Harissa-domaci

Snad nejdůležitější chuťová přísada používaná v Tunisu a Alžírsku. Je dobré ji mít v chladničce před pokusem připravit něco z tuniské, nebo alžírské kuchyně....

Tunisko-suseni chili papricek Ingredience:
110 g sušených chile papriček,
6 velkých oloupaných stroužků česneku,
2 lžíce vody,
2 lžíce extra panenského oleje + víc na zalití,
1/2 lžičky mletého kmínu,
1/4 lžičky mletých semínek koriandru,
1 čerstvá červená paprika otoustovaná pod grilem,
1 lžička mořské soli,


Příprava:
Namočit chile papričky do vlažné vody a nechat je 45 minut až 1 hodinu změknout. Slít je, vymačkat je v kousku plátna, odejmout stonky a semeník. Stejně u oloupané červené papriky odejmeme stonek a semeník, vymačkat ji v plátně a přidat do hmoždíře společně s chile papričkou, česnekem, vodou a olivovým olejem. Rozdrtit na hladkou pastu. Lze připravit v sekacím robotě s noži. Vmíchat tam kmín, sůl a koriandr.

Naplnit do skleničky/ek. Povrch zalít trochou oleje a kdykoliv se část Harissa odebere, tak zajistit, že povrch je zalítý olejem. Takto se zabrání kontaktu se vzduchem a růstu bakterií. Uskladnit v chladničce. Pasta vydrží až 6 měsíců.


P.S.
Snad nejdůležitější chuťová přísada používaná v Tunisu a Alžírsku. Je dobré ji mít v chladničce před pokusem připravit něco z tuniské, nebo alžírské kuchyně. Avšak Harissa se najde i receptech Maroka, Libie a dokonce západní Sicílie, kde se přidává do rybího cùscusu. Prodává se v tubách jak v Tunisu, tak francouzská, ale nemohou nahradit domácí čerstvě připravenou dle tohoto teceptu. Při přípravě se vyžaduje velká opatrnost...nedotýkat se očí, úst a kolem nosu a ihned po přípravš si počádně omýt ruce vodou a mýdlem. Čím pálivější chile pepričky použijete, tím pálivější bude pasta a naopak. Může se vynechat čerstvá paprika.

Slovo Harissa znamená něco jako ¨rozlámat na kousky¨, asi proto, že se papriky drtí v hmoždíři. Je to jednoduše pasta z rozdrcených chile papriček se solí a zalitá trochou oleje pro uskladnění.

Podává se u stolu jako chuťová přísada k salátům, masu a rybám, nebo tuniskému cùscusu. Avšak je částí mnoha receptů.

Původní kuchyní tohoto receptu je Tunisko

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Samira Ben Yacoub | úterý 22.4.2008 18:05 | karma článku: 13,78 | přečteno: 2155x
  • Další články autora

Samira Ben Yacoub

Kde zit?

21.6.2008 v 16:22 | Karma: 13,23