Ekonomika v USA mlží a nebo již kráčí ke změně ?

V zájmu celého světa není žádoucí krach v USA,Rusku,Číně či EU. Současná obchodní válka samozřejmě nahrává těm sankcionovaným a v celkových objemech jde o něco jiného.

V Rusku se podařilo podpořit mnohá odvětví,která pomalu ekonomicky umírala. Čína nachází na tlak USA i EU své recepty,které se také obracejí proti nám.

Samozřejmě ty napadené státy zvolily svá ideologická vysvětlení a těžko jim to můžeme vyvracet.

Jde samozřejmě o konkurenční nadnárodní ideologický boj,protože to naše současné ideologie již nedokáží ukočírovat. Jednotliví obchodníci hledají skulinky,jak sankce obejít a daří se jim to.

Nadnárodní podnikatelé uveřejňují své poznatky,které jsou pro nás opravdu poučné, leč nepochopitelné.

Pár citací z myšlenek pana  Kong Dan,který vlastní obrovské investice nejen v Číně,ale i v USA, a to včetně technologických center v Silicon Valey

"Bez obchodní války by byly naše představy o USA povrchní, dnes ale poznáme také druhou stránku. Jako příslušník byznysu nemám jasnou představu o tom, co si vlastně přejí Američané. Myslí, že čínský rozvoj je pro ně nepřijatelný? Anebo nám chtějí vzít všechny možnosti pro budoucí rozvoj Číny? Podle mého názoru mají akce, jež podnikají USA od samého počátku obchodní války do dnešního dne, za cíl zadržet čínský rozvoj, nejsou to prostě sankce. Je to přání zadržet rozvoj Číny v různých sférách, zejména v obchodu, ekonomice, průmyslu, vědě a technice, ve finanční oblasti, a dokonce i v oblasti personální.

Zároveň spatřuje v obchodní válce také plusy: „Zaprvé máme v obchodním zápasu s USA převahu v unikátním specifickém řídicím systému. Myslím, že si Američané nepřejí minimalizovat schodek (svůj) obchodní bilance, chtějí pouze zlikvidovat naši institucionální převahu. Samozřejmě, že neustoupíme ze svého směru, a budou-li Američané chtít překročit červenou čáru, jsem přesvědčen, že předseda Si a čínská vláda na to najdou odpověď, abychom v obchodní válce zvítězili. Zadruhé je to náš obrovský domácí trh, jež nemá konkurenta. Náš spotřebitelský a inovační trh nám poskytují velkou převahu a také prostor pro manévry. Jejich zablokování dává proto Číně šanci, aby se stala ještě silnější. Musíme za to poděkovat našemu učiteli Trumpovi, za tuto lekci, za to, že nutí Čínu samostatně čelit hrozbám.“

konec citace.

Toto jsou nevyvratitelná fakta.

Jen ty obrovské čínské úspěchy nechceme nějak vidět a hledáme v temných uličkách ty čínské špiony.

Cla ve výši 25 % na zboží z Číny jsou absurdní. V USA nermají již výrobní základnu a tak se jim jen zvýší ceny. A při reexportu jim to zvýšení vstupní ceny nikdo nenahradí.

Tím nebudou konkurenceschopní a prodělají na tom několikrát. USA určitě dotace na vývoz zavádět nebudou.

Další kolo americko-čínských obchodních jednání skončilo v květnu bez výsledku, USA zvýšily cla na čínský dovoz, jehož cena přesahuje 200 miliard dolarů ročně, z 10 na 25 %. Toto pondělí Ministerstvo financí ČLR sdělilo, že jako odvetná opatření zavede zvýšená cla na dovoz zboží z USA v objemu 60 miliard dolarů.

Jenže Čína má mnohonásobně zajímavější vnitřní trh než mají USA i EU dohromady. Tady nejde o žádnou ideologii,ale o obyčejné prachy a zajímavý nárůst životní úrovně.

V Rusku se situace mění pomalejí,ale trend je také jasný.

V EU zuří zbytečná válka mezi jednotlivými státy. Jde o dotační politiku,regulace v Bruselu a rozdílnou úroveň platů a sociálních dávek. Takové Česko ,Slovensko.Maďarsko,Bulharsko a další malé státy nemohou pracovat na principu soběstačnosti.To jsou jen politické kecy v předvolební době.

Samozřemostí by měla být dělba práce mezi jednotlivými oblastmi v EU. Stačí i obyčejný lidský rozum.( sedláci již selský rozum nemají- mají jiné starosti).

Osobně sdílím optimistický názor na další vývoj. Blbnout se dá jen do určité míry a chybná ideologie to nezachrání.

 Jen jde o zaběhnutý systém v EU, který se každý bojí změnit,neb by se to mohlo vymknout z rukou.

Brexit pomalu vyšumí a na pořadu dne je Německo a Francie.V závěsu také Španělsko a Italie.

Tady sice hezky demonstrujeme, ale na revoluci nemáme chuť a prostředky. To musí zahájit ti větší.Cinkání klíči bylo krásné,ale dnes již nepoužitelné.

Nepřátelů skutečných máme sice minimum,ale to nám nezabrání v hledání dalších. Rusko přece již také vyšumělo. Čina je daleko a o Africe a Latinské Americe nemáme žádné informace.

Kulturní fronta se již za 29 let poučila a nemá důvod se postavit do čela nových zítřků.

Důležité jsou peníze a těch je pořád málo.

Tak si ještě chvilku počkáme a potom bude líp !

Autor: Bedřich Dvořák | čtvrtek 16.5.2019 16:58 | karma článku: 16,65 | přečteno: 412x