Chceme hospodařit s deficitem ? Úvaha vzdělaného nevzdělance.

Odpůrci Andreje Babiše kritizují výši plánovaného deficitu.Nevěřím v jejich ekonomickou naivitu,ale věřím v jejich ekonomickou hloupost a zlou vůli cokoliv rozumně podpořit.Doba složenek od pana Kalouska snad již odvanula.Bohudík.

Ačkoliv jsem vysokoškolsky vystudovaný ekonom,tak jsem napadán mnoha "neználky",kteří jen žvaní nesmysly.Z politických důvodů se pokusil deficit vysvětlit před mnoha lety pan Paroubek a také to schytal. A měl velkou pravdu.

Rozpočet státu je jen číslo,které ukazuje určitý rámec,za který by se nemělo jít,protože  veškeré finanční vazby z tohoto čísla vycházejí. Samozřejmě nejde o žádný skutečný dluh a vazby na zahraniční půjčky jsou jen velmi okrajovou záležitostí. Teda zatím u nás.

NIKDO z občanů ho přímo nikdy splácet nebude,ale stát si lehce vezme chybějící peníze pomocí daní.To je současný systém hospodaření,který se časem změní na něco úplně jiného. Pokračující globalizace bude řešit globální problematiku a nějaký rozpočet malého státečku nehraje vůbec žádnou roli. Babiš musí zajistit snížení rozkrádání peněz,které jsou v rozpočtu naplánovány a to jeho hlavní úkol. Jen tímto postupem se dostaneme do vyrovnaného či přebytkového rozpočtu. Jako to dělají například v Německu. A nebránit v hospdářství ničemu,jako jsou nějaké sankce,cla a podobně. Tyto státní zbraně mohly fungovat přes 100 lety,ale dnes fungovat nemohou. Za doby "komunismu" byly tyto státní zásahy hlavním důvodem jeho pádu.

Kecy známých " ekonomů" vycházejí z učebnic,které již desítky let neplatí,protože lidská společnost si zvolila jinou cestu vývoje. I tomu největšímu kapitalistovi je jasné,že dál cesta kapitalismu nevede a  a určité zespolečenštění finančních i výrobních prostředků je nevyhnutelné. Soukromé vlastnictví je současným vývojem překonané a nastává nová doba - nové uspořádání lidské společnosti.Vždy to tak bylo při konci jedné éry a nástupu nové společnosti. I z historie se můžeme přiučit.

Dnes je světový majetek držen pár desítkami lidí a to je přece jasná hloupost.Na to nikdo nemusí být žádný odborník na světovou ekonomiku.Takový systém je neřiditelný.

Čína ukazuje zrůdnost kapitalistickoho podnikání,kde se jen hledají skuliny a skulinky,jak zajistit vlastní prospěch. V Číně si myslí,že to dělají nejlépe, ale všeho dočasu.Na druhou stranu Čína předvídavě investuje do budoucnosti ve světě. Tuto oblast jsme dočasně opustili.

Čínské firmy stále více přicházejí i do ostatních zemí  — Mali, Nigeru, Toga. Podle informací Bloombergu má ale Čína největší zájem o Pobřeží slonoviny. Čínské společnosti jsou vládou této země podporováni, hlavně při stavbě infrastruktury a energetických projektů. Ekonomika Pobřeží slonoviny roste od roku 2012 o osm procent ročně. A o tom to je v mezinárodní spolupráci !

V Latinské Americe je to podobné. Investice jsou obrovské a mnohdy i nepochopitelné.

I v Anglii kupují Číňané opuštěné uhelné elektrárny. Mají určitě nějaký důvod.

Donald Trump má pravdu v tom,že Čína likviduje USA pomocí nízké parity jejich měny. To bude fungovat i nadále,protože se Čína obrací od exportu k domácí spotřebě,která je základem všeho. Taková ekonomika,stejně jako ekonomika USA,Ruska,Indie či států Afriky i Latinské Ameriky překoná i dočasné problémy. Bohužel se všichni vzájemně musí strašit válkou a zničením všeho i když je to naprostá pitomost. Snad svět časem dospěje k rozumu vývojem či nějakým donucením.Výroba zbraní je zrůdnost a odzbrojení je naivní postup.

Česko je malinká ekonomika, ale má šanci určitého pohybu směrem vzhůru.Snad bude těch osvícených lidí dost k tomu,aby se ten pohyb povedl. Již to bude skoro 30 let od roku 1989 a zatím jsme mnoho sil promrhali a ti rovnější to využili k svému prospěchu. Denně to všude vidíme kolem sebe.

Ale jiná cesta není a časem bude líp !

Autor: Bedřich Dvořák | sobota 21.7.2018 18:13 | karma článku: 21,70 | přečteno: 865x