Kdo dnes zdražuje a proč? Je to trh a nebo spekulanti?

Denně slyšíme o zdražování. Společnost si vymyslela pravidla hry a ty se nám vymstily.Podřezáváme si větev značnou rychlostí. Proč nezasáhne ta prodloužená ruka trhu ?

Zvyšování cen může být přirozené a nebo plánované. Oba způsoby jsou založeny na spekulacích a lžích. Někdo dnes říká na krádežích. Vše podle hesla, "kdo lže,tak i krade".

Dnes se vyprávějí již pouze pohádky o tom, jak proti zvyšování cen bojovat.Před 20 lety se bojovalo nákupem drahých kamenů a zlata. Potom nákupem Státních dluhopisů a nakonec pomocí prohlášení spekulantů s čímkoliv.Třeba s energií.

Co jiného jsou překupníci či " šmejdi" ,kteří problémy zneužívají pro svůj prospěch.Něco začalo kuponovou privatizací. Původně dobrá myšlenka se zhroutila do spekulačních odkupů akcií od podivných investorů. Dokonce nemuseli mít ani žádné peníze a prodávali výhradně své vymyšlené sliby.

Toto všechno dnes vrcholí a přišla náhlá krize.Někde společnost udělala velké chyby. Nejedná se o jednu chybu,ale o chyby systému,který má mnoho proměnných. Postupně to chápou iídé i bez spekulativně - ekonomického vzdělávání.

Co to je "těžba" kryptoměn pomocí super počítačů ? To vytváří někdo nějaké hodnoty ?

Do toho přišla neschopnost vyřešit dnešní " epidemii".  Místo nakažlivých nomocí přišly nakažlivé teorie. Přichází již doba celosvětové krize nového provedení. Místo rozvoje služeb nové generace přišla doba útlumu veškerých služeb pro obyvatelstvo.Údajně z důvodů problémů na trhu. Hloupost. Jde o obrovské chyby systému. Nelze již poukazovat na chyby před rokem 1989. Dnešní parlament a vláda nebude vládnout s podporou komunistů.

Co politický marketing použije jako náhradu těchto úvah ?

Dnes jsou otázky jasné. Kdy se ekonomicky zhroutí systém supermarketů s jejich nesmyslnými slevami a marketingem založeným na kontrole pohybu zboží a obrátce. Systém "Just in time" je sice krásný,ale velmi nebezpečný. Dnes se zastavuje výroba,která nemá žádné zásoby na další výrobu. Navíc se neřeší nijak odbyt předražených výrobků.

Současný zmatek ve výši ceny energií má jen zajistit dočasně prodej vyrobeného zboží.

Potřebují dnes lidé další televize či PC ? Potřebují vůbec další automobily ? Potřebují jezdit do zahraničí na dovolenou ? Potřebují dnes vůbec ty tisíce výrobků,které jim trh nabízí ? Potřebují nějakou uhlíkovou stopu či zelenou ekologii ?

Určitě ne.

Tato krize nebude zase tak dlouhá a na "věky" navíc. Heslo " lépe již bylo" je pitomost.

Pivo či benzín za 70 Kč je nesmysl. Auta za statisíce také. A telefony za desítky tisíc nepotřebuje skoro nikdo. Navíc 99 % lidí je neumí ani maximálně využít.  Lidé jednorucí zase časem zmizí.Proč musíme být pořád na příjmu ? To je pouhé zdání a marketingové heslo.

Mnozí to nechtějí pochopit a trpí .

Nechci napsat - trpí jak zvířata , protože zvířata takto neblbnou. Dnes bohužel blbne každý. I já osobně si to uvědomuji.Telefon mám pořád v kapse. Jak jsme bez toho mohli žít ?

Nějaké náhubkové kontroly v restauracích určitě nepomohou  v oživení tohoto rezortu. Naopak bude útlum v desítkách procent bez možnosti návratu. Úroveň  výroby jídel klesla již hodně hluboko.Podpora z celospolečenských zdrojů je již nesmysl.

Kolik důchodců vyráží do kaváren na dortík a snídani ? Prakticky nikdo. Kolik lidí jde do restaurace na oběd či večeři ? Minimum.

Hromadná doprava se omezuje neb dotace nepomohly k ničemu. Zatím jezdí poloprázdná auta a po železnici kontejnery s nesmyslným zbožím z Číny. Budují se obrovské obchody se stejným sortimentem. Z Číny

   Do 5 let se v těchto  společnostech vyhlásí krach. To není expanze  výrobců z Číny, to jsou jen spekulace zdejších investorských skupin,které používají nezdaněné prostředky pro další vlnu svých  okamžitých nápadů. Internetové obchody jsou zahlceny předraženými nesmyslyl.Chodím kolem šesti nesmyslných obchodů se stejným zbožím  v jednom obchodním centru.Liší se jen obaly a cenami .Vše je opticky ookonalé.

Myslíte si,že to zbytek nějakého tržního systému vyřeší ?

Jsem pamětník a připomíná mi to stav po nějakých událostech,kdy se věci vyprodávaly dost násilně.

Konzervy U.N.R.A. se po válce rozdávaly i zdarma.Výprodej v NDR po roce 1990 byl dost šílený. Stejně tak u nás po rozprodání maloobchodu do spekulativních rukou.

A kolik jednotek té původní obchodní sítě přežilo, Prakticky nula !  Vrací se doba úpadku rozvoje supermarketů,protože společnost je nyní již vlastně nepotřebuje. Kdo pořádá rodinné výlety do obchodních center jako před 25 lety ?

   Dnes lidé zvažují, jak přežijí zimu.Někdo si zavařil nějaké potraviny či kompoty a doufá v zázraky. Za každé zvýšení důchodu každý poděkuje. A peníze se kutálí a mizí.

Kdo to vlastně ti soudruzi udělali chybu ?

.

Autor: Bedřich Dvořák | pátek 22.10.2021 7:19 | karma článku: 22,40 | přečteno: 518x