Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Orlík oi! oi! aneb jak začínal Daniel Landa

Tuto desku zná asi většina mých vrstevníků. Hity jako Faschos, Skinhead, Pivečko nebo Bílej jezdec, si jistě i po sedmnácti letech mnozí vrstevníci vybaví. A to nemusejí mít nic společného se skinheads, natož s nacisty.

LP z roku 1990 byla pro nás mnohé zjevením. Styl Punk’n’Oi, který jsem poprvé slyšel z kompilace Rebelie, byla úplně něco jiného než  Horňák, Muchová, Katapult, nebo Citrón. Bylo to jednoduché, rychlé a úderné. A Orlík hrál jak o život. Daniel Landa - známý z filmu Proč?, „Kendy“ z básníků - David Matásek, Martin Limburský a Jakub Maleček se s tím nemazali. Pravdou je, že Bílou ligu nazpívali nejdřív pozadu, popředu až o rok později na svojí druhé, tvrdší a poslední desce.

 

Jak široce tyto desky zasáhly naši generaci jsem poznával, když jsem ještě na mejdanech a různých oslavách hrával na kytaru. Znal je skoro každý kluk, mnohé dívky. Komické bylo, když jsme sjížděli Vltavu a paralelně s námi jeli němečtí středoškoláci. V jednom z kempů si k nám nějací přisedli. Kamarád si s  nimi povídal  a pak prohlásil, že ti Němci neumějí vůbec německy! Tak jsme s nimi komunikovali anglicky. Popíjeli jsme, opékali a zpívali naše oblíbené songy. Od lidovek, přes folk až po rock. Když jsem zcela standardně nasadil orlíkovské Faschos (Za Ericha Honeckera, to jste byli krotký, teď maj dupat po Evropě vaše těžký botky, na to rychle zapomeňte, na dubový věnce, nikdo není zvědavej na východní Němce, faschos tu nechceme!…), tak  si „kluci německý“ někde od Kolína podupávali a pak nám říkali, že ti Sex pistols byli skvělí….

 

Méně úsměvnou historku měl kamarád, který hrál stejnou píseň na horské chatě za přítomnosti německých turistů. Ti se prý rychle zvedli a odešli…

 

Již od mala jsem byl otcem přes matčiny protesty stříhán tak nakrátko, že to v době doznívajících vlasů přes uši a nastupujících ježků s dlouhými vlasy na krku vypadalo poněkud zvláštně. Na jediné dovolené, na které jsme kdy s našimi byli, to mělo hezký efekt. Když jsem se vynořil z termálního bazénu, jedna domorodka překvapením vybuchla smíchem, že jsem ostříhán jako trestanec! Výhodu to mělo při vších. Zatímco jiní spolužáci byli prohlíženi na přítomnost hnid pečlivě, mě učitelky jen pohladily po mém tenisáku. Účes jsem neměnil a tak jedna z mých četných přezdívek byla Skín. Na gymplu si dokonce některé dívky myslely, že jím skutečně jsem.

 

Moje nejlepší kamarádka chodila s klukem, který si oholil hlavu, koupil bomber, oblíkl si džíny, natáhl kanady a hned při první procházce ho Romové pěkně zmlátili. To se mně stát nemohlo. Kromě vlasů, které jsem měl střižené opravdu na krátko a tím jsem předběhl módu konce minulého století, jsem se jako skin neoblékal. Ačkoli bych v pubertě jeden čas i chtěl. Ale to trvalo jen chvíli. Než se kromě Orlíku objevily další kapely a skupinky, které byly opravdu rasistické a nacistické.

