10%. Pokud si vyzkoušíte stranovou preferenci oka, nohy a ucha, podle Corena dává přednost levé noze 20%, levému oku 30% a levému uchu dokonce 40% populace. Pokud člověk dává přednost levé ruce a např. pravému oku nebo noze, hovoříme o tzv. zkřížené lateralitě.

Zajímavou teorii o preferenci levé strany u zvířat popisuje tento článek, kde se uvádí, že pravostranná orientace zvířat je pro ně výhodnější, avšak určité procento zvířat bude mít větší šanci, když poběží při útoku predátora na opačnou stranu než většina. S uváděnými procenty zastoupení levostranné zvířecí populace však nesouhlasí výzkum Corena u opic, kdy uvádí až 50% zastoupení levorukých primátů.

Leváctví je většinou dědičné, pokud se vyskytovalo v rodině již dříve, většinou se setkáváme s leváctvím nezkříženým, kde převažuje pravá mozková hemisféra. Takoví leváci mívají méně problémů - bývají zdatní, úspěšní a šikovní. Druhý typ leváků se vyznačuje různými nerovnoměrnostmi ve vývoji duševních funkcí. Nerodí se však pouze úplní praváci a úplní leváci, ale skládáním dědičných vlivů se rodí i děti s určitým překřížením funkcí - např. pravoruké a levozraké, nebo dokonce s určitou "mozaikovostí" ve funkční činnosti.

Co však leváky asi nepotěší, jsou objevy, na které poukazuje František Koukolík: Leváci častěji trpí nespavostí i alergickými onemocněními, mají být častěji alkoholiky a častěji páchat sebevraždy. S přibývajícím věkem má počet leváků klesat rychleji než počet praváků. V deseti letech je v populaci 15 % leváků, v osmdesáti méně než 1 %. Coren užil americkou Basebalovou encyklopedii a zjistil, že střední věk, v němž umírali praváci, je 75 let, zatímco u leváků 66 let. Rozdíl ve střední délce dožití může být důsledkem odlišných způsobů porodu, vývoje v raném dětství, spánkových i imunologických obtíží i poruch chování, jakož i vyšším počtem nehod. Pravděpodobnost úrazu doma nebo v zaměstnání je u leváků o 90 % vyšší než u praváků, což je pochopitelné, neboť leváci žijí ve světě stvořeném pro praváky. Úmrtnost leváků následující po těchto úrazech je 6x vyšší než u praváků. Podle výzkumů britských lékařů se u leváků vyskytují častěji některé choroby, například průduškové astma, migréna, cukrovka a Crohnova nemoc. Jde o nemoci, kde hraje významnou roli imunitní systém.

Pro nácvik některých dovedností nestačí levákům však pouze specializovaný nástroj, ale tajemství tkví ve správném vysvětlení levákovi, jak na to. Zde najdete např. návod, jak levačku naučit háčkovat.
 
Pokud před vámi leží nelehký úkol - naučit psát levácké dítko, nečekejte, až si osvojí spoustu nectností špatného držení pera, díky kterým bude mít nejen nečitelný rukopis, ale bude trpět i křečemi v ruce a výrazně zpomalené psaní ho bude ve škole silně znevýhodňovat. Je potřeba zařadit uvolňovací cvičení a začít psaní na tabuli nebo na stěně s balicím papírem, při psaní do výšky totiž dítě neni sváděno tolik ke špatnému držení psacího náčiní. Uvolňovací cvičení si můžete zakoupit na volných listech též ve specializovaných obchodech s pedagogickou literaturou. Tyto vzory pak při cvičení děti lehce obtahují. Pokud má váš potomek lateralitu zkříženou a plete si vpravo a vlevo, nahoře a dole, začněte nacvičovat ještě v předškolním věku, k dispozici jsou opět listy pro procvičování rozlišení prostoru na pravé - levé a horní - dolní a rozkládání slov na písmena před nácvikem do školy.

Drápovité držení pera

 
U dítěte se zejména při rozčilení můžete setkat i s tzv. zrcadlovým viděním, kdy dítě má tendenci psát zrcadlově obrácená písmena. Trpělivým procvičováním toto samovolně zmizí, pak se to však může zábleskovitě opět vyskytnout při stresu.

Při prvním psaní využijte velký prostor - např zeď, tabuli či balicí papír na dveřích. To dítěti umožní použít velké svaly na pažích a prstech. Položte svou levou ruku přes ruku dítěte a veďte jeho pohyby. Levoruké děti by měly držet tužku alespoň 2 cm nebo více od konce a lépe tak viděly, co píší. Pro tento nácvik poslouží buď speciálně upravená pera, tužky nebo voskovky nebo držátko Tymichové. Jedná se vlastně o plochý trojboký jehlan s dírkou uvnitř, kterou se provleče tužka a toto držátko nutí dítě držet tužku ve špetce a nesvírat ji křečovitě. Takové držátko lze lehce zhotovit z fima a navléci na psací náčiní.
 

Spodní držení pera

 

Naučte dítě hned zpočátku umístit papír na levé straně těla a může být pootočený ve směru hodinových ručiček v úhlu dvacet až třicet stupňů. To by mělo pomoci dostat ruku do správné polohy dospodu pod řádku, do které se píše. Mnoho leváků však papír raději nenatáčí. Pokud dítě není vyhraněný levák a není jasné, k jaké ruce se přiklání, je dobré mu čas od času tužku nebo pastelku přehazovat, aby zkoušel psát oběma rukama než si vybere tu správnou.
 

Správné držení pera

 

Ke slavným levákům se řadí např. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Pablo Picasso, Julius Caesar, Wolfgang Amedeus Mozart, Ludwig Van Beethoven, Marie Curie, Bob Dylan, Jimmi Hendrix, Paul McCartney, Sting, David Bowie, Phil Collins, George Michael, Annie Lennox, Celine Dion, Mark Knopfler, Paul Simon, Ringo Starr, Steve McQueen, Peter Ustinov, Charlie Chaplin, Fred Astaire, Robert Redford, Tom Cruise, Robert De Niro, Sylvester Stalone, Bruce Willis, Jim Carrey, Greta Garbo, Julia Roberts, Angelina Jolie, Nicole Kidman, Emma Thompson, Demi Moore. Pokud vás další slavní leváci, obšírný seznam světoznámých leváků najdete zde. Ani čeští leváci nezůstali pozadu, patří k nim Martina Navrátilová, Petr Korda, Stela Zázvorková, Jiřina Jirásková, Tatiana Wilhelmová, Martin Stropnický, Eliška Balzerová, Robert Kodym a další.

 

Speciální pera velmi ulehčují psaní

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Bočková | pátek 13.8.2010 8:05 | karma článku: 31,18 | přečteno: 6756x