Black wednesday v Lidlu

Kauza černošského modela v katalogu společnosti Lidl prolétla Českem jako průjem z prošlého bramborového salátu a dokonce dosáhla až k našim sousedům. Tedy ani já nezůstal nezasažen.

Kauza černošského modela v katalogu společnosti Lidl prolétla Českem jako průjem z prošlého bramborového salátu a dokonce dosáhla až k našim sousedům. Tedy ani já nezůstal nezasažen. Stejně jsem už nějaký čas chtěl napsat text věnující se podobné problematice.

              Nejdříve ale k samotné kauze. První věc, která mě napadla, když jsem kauzu zaregistroval, bylo, proč zrovna tohle? Snad každý leták či katalog, který se mi dostal do rukou, obsahuje nějakého toho černého modela či modelku a reklamních spotech jsou hojně zastoupeni (kupříkladu na DM). Tak proč zrovna vadí ten v Lidlu? Lidem do hlavy nevidím, ale pravděpodobně vadí všichni a nějaký ten nesouhlasný komentář se objeví vždycky, tedy reakce na tuto kampaň nebyla ničím výjimečná. (mohu se mýlit, nemám statistická data) Proč tedy tolik povyku? Pravděpodobně jde o uměle vyvolanou kauzu, aby se vyznavači miltikultu měli zase nad čím rozčilovat a utužovat ve svém přesvědčení. Nebo se také může jednat o skvělou marketingovou kampaň Lidlu. Kdo ví že?

                Tím neříkám, že by zveřejněné komentáře byly v pořádku. Jednalo se o vcelku hloupé reakce na trivialitu a jejich pisatelé bohužel neztrapnili jen sebe, ale i ostatní, kteří odmítají multikult. Můžeme být jen rádi, že sluníčkáři jsou tak osvícení a netrpí předsudky, takže nás kvůli pár hloupým jedincům nebudou odsuzovat všechny že? Přeci jen blbci se najdou na obou stranách. Stačí si vzpomenout na Kohouta v pořadu Máte slovo, pisatele, který si stěžuje, že v počítačové hře Kingdom come: deliverance, odehrávající se v Čechách za husitských válek nejsou žádní černoši nebo dívku, která do světa hlásá, že nebyla znásilněna migranty. Jen si nejsem jist, zda to oznamuje jako „dobrou“ zprávu nebo si stěžuje. Jen o blbcích z multikultu se nedělají články. Možná proto, že tam hloupost je norma, než exces pár jedinců.

                Teď k samotnému černochovi na letáku. Přiznám se, že i mě zarazí, když na podobnou situaci narazím, ať už je to v letáku nebo televizi, a řeknu si, že to není správné. Jaké procento populace tvoří černoši v ČR? Nula nula nic. Přesto nějakého najdeme všude, jako by byla povinnost mít v zastoupení aspoň jednoho. Pokud je poměr černochů v reklamě a televizi mnohem větší, než poměr černochů žijících v ČR, tak se nabízí otázka čím to je? Jsou o tolik hezčí či reprezentativnější, než my, že je jejich zastoupení v reklamě a mediích větší, než by odpovídalo jejich počtu v populaci? Pravděpodobně nikoliv. Jsou tam jen kvůli barvě své pleti, aby firmy ukázaly, jak jsou světové a módní. Pokud je kvalifikací barva pleti, tak se jedná o rasismus a rasisté nejsou ti, kteří si na to stěžují, ale ti, kteří toto podporují. Takoví Asiaté mají v ČR daleko větší zastoupení než černoši a přesto jejich zastoupení v televizi a reklamě je minimální. Kolik znáte moderátorů či reportérů původem z Asie? Mně se nevybavuje žádný, ale za to černoši mají zastoupení hojné. (Black Ray, Tvarůžková…)

