Zestátnění studní je nesmysl, vyvrací fámu ministerstvo

Ministerstvo zemědělství se ohradilo proti informacím na sociálních sítích, že v rámci připravované novely vodního zákona bude možné „zestátnit“ studny na soukromých pozemcích a voda z nich by měla být k užitku všem lidem v obci.

Samozřejmě na každém šprochu je pravdy trochu. Zde naráží pojem soukromé vlastnictví na celospolečenský zájem. A je to něco špatného ?

Něco jiného je zdanění soukromých studní při zavedení veřejného vodovodu. To se již připravovalo také. Dnes je situace jiná a je strach z nedostatku vody vůbec.

Logicky přichází otázka,co je soukromé, a co je celospolečenský majetek. Zatuchlí pravičáci se ohánějí právem na vlastnictví čehokoliv a to je přece hloupost.

Již před staletími se řešily tyto otázky a závěr byl jednoduchý. Celospolečenský zájem je nadřazený soukromému vlastnictví. Ani vaření piva nemohlo být ve starém Sumeru soukromou záležitostí,ale vše řídil stát či zprostředkovaně panovník. Aquadukty ve starém Řecku či Římě jistě nebyly soukromé,stejně jako rybníky za pana Voka v Čechách. Vše sice vznikalo na nějakých pozemcích,ale užitek musel být celospolečenský. Samozřejmě byla jiná doba, a starost o otroky či poddané byla dána zákonem či zvyklostmi. Tak to tehdy fungovalo.

Dnes bychom asi nejraději vše obehnali zdmi a ať se ostatní jdou klouzat. Lidská společnost je velký organismus a musí fungovat na celospolečenských principech. Nyní žijeme v období,kdy se udělal takový Cimrmanovský úkrok stranou a čekáme, co bude dál. Ale v duchu snad víme , co je rozumný názor.

A ta voda opravdu nevytéká ze země všude a tak nemůže být pramen vody soukromým vlastnictvím. Dnešní člověk to ani nevyžaduje. Když společnost pomůže,tak každý bude uvažovat jinak. Když by byla voda zdarma a jen účelně a rozumně regulovaný odběr,vše bude jinak.

I ty současné spory o zestátnění pozemků z celospečenský důvodů by probíhaly jinak, kdyby se nehrály ty podivné korupční hry. Každá připravovaná stavba ve veřejném zájmu je zdrojem korupce. Ti " vyvolení" vědí kde a co mají koupit, aby to později mohl stát draze vykoupit. Děje se to všude na zemi a v Česku jistě také.

Pokud nebudeme moci létat v oblacích a nebudeme potřebovat silnice a železnice,tak jde o celospolečnský zájem vždy. Každá průmyslová  výstavba by měla být podrobena analýze a zajistit výstupy přijatelné pro lidi. Proto i dřívější úvahy,že výroba základních potřeb lidstva musí být celospolečenská , měly cosi do sebe.

Výroba energie,těžba nerostů,dopravní infrastruktura,rozvody vody a odvody kanalizací,čistírny i spalovny musí být řízeny z celospolečenského zájmu. I likvidace a svoz odpadů musí být v celospolečenském zájmu. Stejně tak obnova zeleně a rekultivace poničených pozemků.

V melioracích bývalý režim napáchal mnoho chyb,ale dnes jsme vzdělanější a trochu víme, co dělat.

Ani systém informací nemůže být ponechán v soukromých rukou. Bil Gates nemůže vypnout své operační systémy a kosmické informační a navigační systémy nemohou zůstat v soukromých rukou.

Dokáže někdo spočítat,kolik jsme zaplatili za snahu převést tvorbu  počítačových programů pro Státní instituce do soukromých rukou ? Jde o miliardy Kč !

Proto se nepřejímají osvědčené postupy z jiných států EU či USA, A to soukromé lehce zablokuje jakýkoliv další vývoj.  Pořád vymýšlíme vymyšlené a děláme stejné chyby. Samozřejmě za peníze pro  "vyvolené".

Při nasazení umělé inteligence do Státní správy celospolečenského pořádku bude konec s kamarádčovstvím. Musí s tím být současně spojeno i zbytečné hromadění kapitálu ze spekulativních důvodů v soukromých rukou.

A jaký je rozdíl mezi spekulací a krádeží , Žádný !  Současný společenský řád je založen na korupčním principu. Korupce se sice nazývá provizí,lobbysmem či tvorbou zisku,ale vše je celospolečenská krádež.

Dříve se tomu říkalo u nás - rozkrádání celospolečenského vlastnictví a bylo to tvrdě trestáno.

Ale ochrana společnosti je nutností v každém společenském řádu. Zde nejde o žádnou pravici či levici a ani o podporu soukromého vlastnictví. Kecy o nějaké obnově marxismu jsou totální pitomosti neználků .

Zde jde o vývoj do budoucna.

Kdo tomu nevěří,časem pochopí. U nás máme naději na rozumný vývoj,protože jsme již něco jako společnost zažili za posledních 100 let.

A potom bude líp !

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bedřich Dvořák | sobota 11.8.2018 9:33 | karma článku: 13,04 | přečteno: 1254x