 

Konečně proto taky nakonec přestal hrát i Orlík. A myslím, že to bylo dobře. Na koncertech jim začali ti blbečci hajlovat a prát se. Tak to zabalili. Stejně jako většina z nás, které zaujaly přímočaré věty typu: „Skinheadi ty nefetujou, z nich si hochu příklad ber, bez stříkačky ruku v ruce, za život bez drog se per“ (Perník), „Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ, Čech, Čech, Čech, tak narovnat se snaž,jsi Čech, Čech, Čech, tak Čechům dělej čest, přelez, přeskoč, ale nepodlez!“ (Čech), „Chlastejte tu klidně pivo na korbele, ale s křížem hákovým jděte do prdele“ (Faschos) nebo „Pivečko pijem a vesele žijem, desítku dvanáctku do sebe lijem“ (Pivečko),nebo  „Naše krásná zahrádko, zalejvaná krví, kdo tušil jak zakrátko, bolševik tě zmrví“ (Zahrádka).  Ona pivní poetika a siláctví, důraz na národní hrdost, nacionalismus oproštěný od třídního boje, ostrý antikomunismus a pochopitelně frustrace z přístupu úřadů k Rómům (a že se tato pachuť od té doby ve společnosti  moc nesnížila) holt byly chytlavé.

 

Ano, byli jsme puberťáci. Ale Orlík rozhodně nebyla nacistická, homofóbní nebo antisemitská kapela. Možná neuměle, určitě zjednodušeně a naivně dávala průchod tomu, co cítilo velké množství tehdejší mládeže.

 

O to více jsem byl zhnusen, když jsem  před pár lety v Brně na studentských slavnostech na koncertě Tří sester, což je kapela sice spřízněná, ale tíhnoucí spíše k hospodskému  punku a sprosťárnám, musel stát mezi hajlujícími primitivy.

 

Uvědomil jsem si, že kdo si z Orlíku chtěl něco do života vzít, ten to udělal. Bez ohledu na nacistické pohrobky cítím, že Orlík mnohé z naší generace ovlivnil pozitivně. Dospěli jsme, intelektuálně i světonázorově se vyprofilovali a názory už máme méně radikální. Mnohému  z tehdejších textů  a představ se dnes zasmějeme, s mnohým nesouhlasíme, ale za zastuzeného skinheada se sám sebe označit nezdráhám.

 

Takže vím, že ač nejsem skinhead, husita, natož nacista, tak že si nejen z nostalgie zase někdy Orlík pustím na plný koule...

Autor: Pavel Bělobrádek | pátek 24.8.2007 9:14 | karma článku: 43,42 | přečteno: 26345x
  • Další články autora

Pavel Bělobrádek

Dostatek domovů pro seniory

Náš Královéhradecký kraj má největší zastoupení lidí starších šedesáti pěti let. Proto je třeba pokračovat v budování domovů pro seniory a domovů s pečovatelskou službou.

21.9.2020 v 8:41 | Karma: 9,71 | Přečteno: 535x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Pavel Bělobrádek

Vzdělání, ale i výchova

V naše kraji se díky spolupráci neziskovek i krajského zastupitelstva podařilo v mnohém unikátní spojení výuky etické a environmentální výchovy.

18.9.2020 v 10:10 | Karma: 6,67 | Přečteno: 200x | Diskuse | Politika

Pavel Bělobrádek

Krása našeho nářečí

Mám moc rád naše nářečí. Pomalu již mizí a je nahrazováno hovorovou češtinou. Je to logické, školka, škola, televize a internet pomalu a jistě unifikují češtinu.

17.9.2020 v 10:03 | Karma: 5,28 | Přečteno: 88x | Diskuse | Společnost

Pavel Bělobrádek

Zdraví máme jenom jedno

Na této větě se asi všichni shodneme. Mnohé sami můžeme ovlivnit životním stylem i opatrností. Na druhé straně, jak se říká, nemoci nechodí po horách, ale po lidech.

15.9.2020 v 10:01 | Karma: 5,50 | Přečteno: 105x | Diskuse | Společnost

Pavel Bělobrádek

Přehrady sucho nevyřeší

Letos konečně začalo normálně pršet. Na většině území tak skončilo katastrofální zemědělské sucho. Vyhráno ale opravdu není.

14.9.2020 v 9:59 | Karma: 5,77 | Přečteno: 70x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

  • Počet článků 222
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1402x
Originální osobnost. Jako každý jiný. Ještě že máme DNA. Jinak také manžel, táta, veterinář, textař, bývalý předseda KDU-ČSL, zastupitel a poslanec.

Zadavatel a zpracovatel: KDU-ČSL