                Někdo může namítnout, že o nic nejde, že se jen dělá z komára velbloud. Takovým lidem bych doporučil vrátit se do školky a poslechnout si pohádku o Smolíčkovi a třech jezinkách. Stačí se podívat na západ o nás, kde jsou v tomto mnohem dál. Každý film či seriál musí být rasově vyvážený a být tam smíšený pár. Černoši jsou pak implementováni i do historických filmů či seriálů, kam prostě nezapadají. Příkladem za všechny může být seriál The Hollow Crown, který se odehrává za války růží v Anglii a vévodu z Yorku hraje černoch či šestnáctiletou anglickou královnu (Margaret z Anjou) padesátiletá černoška. (Sophie Okonedo) Opět si umím představit sluníčkáře, který přijde s prázdným argumentem: „A proč ne?“ (Mimochodem jedná se o chybu v lidském myšlení Ospravedlnění) Pokud bychom tohle brali jako relevantní, tak by příště mohl šestnáctiletou anglickou královnu hrát osmdesátiletý Číňan a Jindřicha VIII. by mohla hrát třináctiletá holčička. Proč by přeci ne, že? Věci by pak ale zcela ztrácely smysl. Za čas bychom si mohli říci, že 1+1=592. Co na tom, že to tak prostě není. Žijeme v moderní společnosti, kde netrpíme předsudky a možné je vše, co chceme. Jen by mě zajímala reakce na opačnou situaci, kdy si Martina Luthera Kinga či Nelsona Mandelu střihl bílý herec.

                Jedná se o filmy či seriály, tak namítnete, že se na ně nemusíme koukat že? Jenže ono se to projevuje i do reálného života, kdy správná barva kůže či sexuální orientace je lepší kvalifikací, než schopnosti. Vzpomeňme na Conchitu Wurst, které lidé posílali hlasy jen proto, aby ukázali, jak jsou pokrokoví a tolerantní. Tento týden vyhrála miss Helsinky černoška, která je ošklivá, jak místo kam slunce nesvítí. Tedy vyhrála jen proto, aby porota ukázala, jak je pokroková. V takové Kanadě mají dokonalé složení vlády z pohledu zastoupení menšin. To se určitě nepovedlo přirozeně, kdy se zvolil ten nejvhodnější kandidát na danou funkci. Musela tedy být upřednostněna příslušnost k nějaké menšině nad schopností a kvalifikací a to poškozuje celek. Při volbě Obamy američtí černoši nepokrytě přiznávali, že ho volí jen kvůli barvě jeho pleti. (Kdyby toto řekli bílí Američané, to by bylo povyku.) Jak se mu povedlo destabilizovat svět, jsme viděli. Stejné je to s pozitivní diskriminací, politickou korektností či 50% zastoupení pohlaví.

                Jde o projev hédonistické morálky sluníčkářů, kterým nejde o to, aby udělali správnou věc, protože je správná, ale jde jim o vlastní sebeuspokojení. Nepomáhají proto, aby pomohli druhému, ale proto, aby se oni cítili dobře. Uvažování sluníčkáře pak může shrnout takto: „Elity z Bruselu říkají, že dobří a pokrokoví lidé zastávají tyto názory a tak je budu zastávat taky, abych se mohl považovat za dobrého a pokrokového člověka.“ Je to stejné, jako když „hodný“ žák nahlásí paní učitelce, kdo si dopisuje domácí úkoly před hodinou či opisuje během testu. Jedná se o stejný typ myšlení, který vedl lidi k udávání sousedů a kolegů za minulého režimu, že mají kontrarevoluční myšlení. Za války by pak udávali souseda za spolupráci s odbojem. To vše aby se jim dostalo pochvaly od autority nebo aby měli pocit vlastní důležitosti. Tohle myšlení je v lidech stále, jen s tím rozdílem, že dnes se udává a pranýřuje za nesouhlas s multikultem. Všichni ti, co nadávají na rasistické čecháčky, hned mají důvod cítit se nadřazeně a mít pocit výlučnosti jako pan Spravedlivý, který kárá ty ubohé, co nemají názor v souladu s bruselským vůdcem multikultu. Osobně dám přednost rozumu před pochvalou velkého bratra.

                Jelikož jsem byl upozorňován na dlouhé texty, tak můj názor, jaký bychom měli mít přístup k cizincům, si můžete přečíst v dalším článku. Můj dům, můj hrad. Aneb: Jak přistupovat k cizincům.

Autor: Michal Blahout | pondělí 9.1.2017 16:02 | karma článku: 40,02 | přečteno: 1826x
  • Další články autora

Michal Blahout

Mám strach!

24.1.2019 v 17:09 | Karma: 23,30

Michal Blahout

Evropa nebo EU?

13.1.2019 v 19:56 | Karma: 13,19

Michal Blahout

Právo národů na sebeurčení

4.11.2017 v 18:58 | Karma: 19,14

Michal Blahout

Dehumanizace a islám

25.6.2017 v 14:27 | Karma: 32,67