Existuje ještě nějaký tržní systém ?

Dnešní politika sankcí,protisankcí,celních bariér a dotačních programů nemá s tržním prostředím nic společného. Není to ani nová fáze nějakého marxismu. Je to asi kopání ekonomické kobyly,která chcípe.Nebo je to něco jiného ?

Dnešní ekonomika ze své podstaty není vůbec žádná tvořivá činnost. Nejde o nic jiného než o prosté přerozdělování. Ale stále se uvádí něco o svobodné tržní soutěži, což by měl být klíčový pojem v hospodářství.

Sama o sobě tržní ekonomika je logický nesmysl, protože ekonomika v překladu z řečtiny znamená „budování domu", a trh znamená přerozdělování.

Pod popisem současné tržní činnosti se odehrává násilné rozebírání onoho pomyslného obchodního systému na jednotlivé části s tím, že tyto dílčí násilné machinace se dělají s cílem maximální výhody pro ty,kteří zaběhnutý systém narušují.

Proto nějaká výhodná mezinárodní spolupráce  ztrácí smysl a každý se začíná starat výhradně sám o sebe,což je vždy ztrátové a vlastně velmi nesmyslné.Mnohé věci se řeší pomocí zjevných či skrytých korupčních systémů. A to je obrovská chyba,která vše narušuje a snižuje efektivitu.

Ke všemu ještě dnes neexistuje ani trh se zbožím. Trh( tržní systém) existuje dnes pouze jen jako finanční trh. Na tomto finančním trhu existují takzvaní market makeři (market — trh; maker — tvořitel), kteří vytváření tržní prostředí. U nás se například do této role pasuje pan Karel Janeček.  Samozřejmě  se v tom angažuje celý bankovní systém.

Tato armáda lidí nevytváří žádné skutečné hodnoty. Sice pracují,ale vymýšlejí systém, jak tu obrovskou milionovou armádu zapojených spotřebitelů jejich služeb maximálně okrást. Nejde jen o banky, ale o systém pojišťovnictví a hypotéčních organizací. Vlastně jsou všichni spotřebitelé zapojení do hazardní hry, kde zákonitě prohrávají.

Co bude dál ?

Pollitika dluhových pyramid v " západním" světě narazila již na své dno. V USA například navyšují své hospodářské výsledky (HDP) pomocí dluhů spotřebitelů. U nás je to v mnohem menší míře,ale již to vidíme denně. Mnoho lidí má půjčky,které nemůže nikdy splatit. Vzniká " šedá" ekonomika,která negeneruje daně a ještě vysává peníze ze sociálních programů. Systém exekutorů a vymahačů nemůže být efektivní. Kde vzít na dlani chlup,když tam není ?

Také není hospodářství v takovém stavu,kdy se může udělat černá čára a začít znova. To šlo dělat za bývalých válek,ale vždy bylo něco za něco.

Rusko mnohé vyřešilo obrovskou inflací a má šanci přežít se ztrátami do výše  minimálně 30 %.

 V EU se počítá s 30- 50 % snížením výkonů a v USA to bude ještě více.

To otevírá možnosti nového uspořádání chodu lidské společnosti,kde se začnou realizovat nové principy financování života lidí.Samozřejmě nepůjde o žádné komunistické principy,kdy každý dostane cokoliv,co potřebuje,ale začne to snižováním rozsahu pracovního nasazení a placením jakýchsi nepodmíněných minimálních dávek.Danit se bude výhradně spořeba pomocí nově koncipované DPH.Samozřejmě to bude jinak počítaná DPH,než je dnes.Mnoho významných Univerzit a ústavů již na všem pracuje.Některé státy to pomalu zavádějí.V bankovnictví se připravují na fungování bez placení úroků. Dnes tak fungují již Islámské banky a připravují se banky na principu Pravoslaví.

S tím souvisí obrovské změny sociálního, zdravotního a důchodového pojištění.Současné principy již nevyhovují. U nás nikdo moc nevěří novým zásadám přerozdělování při zavádění robotizace a umělé inteligence. Ale jiná cesta prostě není. Jsme na historickém zlomu a musíme si zvyknout. Nějaké šetření na stáří je nesmysl, stejně jako drobné individuální investování do neznámých projektů.

V každém případě bude časem líp a společnost rychle zapomene na problémy při přechodu epochy.  Vždy to tak v historii bylo,jen staletí se změní na desetiletí a vše bude jinak.

 

 

Autor: Bedřich Dvořák | čtvrtek 9.8.2018 21:48 | karma článku: 16,38 | přečteno: 553x