Politický bulvár

Už jsme si zvykli na bulvár společenský, nyní tento fenomén vstoupil i do oblasti politiky. Klasickým příkladem je server Parlamentní listy. Snáší se na něj za to kritika, přitom po pravdě není tím nejhorším, co zde můžeme potkat.

Daleko výraznějším příkladem je v současnosti server Britské listy, který se ze seriózního a výrazně levicově orientovaného internetového periodika stal politickým bulvárem, který je v některých ohledech na nižší úrovni než Parlamentní listy. Navíc za situace, kdy si to odmítá připustit. Stále se staví do pozice morální autority, kterou už není. Přitom neustále chřestí kasičkou a požaduje po čtenářích příspěvky, které pravidelně z větší části používá na odměny pro vybrané spolupracovníky.
Čím se bulvarizace BL projevuje? Na serveru se pravidelně objevují nepodepsané články tvářící se jako převzatý materiál z nějakého seriózního zdroje. Ve skutečnosti se však zpravidla jedná o velmi volný překlad zdroje doplněný názorem někoho, kdo se zapomněl podepsat.
Dalším znakem bulváru jsou přehnaně emotivní titulky. Jeden z BL hned z 1.1. 2016: Spáchaly Lidové noviny trestný čin vyhrožování usmrcením? Ve skutečnosti LN zveřejnily ve svém silvestrovském vydání vtip nehodný úrovně seriózních novin. Nicméně udělat z toho byť i jen pokus o trestný čin vyžaduje velkou dávku fantazie či právě bulvárního myšlení. Dalším znakem bulváru je snaha šokovat čtenáře i to se BL daří mírou vrchovatou. Například když pod titulkem 
Měly by celebrity šířit šokující záběry mrtvých uprchlických dětí? Dne 30.12. zveřejnil dvě fotografie rozstřílených dětí.
Dalším znakem bulváru jsou šokující titulky, které se následně v článku vysvětlují pomoci různě velkých oslích můstků. Dodnes si pamatuji na článek s nadpisem Karel Gott krade. Obsah článku byl o přebírání melodií různými zpěváky a že si to někdo může vykládat jako krádež. To samo je logický nesmysl, protože při dodržení zákonného postupu musí původní autor i interpret s přezpíváním souhlasit. No a krádež Karla Gotta spočívala v tom, že přezpíval množství písní jiných interpretů. Oslí můstek zvící Nuseláku navíc vystavěný na nesmyslné teorii, ale u bulváru se tím tak trochu počítá. Tuto definici bulváru naplnily BL například v článku s nadpisem: Novinky.cz a Václav Klaus mladší zjevně fungují jako agenti Islámského státu. Kde autor komentuje velmi emotivní článek Václava Klause mladšího. Nicméně důkazy pro potvrzení svého výroku sbírá jen obtížně. I samotný oslí můstek je zde velmi chatrný.
Dalším znakem bulváru je používání vulgárních slov v textu a někdy i v titulcích sem dokonale zapadá článek Jana Čulíka z 9.12. 2015 - nadpis zní: „Kreténi probuďte se!“
Samozřejmostí jsou i manipulativní titulky:
Český prezident, který tvrdí, že muslimové nebudou respektovat české zákony, kouří ve vlaku... 17.10. 2015.
Tím vším se prolínají neustálé emotivní žádosti typu: Britské listy plně závisejí na finančních příspěvcích čtenářů. Prosíme, přispějte. Ty jsou navíc nepravdivé, protože příjmy z reklamy by na čistě technický provoz BL stačily – ne na rozvoj a hlavně ne na již výše zmíněné odměny pro vybrané.
Závěrem – politický bulvár by se měl o sebe postarat sám a ne otravovat čtenáře žádostmi o milodary konec konců Parlamentní listy to také nedělají. Je mi jen líto kam až v tento v minulosti zajímavý a inspirativní server v současnosti došel.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Baubín | neděle 3.1.2016 22:46 | karma článku: 23,58 | přečteno: 621x
  • Další články autora

Petr Baubín

Cenzura na Facebooku

10.5.2017 v 22:50 | Karma: 22,73

Petr Baubín

CSU pohřbívá Andělku Merkel

7.11.2016 v 16:51 | Karma: 36,41

Petr Baubín

Lži o EET

4.10.2016 v 15:51 | Karma: 39,33

Petr Baubín

U smraďocha

4.4.2016 v 0:00 | Karma: 21,19